Zavrieť

Porady

výplata starobného dôchodku

Moja mama dostala mozgovú príhodu a je v umelom spánku stabilizovaná v nemocnici. Na druhý deň od príhody mala dostať dôchodok , z ktorého platí byt. Ako postupovať pri prebratí dôchodku v zastúpení, aby som mohla uhrádzať náklady na byt. Moja mama bola aktívna a čulá a preto nemyslela na splnomocnenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jakubec Podla toho odkazu je jednou z podmienok, ktore musi pre ustanovenie osobitneho prijemcu mat socialna poistovna preukazane -- suhlas poberatela dochodku alebo jeho zakonneho zastupcu.
    misoft A toto si čítal?
    "Ak poberateľ dôchodku je spôsobilý na právne úkony, len nemôže čítať alebo písať, zamestnanci pobočky Sociálnej poisťovne zohľadnia v zápisnici aj túto skutočnosť."
    Jakubec Ak som spravne pochopil, tak u matky zadavatelky otazky nie je problem len v tom, ze sa nevie podpisat alebo si nieco precitat, ale ani nevie dat najavo svoj suhlas alebo nesuhlas.
    dmc ak je niekto v umelom spanku - jeho sposobilost na pravne ukony je nulova.
    vicktor ...ale SP pyta doklad ... a ci zohladni logiku, tazko povedat.
    Telefonoval som tam vo velmi podobnej zalezitosti a pochopil som ze zohladnenie je vo hviezdach.
    misoft
    Ale toto je "politika" štátnej správy- SP - pokiaľ neprevzala a neurčila zástupcu, SP ich drží u seba a v prípade, že vyzdravie a bude schopná prevziať - dostane ich spätne. Ale v prípade (nedaj bože) skoná, zostanú štátu - pretože neprevzala a mŕtvemu sa už nedoručuje. A dediči odídu s dlhým nosom, pretože nebudú v majetku zosnulej (žiadny podpis o prevzatí). A štát opäť "ušetrí".....
    Katy a R - misoft - nie je to vôbec tak - na dôchodok je nárok do dňa úmrtia - dostane manželka -pozostalí (ak by náhodou....).
    ale k téme - v každom prípade treba ísť riešiť na SP - hádam to dobre dopadne.
    - no a aj tu vidno - že je lepšie rodičom a starým rodičom poukazovať dôchodok na účet (s disponentom, resp prístupom do IB)
    misoft No moja švagriná sa však s takým postupom stretla pred rokmi. Svokor bol v nemocnici hospitalizovaný (a prakticky už len ležiaci pacient), švagriná mala aj overenú plnú moc na preberanie dôchodku, lenže na jeho adresu - keďže pracovala, kontrolovala to obdeň. 2 dni po dôchodku skonal (medzitým však šla - lebo našla oznam - pre dôchodok) - pošta nevyplatila, lebo je mŕtvy (v deň výplaty žil) a odoslali späť do SP. V SP jej tiež odmietli vyplatiť, lebo je mŕtvy (a že boli rozdielne dátumy výplaty a skonu - to ich nezaujímalo. A NEVYPLATILI vôbec!!!!
    Mila123 Dušky kedy to bolo? pretože aj v deň výplaty dôchodku ak nastane exitus patrí predsa dôchodok pozostalým,(dedičom) je na to zákonný nárok!!!!!
      zbaliť

    výplata starobného dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.