Zavrieť

Porady

Dan z predaj nehnutelnosti

Uvazujem o predaji rodinneho domu na Slovensku, tento dom je v mojom osobnom vlastnictve. Som Slovenka, mam slovensky obciansky preukaz ale byvam trvale v zahranici. Nehnutelnost som nadobudla darovanim.
Aku dan z predaja nehnutelnosti budem musiet platit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nakoľko máš trvalý pobyt v inom štáte ako je Slovenská republika, si daňovým rezidentom tejto krajiny. To znamená, že ak Ti plynú príjmy z iného štátu ako štát Tvojej daňovej rezidencie, musíš pri ich zdaňovaní postupovať v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ak je medzi týmito dvoma štátmi uzatvorená). Možno by sa mi ľahšie odpovedalo, keby si uviedla, kde momentálne žiješ .
    Dá sa však odpovedať aj všeobecne - podľa Modelovej zmluvy OECD, ktorá je východiskom pri uzatváraní zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa článku 13 Modelovej zmluvy môžu byť príjmy z predaja nehnuteľného majetku plne zdanené v štáte, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza. Spôsob ako má byť tento majetok zdanený , táto zmluva neustanovuje a postupuje sa v zmysle Zákona o dani z príjmov zmluvného štátu.
    Túto všeobecnú odpoveď je však potrebné overiť v konkrétnej Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.
    Naposledy upravil Johanka : 29.07.06 at 12:57

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Johanka
    Nakoľko máš trvalý pobyt v inom štáte ako je Slovenská republika, si daňovým rezidentom tejto krajiny. To znamená, že ak Ti plynú príjmy z iného štátu ako štát Tvojej daňovej rezidencie, musíš pri ich zdaňovaní postupovať v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ak je medzi týmito dvoma štátmi uzatvorená). Možno by sa mi ľahšie odpovedalo, keby si uviedla, kde momentálne žiješ .
    Dá sa však odpovedať aj všeobecne - podľa Modelovej zmluvy OECD, ktorá je východiskom pri uzatváraní zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa článku 13 Modelovej zmluvy môžu byť príjmy z predaja nehnuteľného majetku plne zdanené v štáte, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza. Spôsob ako má byť tento majetok zdanený , táto zmluva neustanovuje a postupuje sa v zmysle Zákona o dani z príjmov zmluvného štátu.
    Túto všeobecnú odpoveď je však potrebné overiť v konkrétnej Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.
    Johanka... suhlasim, ak je danovym rezidentom mimo SR.. myslim, ze v otazke je to nejasne... Eleanor asi mysli, ze trvalo zije v zahranici, ale trvaly pobyt ma v SR (obciansky preukaz)... v takom pripade je jej domicil v SR.. Eleanor, upresni to prosim...

    By the way, ak by sa mal zdanovat prijem z predaja tohto domu, tak ak tvoje vlastnictvo k domu bezprostredne pred predajom prekrocilo 5 rokov, prijem je oslobodeny, resp. ak uplynulo 5 rokov od vyradenia domu z obchodneho majetku, prijem je oslobodeny. Ak neuplynulo 5 rokov, prijem sa musi zdanit.. potom ZD = predajna cena - vydavok

    Kedze ty si to nadobudla darovanim, tak skumas podla §25, ci doba medzi nadobudnutim domu darcom a darovanim tebe presiahla 5 rokov... ak nepresiahla, tak na ucely vydavku sa povazuje suma, za ktoru dom darca nadobudol... ak presiahla 5 rokov, na ucely vydavku sa povazuje najma znalecky posudok na cenu, ktoru by mal dom v momente darovania...

