Zavrieť

Porady

Dodanie tovaru tento rok, platba za tovar až v roku 2008

Prosím poradiť ako účtovať platbu za tovar keď zákazník, potrebuje tovar tento rok ale finančné prostriedky bude mať až budúci rok. Tovar by bol dodany do konca tohto roka. Zákazníka poznám, takže problém s platbou nebude, dá sa to vôbec takto dohodnúť a ako to potom vykazovať účtovne? Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Stačí keď mu vystavím dodací list, že tovar prevzal a na základe toho potom faktúru v budúcom roku? Ďakujem za všetky rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Ja by som vystavila rovno faktúru, keďže nie si plátca DPH, nič neodvádzaš. Faktúra by bola v evidencii pohľadávok. Podľa mňa je tento postup správnejší ako bez vystavenia faktúry, pretože pohľadavka vznikla dodaním tovaru. Bez vystavenia faktúry by bola skreslená vo výkaze o majetku a záväzkoch výška pohľadávok.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    a termín splatnosti nevadí, že tam bude až do marca, aby potom nemal s tým problém aj odberateľ, teda zákazník.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jennys Pozri príspevok
    Prosím poradiť ako účtovať platbu za tovar keď zákazník, potrebuje tovar tento rok ale finančné prostriedky bude mať až budúci rok. Tovar by bol dodany do konca tohto roka. Zákazníka poznám, takže problém s platbou nebude, dá sa to vôbec takto dohodnúť a ako to potom vykazovať účtovne? Som neplatca DPH a účtujem v JÚ. Stačí keď mu vystavím dodací list, že tovar prevzal a na základe toho potom faktúru v budúcom roku? Ďakujem za všetky rady.
    Aj keď zákazníka poznáš a myslíš si že s platbou nebudú problémy, doporučujem "poistiť sa" objednávkou a kúpnou zmluvou, v ktorej bude dohodnutá splatnosť faktúry. Faktúru vystavuješ spolu s dodávkou tovaru a eviduješ v knihe pohľadávok firmy.

    -------
    Veronika

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Nevidím v tom problém. Keď je dodávka tovaru v r. 2007 musíš mu ju aj vyfakturovať v r. 2007. Keďže ju zaplatí až v r. 2008 budeš viesť v ročnej závierke túto faktúru na výkaze majetku v pohľadávkach. Po novom roku po zaplatení pohľadávku vyrovnáš a príjem zaúčtuješ až potom do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Je to jedna z výhod JÚ, že až príjem peňazí ti ovplyvňuje základ dane.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jennys Pozri príspevok
    a termín splatnosti nevadí, že tam bude až do marca, aby potom nemal s tým problém aj odberateľ, teda zákazník.
    Termín splatnosti je na dohode oboch strán, takže tam nevzniká žiadny problém. Skôr si myslím, že urobíš si obrého bodíka u odberateľa, že si k nemu zhovievavý.

    Dodanie tovaru tento rok, platba za tovar až v roku 2008

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.