Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z EU

Ahojte,

prosím Vás o radu. Mám faktúru za tovar z ČR, tovar bol dodaný 31.10.2005 /zdaniteľné plnenie/, faktúra je vystavená 01.11.2005. DO evidencie DPH mi faktúra vstupuje v 10/2005 /na základe & 20 ods.4/, čiže ju zdaním v 10/2005 kurzom k 01.11.2005. Odpočet uskutočním keď budem mať daňový doklad. Pretože & 20 obsahuje aj iné odstavce, ktoré hovoria o tom že daňová povinnosť vzniká 15. deň kalen.mesiaca nasledujúcom po zdaniteľnom plnení alebo dňom vystavenia faktúry. Na školení nám bol tento & vysvetlený tak, že tovar zdaním v tom mesiaci v ktorom som ho obdržala. Daň vyrátam kurzom vyhotovenia faktúry, a ak nemám faktúru, použijem kurz 15.deň kalendárneho mesiaca nasledujúcom po dodaní tovaru. Chápem to správne? Pretože som mala minulý rok aj audit a auditorka mi nič nevytkla, len som sa teraz stretla s iným názorom. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Naposledy upravil Lara11 : 14.02.06 at 11:19
Usporiadat
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Daňová povinnosť vzniká 15-ty deň po mesiaci, v ktorom bol tovar dodaný iba v prípade, že do tohto termínu nebola vystavená faktúra. Ale vo vašom prípade vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry, čiže 1.11.. Vy predsa máte faktúru skôr ako by nastal 15-ty deň po mesiaci, v ktorom bol dodaný tovar. Čiže daňová povinnosť a nárok na odpočítanie dane vám vzniká v mesiaci november.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lara11
Ahojte,

prosím Vás o radu. Mám faktúru za tovar z ČR, tovar bol dodaný 31.10.2005 /zdaniteľné plnenie/, faktúra je vystavená 01.11.2005. DO evidencie DPH mi faktúra vstupuje v 10/2005 /na základe & 20 ods.4/, čiže ju zdaním v 10/2005 kurzom k 01.11.2005. Odpočet uskutočním keď budem mať daňový doklad.
Vznik daňovej povinnosti: 1.11.2005 - zaznamenať v záznamoch november 2005.
Kurz pre daňové účely: 1.11.2005
Právo na odpočítanie dane môžete uplatniť ak ste mesačný platiteľ: november alebo december 2005 - faktúru ste už obdržali (teda z toho vychádzam, keď viete, kedy bola vystavená). Zaznamenať v záznamoch za mesiac, v ktorom uplatníte právo na odpočítanie dane.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kalkulka
Čiže daňová povinnosť a nárok na odpočítanie dane vám vzniká v mesiaci november.
Áno daňová povinnosť aj nárok na odpočítanie dane vzniká v mesiaci november, iba doplním, že právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiacoch november alebo december (ak sa jedná o mesačného platiteľa), za 4. štvrťrok 2005 alebo 1. štvrťrok 2006 (ak sa jedná o štvrťročného platiteľa).
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Neviem, či som to pochopila správne, ale ak je dátum dodania 31.10.2005 á mám faktúru, tak do DPH mi to vstupuje v októbri a nie v novembri a kurz dávam na odpočet DPH 31.10.2005? Myslela som, že to robím správne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Julča
Neviem, či som to pochopila správne, ale ak je dátum dodania 31.10.2005 á mám faktúru, tak do DPH mi to vstupuje v októbri a nie v novembri a kurz dávam na odpočet DPH 31.10.2005? Myslela som, že to robím správne.
Nič z tohto čo uvádzate nie je správne.
Do DPH to vstupuje na výstupe v novembri, na vstupe najskôr v novembri, ale môže aj v decembri. Kurz som už uvádzala, takže opakujem: pre účely DPH platí kurz 1.11.2005.

