Zavrieť

Porady

Strata vody

Moja otázka je jednoduchá ale jednoznačná odpoveď bude zrejme komplikovanejšia . Môže valné zhromaždenie schváliť rozpočítanie straty vody na byty a nie koeficientom bez toho , že by sa dostalo
do rozporu s nejakou záväznou normou ? Ja som takúto " normu " neobjavil a na moje dotazy / vodárenské spoločnosti , odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR , ... / som dostal len tzv. obsiahle
nepoužiteľné nezáväzné odpovede . Ďakujem .
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Môže, musí! Kto iný by mal? Však rozhodujú o svojom spoločnom majetku.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
...aká strata vody ???
...kde sa " vyskytla " a z akej príčiny vlastne vznikla ?
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Môj predpoklad o komplikovanosti odpovede sa naplnil . Jadro otázky spočíva v existencii alebo neexistencii záväznej právnej normy pre spôsob rozpočítania straty vody koeficientom . Každý mnou oslovený správca bytového domu používa tento spôsob a zdôvodňuje to skúsenosťou z kontroly SOI . Som si vedomí , že SOI nemá právo kontrolovať BS , ale predsa žijem na Slovensku .
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Ďakujem buchač . Strata vody je používaný termín pre rozdiel spotreby vody zistenou na základe odpočtu vodomeru na päte bytového domu a súčtom spotrieb vody zisteným
odpočtami podružných / bytových / vodomerov . Jej vznik má prirodzený / citlivosť a presnosť bytových vodomerov je nižšia ako vodomeru na päte domu , citlivosť je závislá od
prietoku vody vodomerom a pri nízkom prietoku klesá do mínus nekonečna , t. j. otvárenie prietoku vody na batérii + netesnosť v batériách a splachovacích nádržkách + unikanie
vody v potrubiach medzi vodomerom na päte domu a bytmi / a neprirodzený dôvod / úmyselné neregistrované odbery vody v bytoch " kvapkaním " / .
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
...aká strata vody ???
...kde sa " vyskytla " a z akej príčiny vlastne vznikla ?
lacoce Pozri príspevok
Ďakujem buchač . Strata vody je používaný termín pre rozdiel spotreby vody zistenou na základe odpočtu vodomeru na päte bytového domu a súčtom spotrieb vody zisteným
odpočtami podružných / bytových / vodomerov . Jej vznik má prirodzený / citlivosť a presnosť bytových vodomerov je nižšia ako vodomeru na päte domu , citlivosť je závislá od
prietoku vody vodomerom a pri nízkom prietoku klesá do mínus nekonečna , t. j. otvárenie prietoku vody na batérii + netesnosť v batériách a splachovacích nádržkách + unikanie
vody v potrubiach medzi vodomerom na päte domu a bytmi / a neprirodzený dôvod / úmyselné neregistrované odbery vody v bytoch " kvapkaním " / .
add 1. - ďakujem za vysvetlenie .....ale hento viem ...

add 2. - prietoky na batériách alebo nádržkách v jednotlivých bytoch sú problémom každého jedného majiteľa bytu

add 3. - úmysel je potrebné dokázať ...
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Ďakujem za odpoveď , ale už sme ďaleko od jadra problému , t.j. existencia záväznej právnej normy aj pre BS .
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Podľa mńa by rozdiel súčtu nameranej spotreby všetkych bytových vodomerov a hlavným vodomerom na päte bytového domu

nemal byť veľký /ak nie je čierny odber, napr.polievanie trávnika hydrantom/ tobož už nie postrehnuteľný ak sa strata vody rozdelí rovnomerne medzi všetky byty v dome.
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Ďakujem za reakciu , teda vyjadrenie názoru , ale nie je to odpoveď na moju otázku .
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Máme ten istý problém v dome. Predsedníčka trvá na tom, že nevie, kde mizne voda, napriek tomu, že je pravidene upozorňovaná na umývanie vozidiel a polievanie záhradok pri dome. Rozrátala to na byty.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lacoce Pozri príspevok
Moja otázka je jednoduchá ale jednoznačná odpoveď bude zrejme komplikovanejšia . Môže valné zhromaždenie schváliť rozpočítanie straty vody na byty a nie koeficientom bez toho , že by sa dostalo
do rozporu s nejakou záväznou normou ?
Ja som takúto " normu " neobjavil a na moje dotazy / vodárenské spoločnosti , odbor všeobecnej vnútornej správy MV SR , ... / som dostal len tzv. obsiahle
nepoužiteľné nezáväzné odpovede . Ďakujem .
Jednoducho a holou vetou. Môže!


