Zavrieť

Porady

Živnosť popri práci v ČR, založiť na Slovensku či v ČR?

Dobrý deň,

som Slovák zamestnaný na plný úväzok v ČR, platím tu odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Plánujem si popri zamestnaní založiť živnosť, budem primárne poskytovať služby pre jednu slovenskú firmu (v oblasti grafického designu).

Moja otázka je či sa mi v tejto situácií viac oplatí založiť živnosť na Slovensku alebo v ČR, a aké povinnosti z toho pre mňa následne plynú. Tiež ako by to potom bolo s odvodmi, daňami a podobne.

--

(Ocením aj iné rady či odkazy na nejaké zdroje, ktoré by som si mal pred založením živnosti naštudovať, keďže sa v tom zatiaľ veľmi nevyznám. Ďakujem!)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    K založeniu živnosti v ČR niečo tu (resp si pohľadaj) https://www.google.com/url?sa=t&rczt...ecbUXNn4kwCX-z
    Ak na slovensku - tak podľa http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-455
    - tuším teraz 5 euro poplatok za 1 voľnú živnosť, spravíš na počkanie
    Ale budeš si musieť upresniť, kde budeš daňovým rezidentom (dane) - pozri stránku FS, dobre to je vysvetlené
    a tiež príslušnosť k predpisom ktorej krajiny (odvody) - pozri stránky SP a ZP
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 príslušnosť k právnym predpisom bude riešiť SP na SK, tá určí, v ktorej krajine budeš odvádzať poistné do SP i ZP (také zvláštne platí, že SP na SK určuje aj príslušnosť k zdravotnému poisteniu, k tomu vystavuje doklad PD A1
    ale dnes už viem, že budeš patriť k predpisom v ČR (podľa zamestnania)
    Katy a R PP má prednosť ☺
    brianboru Ďakujem všetkým za odpovede. Takže len aby som si to nejako zhrnul, oplatí sa viac živnosť na SK, lebo budem poskytovať služby pre SK firmu. Po založení živnosti pôjdem do SP, a tam mi určia kde budem platiť odvody do SP aj ZP – a tam ich teda bude platiť za mňa aj zamestnávateľ (teda pravdepodobne v ČR). Správne?
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Z daňového a odvodového hľadiska jednoznačne v ČR.

    Živnosť popri práci v ČR, založiť na Slovensku či v ČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.