Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľ.a priznanie DPH

Kedy mám do do priznania DPH uviesť osobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, ak KZ bola podpísaná 1.2.2007, a kúpna cena bola po častiach doplatená dňa 30.3.2007. Vklad do katastra ešte nebol povolený, bude povolený až v apríli 2007. V zmluve je uvedené, že vlastníctvo prechádza až povolením vkladu. Ale už pri zaplatení 2. spl. sme im dali kľúče od bytu, ale papierovo to nie ošetrené. T.j. v 1.Q.07 došlo k zaplateniu celej kúpnej ceny, takže to mám uviesť v 1.Q. alebo v 2.Q.kedy bude povolený vklad? Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Nehnuteľnosť sa považuje za tovar - platí § 19 ods. 1 z o DPH. DPH odvádzaš v čase prevzatia nehnuteľnosti alebo v čase prevodu na katastri, podľa toho, čo nastalo skôr.
    Ak si prijala platbu pred dodaním tovaru, musíš odviesť v období prijatia platby z prijatej platby (nie z celej kúpnej ceny, ak nebolo všetko uhradené). AK je platieb viac, stačí vyhotoviť jednu faktúru na všetky čiastkové úhrady vykonané pred odovzdaním/prevodom.
    Nedošlo podpisom zmluvy aj k prevzatiu bytu? (nie v prevodu ale k odovzdaniu).
    Naposledy upravil jaja99 : 02.04.07 at 19:08

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    Nadobudnutie nehnuteľnosti neznamena len vyplatenie ale aj papierovo,teda vkladom do katastra je nehnutelnost vaša aj napriek tomu ze to bolo uhradene, ja by som to uctovne dala zatial do VNZD /uhrady-splatky/ a az po zapise na katastri je oficialne nehnutelnost vasim vlastnictvom /samozrejme ak nie je uložene založne pravo v banke/.mimochodom nehnutelnost je asi vo vyssej sume tak na odpisy na 30 rokov /ak je to budova/ a dph dat v 2.Q. po zapise na katastri.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Asi hovoríme o dvoch rôznych veciach. V otázke sa pýta predávajúci na DPH a Ty si odpovedala na kupujúceho a daň z príjmu.

    mariannak je offline (nepripojený) mariannak

    mariannak
    jaja99 Pozri príspevok
    Nehnuteľnosť sa považuje za tovar - platí § 19 ods. 1 z o DPH. DPH odvádzaš v čase prevzatia nehnuteľnosti alebo v čase prevodu na katastri, podľa toho, čo nastalo skôr.
    Ak si prijala platbu pred dodaním tovaru, musíš odviesť v období prijatia platby z prijatej platby (nie z celej kúpnej ceny, ak nebolo všetko uhradené). AK je platieb viac, stačí vyhotoviť jednu faktúru na všetky čiastkové úhrady vykonané pred odovzdaním/prevodom.
    Nedošlo podpisom zmluvy aj k prevzatiu bytu? (nie v prevodu ale k odovzdaniu).
    Predaj nehnuteľnosti (bytu) je osobodeným predajom. Faktúru vystavovať nemusím. V zmluve nie je špecifikované prevzatie bytu. Čiže úhrada v 1.Q. ale prechod vlastníctva, t.j. povolenie vkladu až v 2.Q.07. Tak kedy to mám uviesť na riadok 06 DP DPH ?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    mariannak Pozri príspevok
    Predaj nehnuteľnosti (bytu) je osobodeným predajom. Faktúru vystavovať nemusím. V zmluve nie je špecifikované prevzatie bytu. Čiže úhrada v 1.Q. ale prechod vlastníctva, t.j. povolenie vkladu až v 2.Q.07. Tak kedy to mám uviesť na riadok 06 DP DPH ?
    V § 19 máte pre nehnuteľnosť 3 možnosti:
    1) zápis v katastri
    2)odovzdanie -povolenie užívať nehnuteľnosť
    3) platba vopred

    Asi je neh. už 5 rokov po kolaudácii tak ste sa rozhodli predať ju ako oslobodenú § 38.

    Z toho vyplýva, že možnosť 3) platba vopred môžete vylúčiť ,to vám vyplýva z § 78/7-druhá veta.

    Teraz sa musíte rozhodnúť, či 1) alebo 2). Ak to odovzdanie klúčov pred zápisom do katastra nemáte zazmluvnené, alebo nemáte oddovzdávací protokol, alebo to nemáte skôr varadené z učto, kôli tomu odovdaniu vopred, tak sa riaďte výpisom z katastra.

    Predaj nehnuteľ.a priznanie DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.