Zavrieť

Porady

Podacie lístky

Rada by som sa spýtala, či je nutné zahŕňať podacie lístky do VOZD? Potrebujem zvýšiť ZD a platby prijímam väčšinou na dobierku?
Viem že napr FA za služby neobsahujúce DPH sa nemusia zahrnúťdo ZD, ale ako je to potom v prípade kontroly, keďže podnikateľ má verne vyčísliť svoj ZD, ale výdavky si optimalizuje tak aby vyšiel v +?
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Poštovné prefakturovavas odberateľovi v skutočnej výške alebo máš nejaký paušál za poštovné a balné?
Katrina13 poštovné + balné mám na faktúre 5 eur dané štandartne vždy a prirátavam to k cene tovarov
Dáša_ a nemôžete tie lístky proste stratiť cestou z pošty?
Katrina13 skôr mi ide o to, či to zákon umožňuje si to nezahrnúť do ZD ako napr tie faktúry za služby bez DPH
karakul ... má to na FAKTÚRE
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Odpočet výdavkov je právo, nie povinnosť. Ak nechceš, výdavky si neuplatníš. Druhá vec je, že účtovníctvo má poskytovať verný a pravdivý obraz o stave účtovnej jednotky. Možno by stálo za zváženie viesť JU so všetkými skutočnými výdavkami a pri výpočte dane z príjmov uplatniť paušálne výdavky, ak by tak vznikol vyšší základ dane.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katrina13 vediem si daňovú evidenciu, príjmy mám samozrejme nahodené všetky a výdavky zatiaľ tiež a chcem zvýšiť ZD, takže môžem spraviť to, že od príjmov odrátam len paušál 40% ( v r.2017 60% ) tak? Len pre uistenie že som to pochopila.
    Katrina13 + keby som už mala takýmto spôsobom ZD, môžem si od toho ešte spustiť odpis auta predpokladám?
    veronikasad Pri paušálnych výdavkoch k výdavkom pripočítas zaplatené poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne. To by si tam uviesť mala, lebo spôsobis poisťovniam zmätky pri vypocte vymeriavacieho základu a spracovani RZZP.

    Keď budeš zdaňovať skutočné výdavky a viesť daňovú evidenciu, môžeš prerušiť odpisovanie hmotného majetku, čím si základ dane legálne zvysis
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Skutočné výdavky za poštovné nemusíš uplatniť vo výdavkoch znizujucich základ dane. Nedoporucujem "stratiť" podacie lístky cestou z pošty, archivuje si ich mimo účtovníctva, pre prípad reklamacie
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katrina13 Áno, to určite, mne ide o ten rozpor toho, že si síce nemusím uplatiť výdavky, ale potom aký je to verný obraz účtovníctva, takže neviem do akej miery to môžem takto upravovať.
    veronikasad Nemyslím si, že ti to nejaký kontrolór pri príp.kontrole napadne. Potrebuješ zvýšiť ZD kvôli úveru? Aká je celková ročná suma poštovného?
    Katrina13 Keď si spustím odpis auta a prirátam ešte podacie lístky za dobierky tak mi to hodí do mínusu a chcela som si požiadať o daňový bonus na dieťa, mohla by som zastaviť odpis auta, ale už by som ho zastavila 3tí rok po sebe.
    veronikasad Nie je stanovený počet rokov, počas ktorých moze byť odpisovanie prerušené.
    veronikasad Pri paušálnych výdavkoch ti vychádza aký zaklad dane ?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.