Zavrieť

Porady

prosim o pomoc

zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Pri fixnom plate sa nepocitaju nahrady za sviatky. Fixny plat je mzda za odpracovany mesiac.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    036777
    zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim
    Podľa ZP č.311/2001 Z.z. § 122 :U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok,ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň,považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda.
    Zamestnávateľ ti nemôže zaplatiť aj deň za sviatok a aj náhradu za sviatok. To by ti platil 2x za ten istý deň.
    Naposledy upravil Paula : 18.12.05 at 21:01

    jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

    jozefIK
    036777
    zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim
    Ak by ste mali dohodnuté v kolektívnej alebo pracovnej zmluve, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou sa bude postupovať podľa §122 odsek 3), môže Vám patriť náhrada mzdy za sviatok.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    036777
    zamestnavatel mi nechce platit za statne sviatky vraj podla nariadenia vlady kto ma fixny plat tomu sa pocitaju len odpracovane dni +den za sviatok bez nahrady mzdy za sviatok .poradte prosim
    Ešte ma napadlo, či nemáš na mysli mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (najmenej 50% priemerného zárobku)......pracoval si vo sviatok?

    Naposledy upravil Paula : 18.12.05 at 22:03

    Richard je offline (nepripojený) Richard

    admin Richard
    Len pre úplnosť uvádzam, že to čo je vyššie napísané znamená, že za sviatok patrí mzda a pri mesačnej mzde sa takýto deň považuje za odpracovaný, čiže nie sú rozdiely v tom, či vôbec nejaký sviatok je alebo nie je.

    Ak však zamestnávateľ kráti mzdu o počet dní sviatkov, tak potom si zle vysvetluje zákon.

    Príklad:
    1. mesiac má 21 pracovný dní a 0 dní sviatkov: pri mzde 20tis SKK je vyplatených 21tis SKK (s predpokladom, že nie je čerpaná dovolenka a že nie sú iné neprítomnosti, nadčasy atď.)

    2. mesiac má 19 prac. dní a 2 dni sviatkov: takisto je vyplatená mzda 20tis SKK (s predpokladom, že nie je čerpaná dovolenka a že nie sú iné neprítomnosti, nadčasy atď.)

    zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

    zubadielko
    Ahojte a ako je to s tými, čo cez sviatok pracujú? Vo firme máme zamestnaných pracovníkov, ktorí nemajú sviatky platené - tarifný plat. Chcela by som sa opýtať, či Vianočné sviatky, ktoré vychádzajú na víkend sa majú platiť ako odpracovaná sobota - nedeľa, alebo ako odpracovaný sviatok. ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Skúsim to zhrnúť do komplexnejšej podoby.

    1. Najprv uvediem príklad klasického (pravidelného) rozloženia prac. času na 5 dní (po-pia) po napr. 8 hodín. Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou (výšku "ukradnem" od Richarda) 20 tisíc Sk. Nemajú žiadne úpravy podľa kolektívnej zmluvy. Mesiac má 19 pracovných dní a jeden sviatok, ktorý pripadne na pracovný deň - pondelok, zamestnanec v tento deň nepracuje.

    V tomto prípade patrí zamestnancovi mzda za sviatok tak ako keby pracoval, takže dostane mesačnú mzdu 20 tisíc.

    2. Podobne ako v prvom prípade - akurát majú v kolektívnej zmluve uvedené, že za sviatok sa bude vyplácať podľa § 122 ods. 3 prvá veta, potom zamestnanec dostane zaplatené za 19 pracovných dní plus 1 deň náhradu mzdy za sviatok vo výške priemernej mzdy (výpočet podľa § 134).

    3. Zamestnanec pracuje 5 dní v týždni (po-pia) a odmeňovaný je hodinovou mzdou. Odpracuje 19 dní = 152 hodín a jeden deň neodpracuje z dôvodu sviatku.

    Tomuto zamestnancovi patrí mzda za odpracované hodiny a náhrada mzdy vo výške priemetrného zárobku za 1 neodpracovaný deň z dôvodu sviatku.

    4. Zamestnanec pracuje na smeny a smena mu pripadne na sviatok. Jeden deň si teda odpracuje vo sviatok. Takémuto zamestnancovi patrí mesačná mzda plus mzdové zvýhodnenie minimálne 50% jeho priemerného zárobku.


    5. Zamestnanec pracuje na smeny, ale ani jedna smena mu nepripadne na sviatok (čiže v tento deň nerobí). Odmeňovaný je mesačnou mzdou. V takomto prípade dostane mesačnú mzdu bez príplatkov, nakoľko sviatok mu nepripadol na jeho obvyklý pracovný deň a tým pádom nezameškal ani deň práce a neušla mu žiadna mzda. (Aj keď je takto znevýhodnený oproti tým, ktorí pracovali o jeden deň menej a dostali prípadne aj za sviatok priemernú mzdu).

    Ak sú ešte nejaké iné prípady, pridajte, doplníme spoločne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.