Čo to tu trepeš, že strata vody v bytovom dome? Voda sa môže stratiť v studienke, studni. Alebo v plástovej fľaši, ale to ju niekto ukradne. Ale nie v bytovom dome! V bytovom dome vzniká rozdiel medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi. A prečo vzniká rozdiel, vieš? Ale, ak vznikne rozdiel, tak v tom čo preteká potrubím a byt to isto nie je. Takže je to kravina na byt. Ale ak sú v dome hoväda ... prečo nie.

Nepíšeš o akú vodu sa jedná, studenú, alebo teplu, alebo o obe?

Na teplú sú vodomery v bytoch povinné! A je aj spôsob ako rozpočítať náklady za teplú vodu.

Vyhláška 630/2005 a vyhláška 358/2009, § 9, odsek 8

8. § 9 sa dopĺňa novým odsekom 8, ktorý znie:
„(8) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie
množstva dodaného tepla v teplej úžitkovej vode
podľa odsekov 2 až 7 sa neuplatňuje.“.

Ak sa nedohodnú vlastníci na inom spôsobe, rozpočítavanie je podľa uvedeného pre vlastníkov, štatutára, správcu domu záväzné.

Na studenú vodu nie sú povinné pomerové vodomery, ale nemať ich v dome, to je riadna hlúposť. A tiež to, ak sa v dome nedohodnú pravidlá rozpočítavania nákladov za studenú, spoločnú vodu.

Predstav si skutočnosť päť osôb, spotreba 100 m3, jedna osoba spotreba 10 m3, každému sa zvýši koeficientom o 10 % takže 110 m3 a 11 m3. navýšenie spolu o 11 m3.

A ten s tými piatimi presvedčil vlastníkov v dome, nie tak! Takto, 11 :2 = 5,5 m3.

Ta jedna osoba je dôchodkyňa, ktorá zaplatí za tých piatich 5 m3 vody. Ak jeden m3 stojí dve euro, tak je to desať euro. Čo to je pre dôchodkyňu. Nooo, nie sú to hoväda? Však ju okradnú a legálne, beztrestne.
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Ďakujem . Toto je prvá odpoveď , ktorá odpovedá na moju otázku . Vyhlášku 630/2005 som poznal / tá však hovorí len o teple a teplej vode / , ale vyhláška 358/2009 je to pravé orechové čo som potreboval . Keby si čítal celú tému , vedel by si , že obsahový význam termínu " strata vody " je mi dostatočne známy . Vo svojej otázke som však mal zrejme spomenúť , že sa jedná o bytový dom s bytmi , ktoré majú vlastný ohrev vody a vykurovanie / ešte šťastie , veď údajne existujú spotrebitelia , ktorí používajú na umývanie vodu z rádiátorov / a každý byt má podružný vodomer . Mohli by sme tu ešte polemizovať o použití biča na " kvapkáčov " využitím hygienického minima pre spotrebu vody , ale to by bolo skutočne len zbytočné plieskanie bičom . Ešte raz ďakujem za tú vyhlášku , nemusím sa prekopávať vyhláškami ÚRSa .
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Sito, ak pripustíme, že nejaké straty vody z dôvodu kvapkania a nezaznamenania tejto spotreby bytovými vodomermi ale zaznamenania fakturačným áno existujú, tak potom táto nameraná strata nie je závislá od počtu osôb v byte, či spotreby vody v byte.
Nepresnosť bytových meračov je 0,02% a to plus alebo mínus.
Na teplú sú vodomery v bytoch povinné! A je aj spôsob ako rozpočítať náklady za teplú vodu
tomuto sa už , ale divím, ako môžeš napísať takýto nezmysel? Vyhláška na ktorú sa odvolávaš tak rád je o tomto:
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla
Určite nehovorí o teplej vode, len o TEPLE, čiže nerieši rozpočítavanie žiadnej vody, a teda vodomery na teplú vodu sú síce povinné, ale vyhláška rieši ich použitie len na rozpočítanie tepla .
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