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Prosím o radu, ako postupovať pri zdanení predaja ornej pôdy, ktorá bola nadobudnutá darovaním. Pri predaji neuplynulo päť rokov od nadobudnutia. Je možné postupovať podľa § 8 ods.5 písm.b a uplatniť ako výdavok cenu pôdy podľa znaleckého posudku, ktorú mala pôda v čase darovania (§25ods.1a), v prípade, že pôda bola darovaná starým rodičom, pre ktorého by bol príjem z predaja v čase darovania oslobodeným podľa §9 ? Je možné uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky, ktoré vznikli - napr. orba a osiatie pôdy. Vopred ďakujem za všetky rady.

    bazil je offline (nepripojený) bazil

    Vesely chlapak bazil
    Prosím Vás v zákone o dani z príjmov som si prečítal že predaj domu je od dane z prijmu oslobodený ak mal predávajúci v nom trvalý pobyt bezprostredne pred predajom aspon dva roky. Mama predava rodinny dom, ktory ma v osobnom vlastnictve ale uz sedem rokov v nom nema trvaly pobyt. Na danovom urade som dostal dve odlisne odpovede. na jednom oddeleni mi povedali ze ma zaplati dan a na druhom ze nie. Poradte prosim.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    bazil
    Prosím Vás v zákone o dani z príjmov som si prečítal že predaj domu je od dane z prijmu oslobodený ak mal predávajúci v nom trvalý pobyt bezprostredne pred predajom aspon dva roky. Mama predava rodinny dom, ktory ma v osobnom vlastnictve ale uz sedem rokov v nom nema trvaly pobyt. Na danovom urade som dostal dve odlisne odpovede. na jednom oddeleni mi povedali ze ma zaplati dan a na druhom ze nie. Poradte prosim.
    Podľa môjho názoru môže v tomto prípade postupovať podľa § 9 ods.1 písm. b

    od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a (2roky trvalý pobyt), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku...

    teda ak dom vlastní viac ako 5 rokov bude jej príjem z predaja oslobodený.
    Naposledy upravil petra:-) : 05.12.06 at 09:48 Dôvod: doplnenie: "alebo jej vyradenia z obchodného majetku"

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    petra:-)
    Prosím o radu, ako postupovať pri zdanení predaja ornej pôdy, ktorá bola nadobudnutá darovaním. Pri predaji neuplynulo päť rokov od nadobudnutia. Je možné postupovať podľa § 8 ods.5 písm.b a uplatniť ako výdavok cenu pôdy podľa znaleckého posudku, ktorú mala pôda v čase darovania (§25ods.1a), v prípade, že pôda bola darovaná starým rodičom, pre ktorého by bol príjem z predaja v čase darovania oslobodeným podľa §9 ? Je možné uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky, ktoré vznikli - napr. orba a osiatie pôdy. Vopred ďakujem za všetky rady.
    ...posúvam

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    V zmysle § 8 ods. 5) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších zmien a doplnkov je pri príjme z predaja pozemku výdavkom:

    Okrem orby a osiatie pôdy sa dá uplatniť aj iné výdavky, ako sú napr:
    • kúpna cena preukázateľne zaplatená za pozemok, v tvojom prípade podľa § 25 cena zistená u darcu..
    • finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane výdavkov súvisiacich z predajom , plus náklady súvisiace s predajom ako napríklad odmena realitnej agentúre, kolky, inzeráty, prípadne poplatok banke za predčasné splatenie úveru
    • (ak bol) a podobne)
    - výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku (kolky, úroky z hypotekárneho úveru ak bol a podobne



    Naposledy upravil renča1 : 05.12.06 at 11:29

    jfrank je offline (nepripojený) jfrank

    jfrank
    Prosím o radu. Minulý rok sme predali rodinný dom, v ktorom som v roku 2007 zdedila po manželovi 1/2. Manžel mal v dome spoluvlastnícky podiel v 1/6-tine viac ako 5 rokov a v 2/6-tinách od roku 2005 (dedenie po jeho matke - vlastnila dom viac ako 5 rokov). Je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov, keďže tam bol manželov spoluvlastnícky podiel viac ako 5rokov? Alebo je oslobodená iba 1/3, ktorú manžel vlastnil viac ako 5 rokov a 2/6 by mali byť predmetom dane? Názory daňových orgánov sú odlišné.
    Ak by som mala platiť daň z príjmu z 2/6, aký výdavok si môžem uplatniť? Cenu nehnuteľnosti v dedičskom rozhodnutí?
    Ďakujem. jfrank

    Dan z predaj nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.