Zavrieť

Porady

dedičské konanie

Dobrý deň,chcela by som sa infomovať ohľadom platenia dlhov po smrti matky,nakoľko som s ňou nevyrastala.V súčasnej dobe je umiestnená v domove sociálnych služieb.Bolo mi totiž povedané,že po jej smrti na mňa a ešte dvoch súrodencov doľahnú jej dlhy.O tých dvoch súrodencov sa tiež nestarala.Moja otázka znie:či je možné sa tomu vyhnúť,aby som nemusela za ňu splácať dlhy,ktoré si narobila.Za Vašu odpoveď Vám ďakujem.S pozdravom Terpáková
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Má okrem dlhov aj nejaký majetok - byt, dom ?
Monika Terpáková Nemá nič
veronikasad Tak sa všetci súrodenci zrieknite dedičstva a dedičské konenie bude ukončené.
Monika Terpáková Viete bola som v šoku,keď mi bolo povedané,že má nejaké dlhy a,že raz na mňa doľahnú.Tam kde je momentálne umiestnená,tak jej vybavili dôchodok,ktorý vraj nepostačuje na vykrytie všetkých nákladov a vraj ta jej rastie dlh.
veronikasad tento dlh asi budete musieť vyrovnať ešte za života matky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dlhy sa dedia spolu s majetkom, ale len do vysky aktiv.
    Ak matka nema ziadny majetok a nebude co dedit, nezdedite ani dlhy.

    Ak by ste nieco dedili, kazdy z vas dedi aj dlhy do vysky svojho dedicskeho podielu. Dedicstvo mozete aj odmietnut.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Je dost mozne ze pri nemajetnosti porucitela bude súdny komisár - notárka postupovať tak ze dedicke konanie bude zastavene pre nemajetnost - podla § 175 ods.1 pism h OSP. Bolo by to pre Vas lepsie - pretoze ak ma pamat neklame tak pri vzdani sa dedicstva - prechadza toto dedicstvo na dalsich potomkov -tu sa da samozrejme opatovne odmietnut dedicstvo avsak je to zdlhavejsie.

    Podľa § 175h ods. 2 OSP ak poručiteľ zanechal majetok nepatrnej hodnoty, môže ho súd vydať tomu, kto sa postaral o pohreb a konanie zastaví.

    Podľa § 175 ods. 1 OSP ak konanie nebolo zastavené podľa § 175h, upovedomí súd tých, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú dedičmi, o ich dedičskom práve a o možnosti dedičstvo odmietnuť..

    Pokial je dedicske konanie zastavene alebo odmietnute neprechadzaju na Vas ziadne dlhy. Pri odmietnuti vsak nebudete moc ani dedit "znovuobjaveny"majetok - ak by sa neskor zistili ze babka ma napriklad este v Australii 2 byty.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ja myslím,že sa DSS spamätá skôr a vyzve vás.Vyživovacia povinnosť voči rodičom existuje a neskúma,či sa starali ale nie:http://www.porada.sk/archive/index.php/t-199487.html
    Monika Terpáková Ja som momentáne na rodičovskom príspevku vo výške203 eur,mam štyri deti,bývame v obecnom nájomnom byte,platíme dosť vysoké nájomné.Manžel robí,no sme 6 a niekdy ani nám nepostačujú finančné prostiedky.a okrem mňa,mám aj sestru a brata

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.