Zavrieť

Porady

Odstupné

Dobrý deň prajem,

ja viem, že zrejme táto problematika bola tu už viackrát riešená, ale predsa len: ide mi o výklad §76 ods.2 ZP.

Je nasledovná situácia: zamestnávateľ sa rozhodol ukončiť PP podľa §63 ods.1 písm.b/. Je v záujme zamestnávateľa ukončiť PP výpovednou lehotou, nie formou odstupného. Mám si spomínané ustanovenie vykladať tak, že v čase od prebratia výpovede zamestnancom do začatia plynutia výpovednej lehoty sa zamestnanec môže rozhodnúť, či sa PP ukončí formou výpovednej doby alebo odstupným? Je to na rozhodnutí zamestnanca, hoci ide o výpoveď danú zamestnávateľom? Čiže zamestnávateľ nemôže svojvoľne rozhodnúť, či ukončí PP formou výpovednej doby alebo odstupného?

Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    janci10
    Mám si spomínané ustanovenie vykladať tak, že v čase od prebratia výpovede zamestnancom do začatia plynutia výpovednej lehoty sa zamestnanec môže rozhodnúť, či sa PP ukončí formou výpovednej doby alebo odstupným? Je to na rozhodnutí zamestnanca, hoci ide o výpoveď danú zamestnávateľom? Čiže zamestnávateľ nemôže svojvoľne rozhodnúť, či ukončí PP formou výpovednej doby alebo odstupného?
    .
    veľmi správne

    dana

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,

    ale teda - zamestnanec v tom čase - musí dať písomné stanovisko - resp. sám písomne požiadať o ukončenie PP s odstupným?

    Musí to spraviť písomnou formou? Musí sa odvolať na toto ustanovenie ZP?

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Musí oznámiť písomne zamestnávateľovi, že chce ukončiť pracovný pomer dohodou ešte pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Už či tam odcituje ZP, alebo sa na neho odvolá je jedno, stačí aby to jednou vetou oznámil. A zamestnávateľ musí jeho rozhodnutie v tomto prípade akceptovať a vyplatiť mu odstupné a aj preplatiť zostatok dovolenky.

    gemer je offline (nepripojený) gemer

    gemer
    Vrámci danej temy by som chcela požiadať o radu. Dnes mám napísať
    pracovníkovi výpoveď pre nadbytočnosť. Neviem či už v tej výpovedi
    mám napísať tú možnosť dohodnúť sa o odchode pred plynutím doby,/až by mal niekto vzor takejto výpovede a mohol by priložiť bolo by to super/ a ešte sa chcem opýtať: zamestnanec má nárok na odstupné iba v prípade, že
    ukončí prac.pomer dohodou pred začatím plynutia doby? Ak bude pracovať
    tie dva mesiace tak odstupné nedostane iba až by to bolo v KZ? Ďakujem
    za skorú odpoveď, musím to stihnúť do obeda.
    Eva

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gemer
    Vrámci danej temy by som chcela požiadať o radu. Dnes mám napísať
    pracovníkovi výpoveď pre nadbytočnosť. Neviem či už v tej výpovedi
    mám napísať tú možnosť dohodnúť sa o odchode pred plynutím doby,/až by mal niekto vzor takejto výpovede a mohol by priložiť bolo by to super/ a ešte sa chcem opýtať: zamestnanec má nárok na odstupné iba v prípade, že
    ukončí prac.pomer dohodou pred začatím plynutia doby? Ak bude pracovať
    tie dva mesiace tak odstupné nedostane iba až by to bolo v KZ? Ďakujem
    za skorú odpoveď, musím to stihnúť do obeda.
    Eva
    Vo výpovedi sa táto možnosť neuvádza. Je to právo zamestnanca, požiadať o ukončenie PP pred zač. výpov. doby. Na odstupné má nárok v prípade žiadosti o ukončenie PP pred plynutím VD.Ak ostane pracovať počas VD nárok na odstupné nemá, iba ak by ste to mali očetrené .
    Naposledy upravil Tweety : 30.11.06 at 06:44

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.