Zavrieť

Porady

Zvýšenie lízingových splátok

V dôsledku zvýšenia ročnej úrokovej miery nám lízingovka zvýšila splátky na dvoch lízingových zmluvách. Zvýšila sa aj istina aj fin. činnosť.
Ako to v účtovníctve ošetriť? Treba navýšiť obstarávaciu cenu a prepočítať odpisy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    nechapem ako vam mohli zvyšiť istinu veď ta je pevne daná nie...chápem keď zvdvihnú úrok ale istinu

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Vladimír Ozimý
    nechapem ako vam mohli zvyšiť istinu veď ta je pevne daná nie...chápem keď zvdvihnú úrok ale istinu
    Nechápem ani ja, ale je zmenená. Mám pri sebe len jeden nový splátkový kalendár a porovnávam so starým, tak sú tam zmeny.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no zákon rieši zmenu výšky splátok ale len z dôvodu skratenia alebo predlženia doby leasingu a nie zvýšenia istiny a úroku hm...zaujimavé

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Skús si preveriť ešte raz či sa skutočne menila istina. Ja mám ten istý prípad - zmena teda zvýšenie splátok v dôsledku kurzu - ale istina ostala tá istá, zmenila sa len finančná činnosť - teda úrok.
    Od dňa platnosti zvýšených splátok som opravila ich výšku v účtovníctve.
    Zmenil sa mi iba úrok, DPH a výška celej splátky no istina ostala tá istá.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Vladimír Ozimý
    no zákon rieši zmenu výšky splátok ale len z dôvodu skratenia alebo predlženia doby leasingu a nie zvýšenia istiny a úroku hm...zaujimavé
    V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dada
    V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.
    ALe v konečnom sa asi nemení, nie?
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja by som asi riesil tento problem s leasingovkov pretoze z dovodu zmenu uroku oni nemaju co menit vysku istiny ale len urok...predsa cena auta sa tym nezmenila...jedine ze by to bol leasing zo zahranicia..to by som este pochopil zmenou kurzu

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dada
    V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.
    podľa mňa sa zmenil v jednotlivých mesiacoch len pomer istina a úrok. Ak spočítaš jednotlivé mesiace, tak v novom i starom splátkovom kalendári súčet by mal byť rovnaký. Ak nie je, treba reklamovať.
    Zaúčtovanie - kedže účtujete jednotlivé splátky, tak klasicky ako doteraz, len podľa nového splátk. kalendára. 474-istina, 562-úrok........

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    4326
    Skús si preveriť ešte raz či sa skutočne menila istina. Ja mám ten istý prípad - zmena teda zvýšenie splátok v dôsledku kurzu - ale istina ostala tá istá, zmenila sa len finančná činnosť - teda úrok.
    Od dňa platnosti zvýšených splátok som opravila ich výšku v účtovníctve.
    Zmenil sa mi iba úrok, DPH a výška celej splátky no istina ostala tá istá.
    Jasné, teraz som to celé prerátala, tak celkovo istina sedí. Zmiatli ma tie zmeny na jednotlivých riadkoch. Takže je to OK.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mne prišla úprava lízingových splátok (bla bla bla.....s odvolávkou na zmeny v NBS....nebudem rozpisovať)...v splátkovom kalendári je zvýšená suma za istinu i za úrok.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dada
    Jasné, teraz som to celé prerátala, tak celkovo istina sedí. Zmiatli ma tie zmeny na jednotlivých riadkoch. Takže je to OK.
    Takže iba poopravuješ po mesiacoch na správnu výšku podľa kalendára a máš to.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Tweety
    Takže iba poopravuješ po mesiacoch na správnu výšku podľa kalendára a máš to.
    No to mi je jasné. V prvom momente som sa zľakla, že istina je iná. Takže už nie je čo riešiť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Paula
    Mne prišla úprava lízingových splátok (bla bla bla.....s odvolávkou na zmeny v NBS....nebudem rozpisovať)...v splátkovom kalendári je zvýšená suma za istinu i za úrok.
    upresni, asi máš splátkový kalendár v EUR alebo inej mene než Sk?
    Cenu zaradeného predmetu leasingu by som už nemenila... (zásada historických cien).
    Takže prevádzkový náklad? Len tipujem, pridá sa niekto druhý?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mám to v SK, zmena je v mojom prípade od júla 2006. Znížila sa mi časť splátky istiny, zvýšila sa časť splátky úroku (DPH je vyššie, ale nie som platcom)...celkovo je splátka o 58,50 vyššia.....musím to preskúmať

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Paula
    Mám to v SK, zmena je v mojom prípade od júla 2006. Znížila sa mi časť splátky istiny, zvýšila sa časť splátky úroku (DPH je vyššie, ale nie som platcom)...celkovo je splátka o 58,50 vyššia.....musím to preskúmať
    spočítaj celkovú istinu v novom i starom kalendári. Tam by nema byť rozdiel.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    KEJKA
    spočítaj celkovú istinu v novom i starom kalendári. Tam by nema byť rozdiel.
    Konečne som sa k tomu rátaniu dopracovala.Istina "sedí", dík .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.