Zavrieť

Porady

Ako je to s narokom na davku v nezamestnanosti po skonceni PP na dobu urcitu??

Dobry den, poprosila by som nejaku dobru dusu o fundovanu odpoved, lebo som uz z toho jelen
Priatelovi sa rozhodli nepredlzit pracovnu zmluvu a k 31.12. mu pracovny pomer zanikne. Mal to na dobu urcitu, na 10 mesiacov. Predtym vzdy pracoval v niekolkych zamestnaniach tu na Slovensku aj v Irsku. Podmienku 3 odpracovane roky za posledne 4 roky lavou zadnou splna, lenze prave som na nete nasla cosi co mi absolutne nedava ziadny zmysel:
V prípade, že ste pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov boli zamestnaní na dobu určitú, máte nárok na dávku, ak ste v posledných štyroch rokoch* pred zaradením do evidencie boli:

  • poistení v nezamestnanosti,
    • tzn. platili poistné na poistenie v nezamestnanosti, či už ako zamestnanec (zamestnaný na dobu určitú), alebo dobrovoľne a to najmenej dva roky (730 dní).
  • a zároveň ste neboli povinne poistení v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca (zamestananie na dobu neurcitu)

Príklad
Zamestnávateľ skončil výpoveďou dňa 30. 9. 2009 pracovný pomer so zamestnancom, ktorý mal s ním uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú. V posledných 4 rokoch mal zamestnanec obdobie poistenia v nezamestnanosti 858 dní. Pracoval aj na dobu určitú, aj na dobu neurčitú.
Riešenie
Obdobie poistenia v nezamestnanosti 858 dní je viac ako 730 dní, bývalý zamestnanec skončil pracovný pomer na dobu určitú, ale v posudzovanom období mal v posledných 4 rokoch aj dni poistenia v nezamestnanosti z pracovného pomeru na dobu neurčitú. V takomto prípade mu nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti.

TO AKOZE CO JE???? Len za to ze posledny PP bol na dobu urcitu a predtym mal pracovny pomer na dobu neurcitu, teraz nedostane podporu??? Hoci od 18-tky (teraz ma 30) maka ako srob, odvadza dane, plati si socialne positenie a vsetko, tak nedostane nic len preto ze toto jeho posledne zamestnanie bolo na dobu urcitu a predtym pracoval na dobu neurcitu? Akoze kde je v tomto logika?

Prosim o odpoved, lebo som z toho uz zufala. Mame male babo, ja som na rodicovskej dovolenke a ak mame zit z mojich trapnych 200 eur mesacne kym si najde novu robotu, tak zbohom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    gabika, nerob paniku .. a pozri tu http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...011-a.html#104
    skúma sa najskôr obdobie troch rokov dozadu - treba mať dva roky poistenia (odst 1) - vtedy je dĺžka 6 mesiacov.
    .. ak toto spĺňa (samozrejme bude treba doložiť) - odst 2 ťa už nemusí zaujímať (ten je pre tých, čo nsplnia podmienku v odst 1 - skúma sa doba 4 roky dozadu)
    Naposledy upravil Katy a R : 17.12.11 at 22:39

    Ako je to s narokom na davku v nezamestnanosti po skonceni PP na dobu urcitu??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.