Zavrieť

Porady

Bol školský zákon upravený?

Dobrý deň, dopočul som sa od t.uč. že školský zákon bol upravený, a tlačivá ktoré sme v 18tich podpisovali, sú už neplatné (súhlas o poskytovaní informácií zákonnému zástupcovi) nakoľko sa zmenil zákon o poskytovaní informácií rodičom. Problém s tým nemám, ale škola sa tento rok oháňa už 4. novým zákonom, ktorý vraj vyšiel, no pritom to tak vôbec nieje.

​Ďakujem za vašu odpoveď.
Naposledy upravil Kalnalala : 05.04.16 at 19:03
4 komentárov     zbaliť
ivka70 Toto je neuveritelne zrozumitelne: "tlačivá ktoré sme v 18tich je už neplatný"
Kalnalala ospravedlňujem sa, vypadlo mi tam slovíčko "podpisovali" opravené
ivka70 Fakt si tomu pomohol, aj si si to po sebe po oprave precital?
Kalnalala Do tretice všetko dobré. Opravené a prečítané, Ďakujem za upozornenie, verím že to bude nápomocné pri riešení otázky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Každá škola má vypracovaný školský poriadok, ktorý má mať zverejnený na svojom webe. Môžeš si ho porovnať s platnou legislatívou:

    http://www.direktor.sk/sk/aktuality/...na.a-1284.html
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-245
    https://www.minedu.sk/vysledky-vyhla...3%A1kon&page=0

    V čom je problém? Máš/budeš mať 18 a Tvoj triedny tvrdí, že má/nemá právo poskytovať informácie o Tvojich výsledkoch rodičom a Ty hľadáš argument, ako mu oponovať?

    V tom prípade Ťa asi bude zaujímať zo školského zákona:
    § 144, ods. 1, písm. m,
    ods. 6, písm. c,
    ods. 11.

    Rada do života - grátis: nabudúce si daj do vyhľadávača novela školského zákona...
    Kalnalala Ďakujem za vašu odpoveď.
    Som si vedomý toho ako funguje vyhľadávač, každopádne verím že sú aj mnohý ľudia zbehlejší v tejto problematike ako ja a vedeli by pár-slovne odpoveď na moju otázku, nakoľko sú v tejto problematike "doma". Preto som sa spýtal a nešiel si rovno prečítať kompletný školský zákon.

    Aby nedošlo k omylu - 18 bolo dávno, oponovať v tejto veci nemám dôvod, keďže s danou vecou nemám problém. Skôr mi šlo o pravosť tohoto výroku. Ako som spomenul, t.uč. spomína "nové zákony" každý deň, a je jednoznačné, že to zneužíva (možno nie v tomto prípade). Príklad týchto "zákonov":

    Prvý deň: "Vyšiel nový zákon, ak nezaplatíte ZRPŠ, nebudete pripustený k maturitám"
    na druhý deň znel ten istý zákon takto: "Ak nezaplatíte príspevok ZRPŠ, nebude vám odovzdané maturitné vysvedčenie", na tretí deň znel takto: "Ak nezaplatíte príspevok ZRPŠ, budeme to od vás vymáhať vzhľadom na nový zákon kt. vyšiel."

    Ale spät k téme. Ak som teda správne pochopil, rodič/zákonný zástupca má právo byť informovaný o správaní/prospechu a pod. jeho syna/dcéry. Čo mi naskytuje novú otázku - Nezastupuje sa náhodou žiak po 18tich sám? Totižto ešte pred rokom žiaci ktorý dovŕšili 18 rokov podpisovali isté papieire, či súhlasia, alebo nesúhlasia s poskytovaním informácií. Teda ak to správne chápem, t.uč. v tomto prípade hovoril pravdu, a tento zákon bol zrušený? Totižto si myslím že pojem "zákonný zástupca" stráca svoju pravoplatnost práve dovŕšením 18 roka života.

    Ďakujem ešte raz za vašu odpoveď .

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Skolsky zakon sa v § 144 nezmenil, je rovnaky od zaciatku ucinnosti zakona - 1.9.2008.

    Ak si po dovrseni plnoletosti poskytol suhlas s informovanim rodicov o tvojich studijnych vysledkoch, ten mozes kedykolvek odvolat.

    Co sa tyka "povinnych" platieb do ZRPS - povinne su len pre clenov ZRPS, nikoho ale nemozno nutit aby bol clenom obcianskeho zdruzenia, a uz vobec nie sa vyhrazat, ze nepusti k maturite alebo nevyda doklad o vzdelani.
    ZRPS je obcianske zdruzenie a clenske prispevky a ine poplatky ma preberat clen zdruzenia a nie ucitel.
    V pripade, ze sa vam pedagogovia vyhrazaju v suvislosti so ZRPS, odporucam dat podnet na skolsku inspekciu - a pouzi vyhladavac, k ZRPS tu mame temy.
    Kalnalala Ďakujem za vašu odpoveď.

    Čo sa týka toho ZRPŠ bolo to uvedené ako príklad, už som informovaný o danej problematike. Tak či tak ďakujem.

    Bol školský zákon upravený?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.