Zavrieť

Porady

Aký je postup soc.poistovni ak som na PN

Zdravím Vás poraďáci.
Potrebujem malú radu- Máme doma problém manžel pracuje na plný úväzok a aj na dohodu.
Z roboty šiel na PN-ku 14.12, v druhej firme na dohodu mu však do dochádzky písali normálne celý mesiac- (funguje to u nich tak, že on odrobí naraz hodiny, a potom už nemusí isť ale oni mu hodiny rozpisujú)
V socialnej poisťovni pani za priehradkou mu povedala že nedostane PN že ho pošlú na posudkovú komisiu z dovodu že robil aj počas PN.- Majitel firmy - kde pracuje manžel na dohodu vystavil doklad že sa stala chyba na ich strane, a že manžel nemá s tým nič.. a že naozaj fyzicky nebol v práci.. poslali tam aj čestné prehlásenie o tom že sa stala chyba...
Tá pani je voči manželovi zaujatá- od decembra do dnes t.j do 28.2 nedostal zo soc. ani cent..
a ku všetkému sa pani odvoláva na to že keďže dostal plat- tak sa mu to počíta od 14.12 do 14.1 - lebo mal príjem- a druhý mesiac sa mu ráta od 14.1 -14.2 ako celý mesiac PN a že mu to moze vyplatit do 60kal.dní..
Zdá sa mi to divné- pretože aj v práci to funguje tak že mesiac trvá od 1. do 30 dna v mesiaci, ved aj ked dostal plat tak sa mu rátal od 1-30decembra a nie januára. Apropo v januári doložil že za január tam mal 0lový zárobok...
Chcela by som vedieť hlavne to či to tak ozaj funguje že od 14.12- 14.1 nedostane nič...alebo je to tak ako si ja myslím z log.hľadiska..
Tiež ma zaujíma či jej postup bol adekvátny- a podľa zákona a práv.. Koľko môže zdržiavať peniaze za januárový mesiac ak odniesol príjem 15.2 za január a je koniec februára a on nedostal ešte nič. Jeho kolega funguje tak isto tiež maroduje zaniesol príjem tak isto ako aj manžel a dnes prišli kolegovi na účet peniažky... NECHAPEM TO Už. podla coho sa to robí podla sympatii?
ďakujem vopred za ohlasy a príspevky...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daniela-D Pozri príspevok
    20 hodín- zarobil aj s premiou 340 čistého..dohodu má o pracovnej činnosti.. Jedna pani mu povedala že nejde o to kolko zarobil. mna hlavne zaujíma to z tými dátumami ako sa to mu teraz ten január ráta.. ???
    Ak odrobil naozaj len 20 hodín, čo mu potom rozrátali do konca mesiaca ? Neide o zárobok, ide o odpracovanú dobu. Ak robí viac ako 10 hod. týždenne, nachytali ho na hruškách.

    Citujem z tvojho predch.príspevku

    (funguje to u nich tak, že on odrobí naraz hodiny, a potom už nemusí isť ale oni mu hodiny rozpisujú)

    daniela-D je offline (nepripojený) daniela-D

    daniela-D
    je postup soc.poistovni ak som na PN
    Dnes 20:02 daniela-D

    Member
    Členom od: 28.08.10
    Miesto:
    Príspevky: 75

    Zdravím Vás poraďáci.
    Potrebujem malú radu- Máme doma problém manžel pracuje na plný úväzok a aj na dohodu.
    Z roboty šiel na PN-ku 14.12, v druhej firme na dohodu mu však do dochádzky písali normálne celý mesiac- (funguje to u nich tak, že on odrobí naraz hodiny, a potom už nemusí isť ale oni mu hodiny rozpisujú)
    V socialnej poisťovni pani za priehradkou mu povedala že nedostane PN že ho pošlú na posudkovú komisiu z dovodu že robil aj počas PN.- Majitel firmy - kde pracuje manžel na dohodu vystavil doklad že sa stala chyba na ich strane, a že manžel nemá s tým nič.. a že naozaj fyzicky nebol v práci.. poslali tam aj čestné prehlásenie o tom že sa stala chyba...
    Tá pani je voči manželovi zaujatá- od decembra do dnes t.j do 28.2 nedostal zo soc. ani cent..
    a ku všetkému sa pani odvoláva na to že keďže dostal plat- tak sa mu to počíta od 14.12 do 14.1 - lebo mal príjem- a druhý mesiac sa mu ráta od 14.1 -14.2 ako celý mesiac PN a že mu to moze vyplatit do 60kal.dní..
    Zdá sa mi to divné- pretože aj v práci to funguje tak že mesiac trvá od 1. do 30 dna v mesiaci, ved aj ked dostal plat tak sa mu rátal od 1-30decembra a nie januára. Apropo v januári doložil že za január tam mal 0lový zárobok...
    Chcela by som vedieť hlavne to či to tak ozaj funguje že od 14.12- 14.1 nedostane nič...alebo je to tak ako si ja myslím z log.hľadiska..
    Tiež ma zaujíma či jej postup bol adekvátny- a podľa zákona a práv.. Koľko môže zdržiavať peniaze za januárový mesiac ak odniesol príjem 15.2 za január a je koniec februára a on nedostal ešte nič. Jeho kolega funguje tak isto tiež maroduje zaniesol príjem tak isto ako aj manžel a dnes prišli kolegovi na účet peniažky... NECHAPEM TO Už. podla coho sa to robí podla sympatii?
    ďakujem vopred za ohlasy a príspevky...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Akú dohodu má manžel uzatvorenú v druhej firme ? Kolko hodín odpracoval do 14.12.?

    daniela-D je offline (nepripojený) daniela-D

    daniela-D
    20 hodín- zarobil aj s premiou 340 čistého..dohodu má o pracovnej činnosti.. Jedna pani mu povedala že nejde o to kolko zarobil. mna hlavne zaujíma to z tými dátumami ako sa to mu teraz ten január ráta.. ???

    daniela-D je offline (nepripojený) daniela-D

    daniela-D
    no oni mu to rozratali tých 20hodín aby mal do konca mesiaca odrobené dali mu do dochádzky ze robil 2x po 5 hodín- az do konca mesiaca- tam bol ten problém- ze zacal mať pn- od 14.1 a povedzme že mu napísali napr. do dochádzky - ze bol 5 h- 16.12 a 5 hodín 23.12. Firma však zaslala už aj opravenú dochádzku z tým že napísali vyjadrenie že nastala chyba na ich strane.. ale mna momentálne zaujíma to že ako sa mu ráta január- resp. december- od 14.12 -do 14.1 a 14.1 do 14.2 ?? alebo od 14.12-do 31.12 a následne od 1.1 do 31.1 ?????????

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    daniela-D Pozri príspevok
    no oni mu to rozratali tých 20hodín aby mal do konca mesiaca odrobené dali mu do dochádzky ze robil 2x po 5 hodín- az do konca mesiaca- tam bol ten problém- ze zacal mať pn- od 14.1 a povedzme že mu napísali napr. do dochádzky - ze bol 5 h- 16.12 a 5 hodín 23.12. Firma však zaslala už aj opravenú dochádzku z tým že napísali vyjadrenie že nastala chyba na ich strane.. ale mna momentálne zaujíma to že ako sa mu ráta január- resp. december- od 14.12 -do 14.1 a 14.1 do 14.2 ?? alebo od 14.12-do 31.12 a následne od 1.1 do 31.1 ?????????
    Nerozumiem tvojej matematike - inak 340€ za 20 hod je celkom slušný príjem. Len pozor, aby v manželovej firme neurobili "prievan" Inšpektori Inšpekcie práce - lebo ani sama neveríš tomu čo si napísala (že manžel v decembri odrobil len 20 hodín).

    Čo sa týka nevyplatenej nem.dávky, nech manžel pošle reklamáciu písomne, len tak sa dozvie skutočný dôvod prečo a dokedy mu bolo nemocenské odňaté.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pozri sa - SP si overuje, či bol dodržaný liečebný režim. Ak teda videli v systéme - že má vykázanú činnosť vo firme, kde bol na dohodu - tak si to overovali. To je ich robota!. Ak zamestnávateľ naozaj napísal, že chyba bola na jeho strane a nesprávne vykázal odpracované hodiny - tak to na SP opravia. Ak to tak naozaj bolo.
    Dávky sa vyplácajú k 15-temu - tak možno naraz doplatia . Samozrejme vtedy - ak bude všetko v poriadku.
    tie dátumy som nepochopila ????
    Na rozhodnutie majú 60 dní .

    Aký je postup soc.poistovni ak som na PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.