Zavrieť

Porady

zmluva o združení.

Ahojte poraďáci! Chcem sa opýtať, či je povinnosť uzatvárať zmluvu o združení: Dvaja SZČO majú kúpený pracovný stroj v 1/2. Príjmy a výdavky si delia na 1/2 + určitú dohodnutú sumu na hod. pre jedného z nich , ktorý na tom stroji pracuje. Na DU mi povedali, že zmluva nemusí byť, ak sa vedia dohodnúť. Ak je to tak musia mať ale spísané nejaké iné zmluvy?
Poraďte mi prosím !!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Na podnikanie v spolkoch treba nepárny počet ľudí a dvaja sú už veľa. Takže jednoznačne by som to doporučoval riešiť zmluvnou formou, alebo písomnou dohodou.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Myslím, že faktúra za stroj znie na meno jedného, len ho spoločne kúpili. V takto postavenej otázke by som doporučoval zmluvu o združení - uzavrieť písomne. Na DU toho už povedali dosť. Pri kontrolách sa správajú úplne ináč.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    Pokiaľ viem tak zmluva o združení sa prikladá k daňovému priznaniu FO. V zmluve sú presne určené percentá delenia majetku.

    A potom nech je dohoda akákoľvek vždy je lepšie mať ako sa vraví čierne na bielom.

    Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

    začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac Soňurka
    Zmluva o združení nie je povinná. Stačí, ak si spíšete dohodu, že stroj je v podielovom spoluvlastníctve a ďalšie podrobnosti, ktoré uvádzaš.
    Zmluvu o združení upravuje Občiansky zákonník, § 829 a nasl. Pozor,táto zmluva môže byť aj riziková, lebo podľa § 835 odst. 2 zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zmluvy o združení zaviazaní spoločne a nerozdielne!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Soňurka
    Zmluva o združení nie je povinná. Stačí, ak si spíšete dohodu, že stroj je v podielovom spoluvlastníctve a ďalšie podrobnosti, ktoré uvádzaš.
    Zmluvu o združení upravuje Občiansky zákonník, § 829 a nasl. Pozor,táto zmluva môže byť aj riziková, lebo podľa § 835 odst. 2 zo záväzkov voči tretím osobám sú účastníci zmluvy o združení zaviazaní spoločne a nerozdielne!
    Keď stroj budú mať v podielovom spoluvlastníctve, kto bude uplatňovať odpisy. Faktúra, alebo iný doklad o kúpe je zrejme písaný iba na jedného z nich.
    zaujala ma téma, celkom poučné a dobré rady, ktoré sa mi zídu. Jedná otázka. Zmluvu o združení môžu uzavrieť iba osoby , myslím SZČO, s rovnakým druhom živnosti, alebo môžu si navzájom vypomáhať aj v tej činnosti, ktorú nemajú spoločnú v živnosti a podiely si deliť, alebo iba v zhodnej činnosti uzatvoriť zmluvu o združení?

    Ďakujem a pozdravujem všetkých, ktorí ochotne a radi sa podelia so svojimi skúsenosťami a nápadmi.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    SZCO na činnosť ktorú vykonáva, má mať oprávnenie , či už činnosť vykonáva samostatne, alebo v združení s iným podnikateľom. Upozorňujem, ž združenie nemá právnu subjektivitu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.