lacoce Pozri príspevok
Ďakujem . Toto je prvá odpoveď , ktorá odpovedá na moju otázku . Vyhlášku 630/2005 som poznal / tá však hovorí len o teple a teplej vode / , ale vyhláška 358/2009 je to pravé orechové čo som potreboval . Keby si čítal celú tému , vedel by si , že obsahový význam termínu " strata vody " je mi dostatočne známy . Vo svojej otázke som však mal zrejme spomenúť , že sa jedná o bytový dom s bytmi , ktoré majú vlastný ohrev vody a vykurovanie / ešte šťastie , veď údajne existujú spotrebitelia , ktorí používajú na umývanie vodu z rádiátorov / a každý byt má podružný vodomer . Mohli by sme tu ešte polemizovať o použití biča na " kvapkáčov " využitím hygienického minima pre spotrebu vody , ale to by bolo skutočne len zbytočné plieskanie bičom . Ešte raz ďakujem za tú vyhlášku , nemusím sa prekopávať vyhláškami ÚRSa .
Za málo za málo.

Ale veď v príspevku č. 2 som ti povedal presne to čo v príspevku č. 11, ale len jednou vetou. Holou!

Vyhláška 358/2009? Vieš si predstaviť lieskový orech, oriešok a kokosový?

Ahááá.

Osemnáste slovo je "byty" spomeň si.

Z radiátorov? Každý má na radiátory merač tepla a ešte aj vodomer? A nie je to drahé? Aj kríže môžu s toho bolieť, či nie?

"kvapkačov" To čo za termín? Že s nich kvápe, kvapkajú, alebo že im stačí kvapka ...

Tu sa pliesááá, plieska, všeličííím. Tak prečo nie bičom, keď niektorí len papuľou a ...

Ďakujem pekne, že si ma až hen do vrchného regálu, vyterigal. Zasa nejaká nová kravina, ale vždy lepšia ako tá, čo tému uzatvorila.

Ešte raz ...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Na rozpočítanie straty skutočne spotrebovanej vody a spotrebe na bytových meračoch neexistuje žiadna vyhláška a ani predpis.
Je zaužívané, že sa rozpočíta koeficientom straty, na počet osôb alebo na byty. Ani jeden spôsob nie je však spravodlivý a pri každom sa bude cítiť niekto ukrivdený.
Je len na vlastníkoch bytov, pre ktorý spôsob sa rozhodnete.
My sme roky rozdiel rozpočítavali koeficientom a teraz rozpočítavame na byty.

Spravodlivé to bude len vtedy, keď bude mať každý byt svoj fakturačný vodomer (tak ako máme elektriku a plyn), len vodárne na to nechcú pristúpiť.

