Zavrieť

Porady

stravné lístky

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Od 1. mája 2004 podľa § 22 odst.1 a 2 je odvolávka na §9 odst.3 na zdaňovanie celého stravného lístka pre zamestnancov. Aký máte Vy na to názor.
Usporiadat
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Neviem aký je výklad ministerstva, alebo daňákov, ale podľa môjho názour tá časť stravného lístka, ktorá je preplácaná zamenastnancovi zo zákona je nákladom súvisiacim s podnikaním a preto má platiteľ dane nárok na odpočet a nemá povinnosť odviesť daň na výstupe, resp. zdaniť túto časť str. lístka.
Pokiaľ však hovoríme o časti str. lístka, ktorý si musí hradiť zamestnanec a zamestnávateľ mu iba "sprostredkuje" túto dodávku, dph je platiteľ povinný odviesť a zamestnanec zaplatiť.

Len aby som podporil tento názor, uvediem iný príklad: zamestnancovi je potrebné vytvoriť vhodné podmienky na prácu, napr. voda na pracovisku a pod., ktoré nie sú priamo spojené s výkonom práce zamestnanca a predsa ich zamestnanec "konzumuje" a neplatí ani dph ani cenu bez dph.
0 0
jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Richard našla som v poradcovi 10/2004 kde je komentár na DPH v § 22
odstavec 1, že do základu dane musí sa zahrnúť aj dotácia a príspevok k cene,ktorý je spojený s cenou tovaru alebo služby. A v zátvorke je napr.
dotácia k cene tepla, príspevok zamestnávateľa k cene stravovacej služby
pre zamestnanca. Až to bude tak jak píšeš budem len rada, ale ešte som o tom neni presvedčená.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Keď dám zamestnancovi len stravný lístok a on sa ide najesť do reštaurácie, tak službu mu poskytujem JA alebo REŠTAURÁCIA?!?

Stravný lístok je predsa cenina - platobný prostriedok, ktorým za službu zamestnanec zaplatí, a ja z tejto ceny znášam časť vo svojich nákladoch, ale podľa mňa to má byť bez DPH.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

A čo urobiť so sprostredkovateľskou províziou z gastrolístkov ?

Mám ju dať k náhrade zamestnancovi, spolu s DPH, ktorá k nej prislúcha ?
Naposledy upravil Viera : 12.05.04 at 10:15
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Provízia je celá môj (firemný) náklad, zaúčtujem do služieb, platiteľ DPH si nárokuje DPH na odpočet. So zamestnancami riešim len čistú hodnotu stravných lístkov.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Prikláňam sa k názoru elPi, hoci sav § 9 /zákon 222/ v ods.3 cituje, že bezodplatné dodanie služby na iný účel ako podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu,
ale predsa rôzne typy gastrolístkov, použiteľné v reštaurač. zariadeniach je podľa mňa iná úradná cenina § 40, na ktorých je uvedená nominálna hodnota a taktiež sa predávajú za nominálnu hodnotu.
Že má platiteľ daňovo uznaný náklad 55 % z tejto nominálnej hodnoty, čo rieši zákon o dani z príjmov, podobne dialničná nálepka je úradná cenina a tiež sa "nezdaňuje" - počkajme si na tak potrebné úsmernenia k DPH, ozaj nie sú už na svete? Bolo by načase...
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Ale podľa môjho názoru ide o taký pohľad na vec, že NIE JA POSKYTUJEM STRAVOVACIU SLUŽBU a preto sa nedjú aplikovať ustanovenia zákona 222/2004 ani na bezplatné poskytnutie služieb ani na dotovanie ceny a pod. Jednoducho ja ako zamestnávateľ, ktorý nemá vlastné stravovacie zariadenie, sa podieľam "len na financovaní" stravovania zamestnancov. Samotnú službu poskytuje stravovacie zariadenie (reštaurácia a pod.), ktorá má prípadne v cene aj DPH, ale to ma nezaujíma a prijímateľom služby je zamestnanec, nie zamestnávateľ, takže pri podieľaní sa na nákladoch sstravovania si všímam len nominálnu cenu toho farebného papierika a podelím sa o ňu.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

