Zavrieť

Porady

platba mincami

Dobrý deň
Existuje zákon,ktorý presne definuje koľko max. kusov mincí jednej nominálnej hodnoty musí predajca prevziať za platbu v hotovosti?? Alebo za akých podmienok ich môže odmietnuť??Ale ak je opačný prípad,keď zákazník platí bankovkou vysokej nomin.hodnoty ??
Vopred ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Indeed Pozri príspevok
    Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať.

    Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
    pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...8R0974:SK:HTML

    čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    terezamaria, veronikasad, Rozalka, Marína, kopretinka
    5

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať.

    je to rovnaký problém ako bol pred niekoľkými rokmi s výkupom vratných fĺaší.

    Platenie veĺkou bankovkou zaleží na uvažení zákazníka, ked niekto príde ráno o 6:30 na benzínku chce si kupiť cigarety a chce platiť 500 eurovkou asi nie je kompletný,

    a tiež ak za nákup v potravinách ktorý stojí povedzme 14eur a 38 centov, budem chcieť zaplatiť 20-eurovkou a predavačka povie,že mi nemá ako vydať , tak potom je chyba v systéme.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    bodliak Pozri príspevok
    Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
    pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...8R0974:SK:HTML

    čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98

    ...a bankovku môže odmietnuť ak jej hodnota je vyššia ako 4-násobok platby...

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    tictac7 Pozri príspevok
    ...a bankovku môže odmietnuť ak jej hodnota je vyššia ako 4-násobok platby...
    Nie, to platilo len v prechodnom období pri konverzii na Euro, keď existovala povinnosť prijať SKK a vydať Eura.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Indeed Pozri príspevok
    Podĺa mńa mincí može priniesť akékoľvek množstvo a obchod ich musí zobrať. max. 50 ks

    je to rovnaký problém ako bol pred niekoľkými rokmi s výkupom vratných fĺaší. toto je o inom

    Platenie veĺkou bankovkou zaleží na uvažení zákazníka, ked niekto príde ráno o 6:30 na benzínku chce si kupiť cigarety a chce platiť 500 eurovkou asi nie je kompletný, tiež si myslím

    a tiež ak za nákup v potravinách ktorý stojí povedzme 14eur a 38 centov, budem chcieť zaplatiť 20-eurovkou a predavačka povie,že mi nemá ako vydať , tak potom je chyba v systéme.
    nie v systéme, ale v ľuďoch...vieš koľkokrát som od zákazníka pri platbe 10,02, keď mi dával stovku, pýtala aspoň 50 centov a nedal mi?

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ja napríklad som väčšiu bankovku ako 50 v peńaženke ešte nemal,

    a nerád platím hotovosťou, najradšej platím kartou

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    bodliak Pozri príspevok
    Nie, fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) môžu
    pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...8R0974:SK:HTML

    čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98

    Toto nariadenie vlády so našla aj já,ale podla mňa to platilo pri prechode na euro.
    Mám niekoľko zákazníkov,ktorí pravidelne príde ráno do novinového stánku kúpiť si noviny a platí 50-kou.Potom sa rozčuluje,že ako to,že mu nemá vydať!! Mám síce pokl.hotovosť cca 120€ ale váčšinou sú to mince.
    Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    renataj Pozri príspevok
    Toto nariadenie vlády so našla aj já,ale podla mňa to platilo pri prechode na euro.

    Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.
    > Článok 5

    > Články 6, 7, 8 a 9 sa uplatňujú počas prechodného obdobia.


    Akú logiku by malo limitovať obeh nových mincí počas prechodného obdobia ? Veď ich bol nedostatok, pamätáte sa na štartovacie balíčky ?

    renataj Pozri príspevok
    Druhý prípad- príde si kúpiť cigarety.ktoré stoja 2,60 a mne prinesie za hrsť 5centoviek .Podľa toho,čo tu čítam,som povinná mu ich zobrať.
    To by ich bolo 52, takže máte právo odmietnuť.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Renátka veď napíš mailík a rýchlo zistíš či to nariadenie ešte platí a či nie, poprípade iné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.