Táto téma tu už bolo rozoberaná z každej strany.
0 0
lacoce lacoce

lacoce je offline (nepripojený) lacoce

Verkaz ďakujem . Toto je pre mňa odpoveď , ktorá obsahuje široký záber poznania a skúsenosti . Súhlasím , že bez vodární nie je možné dosiahnuť spravodlivosť a tým aj zlepšiť
stav medziľudských vzťahov v bytovom dome . Výsledkom by bolo aj jednoznačné poukázanie charakteru niektorých "tiež susedov".
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Keď sme rozpočítavali straty vody koeficientom najviac poškodení boli tí, ktorí mali najväčšiu spotrebu vody ( a podľa zdravého rozumu s vodou ani nešpekulovali)... ak minuli 100 m3 vody a koeficient strát bol 1,2 zaplatili za 120 m3... a iní čo mali spotrebu vody 1,5 m3 zaplatili 1,8 m3 ( robili sme rôzne námatkové kontroly neprišli sme na to prečo taká nízka spotreba)... straty vody sa v bytovom dome pohybovali cca 400 m3... ako sa odsúhlasili straty vody na jeden byt, klesla celková strata na 150 m3 ( aj keď sa mi zdá ešte stále veľká... ideme to riešiť pri výmene stúpačiek vodomerom na každej z nich) a každý byt zaplatí 5,5 m3 straty rovnako...
Naposledy upravil Deganova : 23.03.12 at 07:29
3 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Keď sme rozpočítavali straty vody koeficientom najviac poškodení boli tí, ktorí mali najväčšiu spotrebu vody ( a podľa zdravého rozumu s vodou ani nešpekulovali)... ak minuli 100 m3 vody a koeficient strát bol 1,2 zaplatili za 120 m3... a iní čo mali spotrebu vody 1,5 m3 zaplatili 1,8 m3 ( robili sme rôzne námatkové kontroly neprišli sme na to prečo taká nízka spotreba)... straty vody sa v bytovom dome pohybovali cca 400 m3... ako sa odsúhlasili straty vody na jeden byt, klesla celková strata na 150 m3 ( aj keď sa mi zdá ešte stále veľká... ideme to riešiť pri výmene stúpačiek vodomerom na každej z nich) a každý byt zaplatí 5,5 m3 straty rovnako.
Najhoršie možné riešenie je koeficient, najspravodlivejšie platiť straty podľa spoluvlastníckeho podielu, kompromisné platiť straty od bytu respektíve odberného miesta.
Je evidentné, že pri koeficiente rozdielu fakturačného voči súčtu bytových vodomerov, za predpokladu, že odpisy boli vykonané správne pri každoročnom koeficiente väčšom ako 1,05 je niekde chyba, som presvedčený, že ide o odber mimo vodomeru, respektíve ovplyvňovanie vodomeru. Ak by boli chyby z dôvodu zlého odpisu, tak by niektoré roky boli s koeficientom menším ako 1.
Existuje nejaké riešenie? Tu dochádza ku KRÁDEŽI. Ja si myslím, že treba odhlasovať pokutu za nelegálny odber v zásadách rozúčtovania nákladu na dodávku vody. Čosi ako sankcia za ovplyvňovanie vodomeru, či odber vody mimo neho, sankciou tak veľkou, že nikto nebude riskovať.
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

... lenže to by sme museli tú krádež dokázať... robili sme prepadovky, kontrolovali prietok cez vodomery pustením vody, spustením splachovača, kontrolovali sme či vodovod nekvapká, plomby a nič... robili sme kontrolu odberu po 5 dňoch a u niektorých vlastníkov spotreba cca 2 litre!... dôvodenie že to nestačí ani na WC z našej strany nepomohlo, upozornenie na hygienické minimum už vôbec nie... preto sme sa uzniesli, že vodomery dáme na jednotlivé stúpačky... v bytových domoch, kde k tomuto pristúpili sa eliminovali straty na koeficient 1,02
Naposledy upravil Deganova : 23.03.12 at 15:55
2 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

My sme pred tým mávali koeficient aj 1,912. Po námatkových kontrolách a hlavne po odsúhlasení a prijatí Zásad o kontrolách spotreby vody a sankciách pri zistení čierneho odberu alebo kvapkaní, nastalo zlepšenie a teraz je koeficient 1,1550. nejaký rozdiel bude vždy, lebo termín, kedy chodia vodári odpisovať spotrebu na faktúračných meračoch sa nie vždy dá zosúladiť s odpisom bytových meračov.
V niektorých bytoch je to aj niekoľko dní.
Merače máme tiež na každom rozvode vo vchode.
Najhoršie je kvapkanie, kde za l deň môže nakvapkať aj 150 l vody a kvapkajú si do vedár.
Naposledy upravil verkaz : 23.03.12 at 15:52
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať