Zavrieť

Porady

závislá činnosť + podnikanie

Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
Tak poraďte. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    bambulka2552 Pozri príspevok
    Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
    V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
    Tak poraďte. Ďakujem.
    Nerozumiem .
    Ale mám dobre mienenú radu (vzhľadom na obsah inej témy, ktorú si založila) - daj svoje aj manželove DP urobiť profesionálovi .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bambulka2552 Pozri príspevok
    Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
    V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
    Tak poraďte. Ďakujem.
    Nemôže sa kombinovať.

    Ak z podnikania vykázal stratu potom jeho základ dane je nula. Časť preddavkov, ktoré boli zrazená pri príjme zo závislej činnosti sa vrátia, nakoľko má nárok na nezdaniteľnú čiastku za celý rok (samozrejme iba v prípade, ak nespadá podľa príjmu do milionárskej dane).
    Vykázanú stratu za rok 2007 z podnikateľskej činnosti si môže uplatniť v nasledujúcom roku ak vykáže zisk, teda základ dane z podnikateľskej činnosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bambulka2552 Pozri príspevok
    Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
    V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
    Tak poraďte. Ďakujem.
    Z podnikania - § 6 vykážeš základ dane 0. Stratu si môžeš uplatniť v nasledujúcich 5 rokoch, ak vykážeš kladný základ dane. Preplatok dane zo závislej činnosti mu DU vráti len v prípade, ak jeho daň zo základu dane po uplatnení nezd. časti ZD na daňovníka a príp. zaplatené poistné je nižšia ako zaplatený preddavok u zamestnávateľa.

    -------
    Veronika
    Jeho čiastkový základ dane zo závislej činnosti je presne 26 111,- SK. Čiastkový základ dane zo živnosti je 27 767, spolu základ dane je 53 878 Sk. Z toho sa odráta nezdaniteľná suma 95 616....je jasné, že je to menej ako 0, teda 0. Ale predavvkovo mu zo závislej činnosti bola zrazená daň vo výške 594 Sk. Má teda nárok, aby mu ju daň. úrad vrátil?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bambulka2552 Pozri príspevok
    Manželovi idem robiť DP za r. 2007. Od októbra 2007 mal živnosť. Dovtedy pracoval ako zamestnanec na pracovný pomer a poberal teda príjmy zo závislej činnosti.
    V daňovom priznaní teda môžem uplatniť sumu, že mu daňový úrad vráti navyše zaplatenú daň zo závislej činnosti, hoci v živnosti bol samozrejme v strate. Môže sa to navzájom kombinovať? NIekde som počula, že nie.
    Tak poraďte. Ďakujem.
    bambulka2552 Pozri príspevok
    Jeho čiastkový základ dane zo závislej činnosti je presne 26 111,- SK. Čiastkový základ dane zo živnosti je 27 767, spolu základ dane je 53 878 Sk. Z toho sa odráta nezdaniteľná suma 95 616....je jasné, že je to menej ako 0, teda 0. Ale predavvkovo mu zo závislej činnosti bola zrazená daň vo výške 594 Sk. Má teda nárok, aby mu ju daň. úrad vrátil?
    Teraz je alebo nie je v strate???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Neviem či si netrháme žily zbytočne http://www.porada.sk/550613-post11.html . Nezdá sa mi, že by niekto, kto účtuje PÚ mal až taký zmätok v zdaňovaní príjmov fyzických osôb. Možno sa mýlim, tak sorry.

    závislá činnosť + podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.