Zavrieť

Porady

SZČO a materská dovolenka

Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
<!-- / message -->
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jennys, okamžite sa prihláste v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie a určite si najvyšší možný vymeriavací základ ako sa len dá - aktuálne 21548 Sk mesačne, od 1.7.2005 si ho ešte zvýšte na 23738 Sk. Doplatiť spätne sa to nedá.

Dôležité je, aby ste dodržali ustanovenie § 48, podľa ktorého nemocenské poistenie musíte platiť najmenej 270 dní pred očakávaným dňom pôrodu.

Takže najskôr šup prihlásiť sa do SP a potom...

Živnosť popri materskej si môžete ponechať.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ďakujem veľmi pekne, hneď zajtra sa idem do SP prihlásiť. Majte sa pekne.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Pekný deň,
nechcem otvárať novú temu tak nadviažem na túto.
Pri prihlasovaní na dobrovolné nem. poistenie, keď som momentálne na rodičovskej dovolene a nemám skončný pracovný pomer, som na Registračnom liste FO posudzovaná ako zamestnanec, alebo FO za ktorú platí štát...typ 3.
Stále si myslím že druhý prípad, ale pri prihlasovaní mi to pracovníčka SP pretrela a zaškrtla zamestnanec. Aj ked som sa jej na to pýtala, dostatočne mi to nezdôvodnila.
Nerada otravujem ale ak by niekto vedel, odpoviete? Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Štát neplatí poistenie na nemocenské poistenie (§ 128 ods.1), takže možnosť "FO za ktorú platí štát" určite nie.

Ale celé je to aj tak o inom. Pri podávaní RLFO sa predsa vyznačuje, či sa prihlasujete ako zamestnanec/SZČO/DPO/Fo za ktorú platí štát. Ak sa prihlasujete na dobrovoľné nem.poistenie, prihlasujete sa predsa ako "DPO".
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Tak to je fakt dobré. Teraz som na DNP prihlásená ako zamestnanec, vďaka mojej nevedomosti. Ale ked si budem robiť zmenu k 1.7. na 23738,- tak to hádam uvediem na správnu mieru. Len dúfam, že sa mi do tých 270 dní DNP bude zarátavať aj tento omyl. Síce ešte tehotná nie som, ale beriem si radšej rezervu.
Ešte raz ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čítali ste už toto:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10223

?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Čiže mi je to zbytočné? Mala som pauzu od tejto témy, takže som bola v starom obraze. Teda ak to dobre chápem.
Síce teraz keď sa RD bude posudzovať ako prerušenie poistenia tak mi to dobrovoľné možno bude na niečo dobré. Ale k tomu ešte ďaleko, ešte sa zákony pomenia pokial ja otehotniem.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Jozef Mihál
...Živnosť popri materskej si môžete ponechať.
A potom platit dobrovolne dalej?
0 0
venus venus

venus je offline (nepripojený) venus

pán Miháľ, prosím Vás o objasnenie nasledovnej situácie, zamestnankyňa zamestnaná viac ako 270 dní, plánuje v blízkej dobe otehotniet, prihlási sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, aby mala nárok na vyššiu materskú - myslím aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP. Čo ak jej zdravotný stav bude vyžadovať rizikové tehotenstvo a lekár jej určí dlhodobú PN. Obdobie tejto PN sa tiez bude pocitat do tych 270 dní dobrovolného NP. Napr.: od 1.7.2005 sa prihlási na dobrovoľné NP( bude ďalej zamestnaná).
od 1.8.2005 ju lekár vypíše na rizikové tehotenstvo, ktoré bude trvať až kým jej nevznikne nárok na materskú. Má aj v tomto prípade nárok na materské z dvoch poistení - aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP? za vysvetlenie vopred ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
venus -
počas obdobia PN dobrovoľne nem.poistená osoba neplatí poistenie (§ 140). Táto doba sa jej pritom započítava do doby poistenia. Preto osobne doporučujem tejto zamestnankyni dobrovoľné nem.poistenie. Nárok na materské sa jej vo vami uvedenom prípade spočíta z oboch poistení.

Podľa § 33 ods.2 má dobrovoľne nem.poistená osoba nárok na nemocenské (napr. pri PN z dôvodu rizikového tehotenstva) len ak bola v posledných 2 rokoch pred PN nemocensky poistená aspoň 270 dní. Mám za to, že nárok na nemocenské bude mať i z dobrovoľného poistenia - napriek tomu, že samotné dobrovoľné poistenie jej ešte nebude trvať 270 dní - lebo INÉ nemocenské poistenie (zamestnankyne) jej predsa tých 270 dní trvalo.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

nebudem otvarat novu temu, stale materska:
je v sulade so zakonom poberat materske z viacerych statov naraz?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ruku do ohňa za to nedám, ale náš zákon takéto čosi nezakazuje.
0 0
hanka kralova hanka kralova

hanka kralova je offline (nepripojený) hanka kralova

rozmyslam, ze pripadny problem by mozno mohol vzniknut, keby islo o obidve krajiny z EU, kedze nam ako obcanom SR plati poistenie v celej unii a naopak, asi nie je logicke platit si ho na dvoch miestach naraz, mohlo by to vyzerat, ako keby si obcan SR platil poistenie aj vo Vseobecnej ZP aj v Apollo sucasne, co mi zrejme ani nikto nepovoli...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
No, napr. SZČO podnikajúca vo viacerých krajinách, si v zásade všade musí platiť zdravotné poistenie, zásada platiť poistné len v jednej krajine má veľa výnimiek. Na stránke min.práce je slovenský preklad príslušných smerníc EÚ, pozrite tam.
0 0
litu litu

litu je offline (nepripojený) litu

Keď som dobrovoľne poistená a chcem si zvýsiť VZ, musim to nahlásiť poisťovni alebo stačí že si zmením sumu v trvalom príkaze z banky do socialnej? Som od 10/2002 ako SZČO a platím si len nemocenské z minimálneho VZ, od januára aj zdravotné. Podľa príspevku č.2 si môžem zvýšiť materskú keď si zvýšim VZ, alebo sa zamestnám. Ak som to dobre pochopila. Dieťa plánujeme od budúceho mesiaca. Je aj iná možnosť?
Naposledy upravil litu : 30.06.05 at 14:26
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Aj ja by som sa chcela pridat, a poziadat o radu p. Mihala. Vdaka nemu bude mat aj moja zamestnankyna lepsiu matersku ako predpokladala. (verim, ze SP neurobi podraz )
Teraz by som chcela vsak radu ja. Som SZČO a povinne poistenie si platim z najnizsie VZ. Pretoze chceme babatko, dala som sa od 1.7.2005 aj dobrovolne nemocensky pripoistit. Urcila som si vymeriavaci zaklad minimalny. Je tiez mozne zvysit VZ prerusenim dobrov.poist. a naslednym jeho zvysenim na maximum? Ak ho treba mat na maximum dlhsiu dobu tak potom by to asi bolo výhodne zvysit v okamihu ako zistim ze babatko bude nie? Ked budem mat narok na materske s dobrov.poist. a s povinneho SZCO, bude sa to spocitavat a je tam urceny strop alebo s kazdeho poistenia mozem dostat nejake maximum?
0 0
lienka177 lienka177

lienka177 je offline (nepripojený) lienka177

Som SZČO od 1.12.2004 a zatial som si platila len povinne zdravotne poistenie. Teraz som momentálne asi tak 1 mesiac tehotna. Co mam robit, to nebudem mat narok na matersku? Som teraz dost mimo z toho co som tu citala o tych potrebnych 270 dnoch dobrovolneho poistenia. Za odpoved dakujem
0 0
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Čo si robila pred 1.12.2004?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

lienka177
Som SZČO od 1.12.2004 a zatial som si platila len povinne zdravotne poistenie. Teraz som momentálne asi tak 1 mesiac tehotna. Co mam robit, to nebudem mat narok na matersku? Som teraz dost mimo z toho co som tu citala o tych potrebnych 270 dnoch dobrovolneho poistenia. Za odpoved dakujem
Nemusíš byť úplne zúfalá, pretože v prípade, že by ti aj nevznikol nárok na materské, od dátumu narodenia dieťaťa si požiadaš o rodičovský príspevok na úrade práce, soc. vecí a rodiny a ten budeš dostávať do 3 rokov veku dieťaťa.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Aj pri dobrovolnom nemocenskom poistení musím splnať podmienku 270 dní účasti na nem. poist.? Mám hlavný pracovný pomer 5 rokov a súčasne som dobrovolne nem. poistená 2 mesiace. Keby som ochorela tak by som mala nárok na nemocenské aj z dobrovoľ. NP ?

ďakujem
0 0
Načítať ďalšie