Zavrieť

Porady

Účtovanie preventívnych prehliadok

Ako mám účtovať preplatenie preventívnych prehliadok v hotovosti? Zamestnanci si ich zaplatili v hotovosti a dali si ich preplatiť z pokladne. Aký účet mám použiť na strane MÁ DAŤ? Na strane DAL účet pokladne 261. Mám použiť účet 331 alebo 335? Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zakladáš tú istú tému 2x. Tu je 1.:
    http://www.porada.sk/t59889-poradte-mi-prosim.html

    Treba požiadať o presunutie témy, ak je nesprávne zaradená buď moderátora,alebo admina.

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    SMITH viem, viem. Dlhšie som sem nenazrela a teraz som po novom nevedela ako zaradiť tému do rozpočtových organizácií. Tak sa ospravedlňujem. Každý človek je omylný nie?

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Korduľa, tú tému som dala ja, len som ju nesprávne zaradila.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Rubrika Pozri príspevok
    Ako mám účtovať preplatenie preventívnych prehliadok v hotovosti? Zamestnanci si ich zaplatili v hotovosti a dali si ich preplatiť z pokladne. Aký účet mám použiť na strane MÁ DAŤ? Na strane DAL účet pokladne 261. Mám použiť účet 331 alebo 335? Ďakujem za radu.
    Účet 335 by si použila len v tedy, ak by si zamestnancovi poskytla preddavok na preventívnu lekársku prehliadku. Ale ako píšeš, zamestnanec požiadal o preplatenie preventívnej lekárskej prehliadky. Preplatenie zaúčtuješ:

    MD 480 / D 261
    a zároveň / D 232+RK (EK bude podpoložka 637 006 - Náhrady)
    mínusom / D 232+RK (EK 637 030 - Preddavky)

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    A pri účte 232 na stranu MA DAT žiaden účet nemám dať ? Len stranu DAL mám účtovať ? Čiže pri účte 232 637006 dám plusovú hodnotu a pri účte 232 637030 mínusovú hodnotu ? Dobre som to pochopila ?

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    Rubrika Pozri príspevok
    A pri účte 232 na stranu MA DAT žiaden účet nemám dať ? Len stranu DAL mám účtovať ? Čiže pri účte 232 637006 dám plusovú hodnotu a pri účte 232 637030 mínusovú hodnotu ? Dobre som to pochopila ?
    Presne tak. V účtovníctve rozpočtových organizáciách sa pokladňa účtuje "preddavkový spôsobom". Vyplýva to z toho, že RO majú oddelené sústreďovanie rozpočtových príjmov na tzv. príjmovom vkladovom rozpočtovom účte (236) a rozpočtových výdavkov na tzv. vkladovom výdavkovom rozpočtovom účet (232). Pokladničná hotovosť do pokladne sa prevádza z vkladového výdavkového účtu (232) a účtuje sa:

    - zúčtovanie bankového výpisu : MD 262 / D 232+RK (EK podpoložka 637030)
    - príjem hotovosti do pokladne: MD 261 / D 262

    Podpoložka 637030 je len "dočasná" a pri uskutočnení rozpočtového výdavku v hotovosti z poklade sa podpoložka 637030 mínusuje a rozpočtový výdavok sa účtuje na podpoložku EK podľa charakteru rozpočtového výdavku. Platí pravidlo, že stav pokladne (účet 261) sa rovná zostatku na podpoložke 637030. Samozrejme toto neplatí, ak napr. bola z poklade poskytnutá zamestnancovi záloha (napr. na pracovnú cestu, drobný nákup), vtedy tento vzťah ovplyvňuje aj zostatok na účte 335.

    Rubrika je offline (nepripojený) Rubrika

    som žena ako každá iná :) Rubrika
    Ďakujem za radu. A pri účte 480 akú analytiku mám dať ?
    Ahojte,
    ja preventívne prehliadky uctujem rovno na 518 - služby + analytika samozrejme. Uctujem to teda zle?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.