Zavrieť

Porady

SZČO a materská

Dobry den,

viem, že je to tu už určite veľa x písane, ale rada by som sa informovala, keďže stále v tom nemám jasno..
Od 1.7.2014 som SZČO, dobrovoľne poistenie si neplatím.
Predtým som však bola zamestnaná stále.
Posledné zamestnanie na TPP bolo v termíne 1.11.2013-1.7.2014
Moja otázka znie či mám nárok na materskú, resp.či sa to dá ešte nejako zachrániť...začať platiť DNP? ak áno, v akej sume?dá sa to nejak vymyslieť a napr.zaplatiť 1-2mesiace spätne?
Termín pôrodu mám 20.9.2015
Vopred ďakujem všetky info
4 komentárov     zbaliť
veronikasad ako počítam, tak počítam - z obdobia, ktoré si uviedla 270 dní NP nie je.
Katy a R ale do septembra má času dosť
veronikasad To má, ale v komentári píše, že to splňa aj teraz.
ja iizzaa123 áno, teraz pozeram že mi tam nejaky mesiac chyba bola som vsak zamestnana aj nonstop predtym...prestupovala som zo dna na den, cize som bola poistena stale..toto som uviedla len posledny TPP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. môžeš ešte získať materské aj pomocou dobrovoľného poistenia aj pomocou povinného poistenia
    - ak budeš od júla ako SZČO (podľa DP ) povinným platiteľom, tak ti to stačí.
    ak nebudeš - tak:
    - buď sa prihlásiš ako DPO (balík NP+DP), tak aby si mala v súčte za posledné 2 roky 270 dní poistenia
    - alebo aj poistenie zamestnanca môže byť - nájsť si PP- najlepšie s dobrým platom
    .....
    ja by som skúsila - materské z dvoch povinných poistení
    Naposledy upravil Katy a R : 19.02.15 at 13:50
    ja iizzaa123 Dakujem tomuto som prave nerozumela..Niekde sa píše že tých 270 dní musí byť pred nástupom na materskú, niekde že za posledné 2 r. Takže ked je napr.nástup na MD cca august 2015, tak musím byť poistená za obdobie 8/2013-8/2015 270 dní, ano?To vlastne spĺnam aj teraz...Čiže mi stačí prihlasit sa iba na 3 mesiace od jula?a materskú mi pocitaju na zaklade?
    Katy a R treba čítať to, čo píšu v zákone (a nie "niekde").
    výšku - to tiež môže byť rôzne - záleží aké RO bude.. kuk § 54.
    teraz nespĺňaš všetky podmienky - a nemáš vôbec poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.