JA som bol na skoleni u Ing. Minarskeho a ten tvrdil, to co aj Jana, ze DPH sa bude pocnuc 1.5.2004 v zmysle zakona odvadzat z celej hodnoty stravneho listka. Cize, ak som to dobre pochopil, tak uz nie je len z hodnoty, ktoru uhradza zamestnanec, ale z celej hodnoty stravneho listka.
Kupim listok za 65,- a uplatnim si odpocet z tejto hodnoty, tak z tejto istej hodnoty aj DPH pri spotrebe odvediem.
Doteraz som odvadzal DPH len z casti, ktoru platil zamestnanaec.
Neviem, ci je to spravny vyklad, ale takto nam to bolo vysvetlene.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Mám dojem, že sa tú miešajú dva rôzne typy stravovania: stravné lístky a stravné kupóny. Stravné kupóny sú ceniny a tie nepodliehajú DPH. DPH podlieha len provízia, ktorú si podnikateľ uplatní na vstupe a na výstupe je
ideálne zaplatiť ju zo sociálneho fondu alebo dať do daňovo neuznaných nákladov 528/343, aby sa tým nesťažoval výdaj kupónov.
Stravné lístky podliehajú DPH v celej výške, zjednodušene koľko si uplatní firma na vstupe, toľko si uhradí štátu aj na výstupe. Kto DPH na výstupe zaplatí, je výsledkom kalkulácie, ktorá musí byť schválená vo firme. Poznám firmy, ktoré dávajú stravné lístky zadarmo (zo zisku dotujú sociálny fond).
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Pre mlyn16,

prečo chcete na výstupe odvádzať DPH z provízie za kupóny?
Zamestnávateľ voči zamestnancovi neuskutočňuje zdaniteľný obchod. Možno sa mýlim, ale nevidím dôvod aby sa firma ďalej
zaoberala DPH-čkou po jej uplatnení si na vstupe.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Na školení, ktoré viedla p. Ing. Kováčiková, som sa dozvedela, že DPH z provízie za stravné lístky si treba uplatniť na vstupe a tak isto ju treba pri predaji strav. lístkov odviesť na výstupe. Pri predaji stravných lístkov závodnej jedálne to bolo sčasti aj doteraz, len od 1.5. treba odviesť DPH z celej hodnoty stravného lístka, nie len z 55 %. Vyplýva to z nového zákona o DPH § 9, § 22.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem pekný deň.

Prosím Vás o radu ohľadom zdaňovania stravných lístkov.
Naša firma nakupuje stravné lístky bez DPH, lebo prevádzkovateľ jedálne je naplatca dane. Čo v takomto prípade, treba stravné lístky predávať s DPH, alebo bez ?
Cena jedného lístka je 72 Sk.
VOPRED ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Pre Moniku - ak kupuješ stravné lístky bez DPH, tak nemôžeš predávať s DPH.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim poradte mi ako postupovat ked nakupujem str.listky Ticket REstaurante.
dakujem]
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

V prílohách sú tie dve tabulky na stravné lístky vo formáte PDF, je však to len na prezeranie a "odkukanie" systému.
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Na skoleni nam ohladom stravnych kuponov-cenin bolo povedane,ze sa nic nezmenilo,takze na vstupe si odpocitam DPH z prirazky a zamestnancom uz nic nezdanujem.A stravne listky-tie co nie su ceniny, sa zdanuju pri predaji zamestnancom v plnej hodnote,takze uz nie len tych 45% ktore si plati zamestnanec.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Súhlasím s Katkou !

Konečne to už niekto aj na nejakom školení povedal! To je to čo som sa snažil vysvetliť o pár príspevkov vyššie.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Za ceninu sa považujú lístky z Vašej stravovacej a pod?
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Ano, kupóny od Le checque de jeuner, Vaša stravovacia a podobne, ktoré sú vydávané rôznymi sprostredkovateľskými spoločnosťami považujem za ceninu, narába sa s nimi pri evidencii aj z účtovného hľadiska ako z ceninami a z pohľadu zákona o DPH a riešenej problematiky predstavujú len platobný prostriedok, ktorým si zamestnanec sám zabezpečí stravovanie či už v reštaurácii alebo aj v obchodoch potravín, bez toho aby som ja zasahoval do jeho výberu. Preto k cene tohoto kupónu, resp. ani časti ktorú platí zamestnanec, neuplatňujem DPH.

Iná vec je keď má zamestnávateľ priamo zmluvu s dodávateľom stravovania, ktorý stravovanie fakturuje zamestnávateľovi. Ten vydá vlastné stravné lístky, ktoré slúžia vlastne na evidenciu a podklad o množstve odobranej stravy zamestnancami - podklad pre fakturáciu. V cene tohto stravného lístka sa DPH uplatňuje.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ďakujem za vysvetlenie ceniny- stravného lístka. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, asi zaniknú všetky stravovacie zariadenia v podnikoch a tam kde sa uplatňujú klasické stravné lístky. Rozdiel na cene lístka pri cene 72 Sk je 13,7 DPH pre zamestanca. Čo je dosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať