Zavrieť

Porady

Stravné-živnostník v Čechách

Mám urobiť daňové priznanie živnostníkovi, ktorý chodí na práce do Čiech. V minulom roku mu istá účtovníčka vypisovala cestovné príkazy a priznala mu diéty (za november a december) 600CZK+40 % vreckové. Mne sa nezdá, že má na to nárok. Má vôbec nárok na stravné, keď miesto výkonu práce sú Čechy, chodí tam na dva-tri týždne a potom ide na pár dní domov na Slovensko?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V komentári k ZoDP je jasne napísané (podľa mňa je to dosť jasné aj zo znenia § 19 ods.2 písm.e/), že daňovník s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 má pri výkone činnosti v zahraničí nárok na vreckové do výšky 40 % nároku na stravné podľa Zákona o cestovných náhradách.
    Prečo si myslíte, že keď miesto výkonu jeho činnosti je v zahraničí, nemá nárok na stravné a vreckové? Z vyššie uvedeného ustanovenia nevyplýva žiadne obmedzenie.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Johanka, ja osobne si myslím, že by si mohol uplatňovať normálne cestovné náhrady. Podľa mňa celá tá neistota vzniká len pre "obvyklé miesto výkonu prác". Hoci má v živnosti miesto podnikania uvedené trvalé bydlisko, podľa mňa by daňováci mohli spochybňovať, či práve to trvalé bydlisko je obvyklé miesto podnikania, keďže by bol v Čechách pravidelne... Preto tie pochybnosti.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Za obvyklé miesto vykonávania činnosti sa považuje v zmysle Živnostenského zákona miesto podnikania.

    Stravné-živnostník v Čechách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.