Zavrieť

Porady

SZČO a PN

Chcela by som sa Vás opýtať, aký je postup u SZČO, ktorý nastúpi na PN.

Bude to dlhodobejšia PN, lebo možno bude aj v nemocnici (operácia), tak by som sa chcela opýtať:
- treba to niekde ohlásiť
- bude musieť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne aj naďalej, alebo si ich nejako poníži
- čo by som mala urobiť?

Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ja som SZČO a platím si poistné z min.VZ , keď som bola na pN tak som začiatok PN odniesla hneď na SP.Potom na konci PN-ky som odniesla na SP ukončenie PN-ky.A ešte som tneto prefotený doklad odniesla ešte aj na moju zdravotnú poisťovňu.V tom mesiaci som mala aj krátené odvody do SP a ZP platila som len za dni mimo PN.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    ja som pri vystavení začiatku PN tieto prefotila a zaniesla do SP aj do svojej ZP...............na prelome mesiaca zanesieš (zanesú za teba) tzv. prechodku - tú ti vystaví obv.lekár...........a nakonci zanesieš koniec PN do SP i do ZP.

    do ZP sa platí tak, že ....no, ja platím len tých 910,- !!!..... takže 910/počet kalend.dní v mesiaci (napr.31)*počet dní za ktoré platíš odvody(teda nie si na PN)..........detto na Sociálku, ale každé poistenie zvlášť !!!! a nakoniec sčítať a odviesť !

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Luckasari, pozor na krátenie ZP, kde sa prihliadá na daňový základ z daňového priznania. Pán Miháľ to dobre vysvetľoval.

    jess je offline (nepripojený) jess

    žienka jess
    jess
    do ZP sa platí tak, že ....no, ja platím len tých 910,- !!!..... takže 910/počet kalend.dní v mesiaci (napr.31)*počet dní za ktoré platíš odvody(teda nie si na PN)........
    mne tento spôsob povedala pracovníčka v Zdravotnej poisťovni, ale podotýkam, že JA platím len tých 910,-Sk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.