Ospravedlňujem sa za starú terminológiu. Používam ju iba kvôli ilustrácii.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Julča, tu musíš pozerať daňovú povinnosť nie podľa toho, čo Ti napíšu Češi ako zdaniteľné plnenie, ale pozeráš sa v DPH na daňovú povinnosť pri nadobudnutí tovaru z EÚ.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ešte doplním k dátumom:
Dátum 31.10.2005 môže byť rozhodujúci pre vznik účtovného prípadu. Ale zaúčtovanie a uplatnenie DPH sú dva odlišné pojmy .-)
0 0
Lara11 Lara11

Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

Môžem ešte jednu otázku? Ak mi príde len časť tovaru z EU, ale na faktúre je celá objednávka /aj s nedodaným tovarom/ ako správne postupujem pri zdanení tovaru? Nedodaný tovar mi príde napr. v budúcom mesiaci.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

AVO
Áno daňová povinnosť aj nárok na odpočítanie dane vzniká v mesiaci november, iba doplním, že právo na odpočítanie dane môžete uplatniť v mesiacoch november alebo december (ak sa jedná o mesačného platiteľa), za 4. štvrťrok 2005 alebo 1. štvrťrok 2006 (ak sa jedná o štvrťročného platiteľa).
Ešte to rozvediem, ale dúfam, že vás už uplne nedopletiem.
V tomto vašom príklade,(keď máte Fa včas, ) vám daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia FA §20 ods. 1 pís. b). Následne právo na odpočítanie máte vtedy, kedy vám vznikla daňová povinnosť §49/1, t.j. 1,11.2006.No a uplatniť si ho môžete podľa § 51, to je vyššie uvedené.
Fyzické dodanie vás v tomto prípade vôbec nezaujíma, to je dôležité len ak vám Fa nebude chodiť a vy budete musieť postupovať podľa § 20/1/a.
No a ešte si myslím, že ten čech to zdaniteľné plnenie 30,10. neuviedol správne a mal uviesť 1.11., podľa § 19/8.česi majú v zákone to isté ustanovenie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mňa ste nedoplietli ... .-)

To len k tomu, že ma citujete a odpovedáte ako keby mne.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Lara11
Môžem ešte jednu otázku? Ak mi príde len časť tovaru z EU, ale na faktúre je celá objednávka /aj s nedodaným tovarom/ ako správne postupujem pri zdanení tovaru? Nedodaný tovar mi príde napr. v budúcom mesiaci.
Daňová povinnosť vám vznikne z nadobudnutého tovaru, t.j. nie z celej fakturácie. Daňovú povinnosť by ste si mali vypočítať z cien uvedených na faktúre podľa skutočne nadobudnutého tovaru, rovnako uplatniť aj k tomu zodpovedajúce právo na odpočítanie dane v období podľa uvádzaných podmienok (§ 51 ods. 2 ZDPH).
Ak máte na časť tovaru faktúru vystavenú vopred, daňová povinnosť z ostatného nadobudnutého tovaru vám vznikne 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci nadobudnutia (dodania). Napr. ak vám zvyšok dodávky bude dodaný napríklad 1.2.2006 daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru bude 15.3.2006. V závislosti od vzniku daňovej povinnosti následne môžete uplatniť k tomu prislúchajúce právo na odpočítanie vami uplatnenej dane.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

AVO
Mňa ste nedoplietli ... .-)

To len k tomu, že ma citujete a odpovedáte ako keby mne.
Ani to tak nebolo myslené, sorry, odpoveď bola pre pre Larru
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Jana Acsová Pozri príspevok
Daňová povinnosť vám vznikne z nadobudnutého tovaru, t.j. nie z celej fakturácie. Daňovú povinnosť by ste si mali vypočítať z cien uvedených na faktúre podľa skutočne nadobudnutého tovaru, rovnako uplatniť aj k tomu zodpovedajúce právo na odpočítanie dane v období podľa uvádzaných podmienok (§ 51 ods. 2 ZDPH).
Ak máte na časť tovaru faktúru vystavenú vopred, daňová povinnosť z ostatného nadobudnutého tovaru vám vznikne 15-teho nasledujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci nadobudnutia (dodania). Napr. ak vám zvyšok dodávky bude dodaný napríklad 1.2.2006 daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru bude 15.3.2006. V závislosti od vzniku daňovej povinnosti následne môžete uplatniť k tomu prislúchajúce právo na odpočítanie vami uplatnenej dane.
v prípade ,že si uplatní na dodatočne dodaný tovar DPH dňom 15.3.2006 prosím o doplnenie , ktorým kurzom treba prepočítať DPH na dodatočne dodaný tovar :dňom vystavenia fa alebo dňom 15.3.2006?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no záleži od paragrafu 20 ale všeobecne je to datum vystavenia faktúry alebo 15 deň nasledujúci mesiac ak nebola vystavená faktúra...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mimuška Pozri príspevok
v prípade ,že si uplatní na dodatočne dodaný tovar DPH dňom 15.3.2006 prosím o doplnenie , ktorým kurzom treba prepočítať DPH na dodatočne dodaný tovar :dňom vystavenia fa alebo dňom 15.3.2006?
No oprášili ste vyše roka starú tému ... ale "nehrdzavejúcu".
Daňovú povinnosť posudzujeme podľa toho, kedy vznikne a z toho dňa použijeme aj kurz. Ak vznikne daňová povinnosť 15-teho nasledujúceho mesiaca po dodávke, použijeme tento kurz, ak nevznikne daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry. Vždy si musíte stanoviť deň vzniku daňovej povinnosti a z toho dňa použiť aj prepočtový kurz.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

uf , ani som si nevšimla že to je minuloročná téma :-)
a aký kurz by ste použili pri príjemke toho tovaru ?
Fa došla napr.31.12.2006 - nahrala sa 139/321 kurzom 31.12.2006
tovar z fa došiel 20.4.2007 - do DPH sa dá kurzom 15.5.2007 a príjemka sa nahrá kurzom 31.12.2006 alebo kurzom 20.4.2007 ?
ospravedlňujem sa za odbočenie z témy
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

mimuška Pozri príspevok
uf , ani som si nevšimla že to je minuloročná téma :-)
a aký kurz by ste použili pri príjemke toho tovaru ?
Fa došla napr.31.12.2006 - nahrala sa 139/321 kurzom 31.12.2006
tovar z fa došiel 20.4.2007 - do DPH sa dá kurzom 15.5.2007 a príjemka sa nahrá kurzom 31.12.2006 alebo kurzom 20.4.2007 ?
ospravedlňujem sa za odbočenie z témy
kurzom uskutočnenia účt. prípadu - 20.4.2007
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

ste zlatí
všetkým moc ďakujem a prajem krásny víkend
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
kurz účtovného prípadu nás pri dph nezaujima...nechápem fa došla 31.12.2006 a tovar 20.4.2007? nerozumiem ak takto tak potom deň pre dph je 15.5.

ak došla fa takisto s tovarom a dátum vystavenia je 20.4.2007 tak potom je ten kurz 20.4.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
kurz účtovného prípadu nás pri dph nezaujima...nechápem fa došla 31.12.2006 a tovar 20.4.2007? nerozumiem ak takto tak potom deň pre dph je 15.5.

ak došla fa takisto s tovarom a dátum vystavenia je 20.4.2007 tak potom je ten kurz 20.4.
sorry , písala som ,že už som mimo témy
to je tak : z Talianska 31.12.2006 prišli fa na tovar, ktorý sa ešte len plánoval odobrať v r.2007
a teraz nám až začína chodiť ten nedodaný tovar , už samozrejme bez fa
najskôr som myslela , že ide o hlúpy žart, ale naši talianski majitelia na tom trvali, tak teraz nám do konca roka bude chodiť tovar bez faktúr.
...chaos že ?
takže do DPH to dám vždy 15-teho po mesiaci v ktorom to fyzicky došlo a zo 139(účet nedodaného tovaru )to odpíšem v prepočte kurzom kedy to došlo .
Budte radi , že nerobíte s talianmi :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať