Zavrieť

Porady

Materská dovolenka - verzus SP

Zdravím všetkých,

viem že na túto tému sa toho už popísalo veľa, ale rada sa s Vami podelím o svoje čerstvé dojmy........prišla mi totiž materská a neverila som vlastným očiam (2.770,- Sk za 15 kal. dní). Pre predstavu posielam východiskovú situáciu: <o:p></o:p>

Pracujem od 1.7.2004 u toho istého zamestnávateľa (okrem 2x 14 dní, kedy som bola PN :-D), pričom moja hr. mzda bola 12.500,- Sk. Od 1.5.2005 som dostala zvýšenie na 22.000,-Sk. Keďže som sa 1.6.2005 sťahovala (mimo obce a tak som mala nárok na 2 dni neplateného voľna, ale zvládli sme to za 1 deň), tak mi zamestnávateľ na tento jediný deň nahlásil prerušenie poistného. Dňa 16.6.2005 som nastúpila MD a moja posledná mzda za 2-15.6.2005 bola 10.000,- Sk.

Sociálnej poisťovni som poskytla všetky informácie a zamestnankyňa pri prepážke, aj zamestnankyňa ku ktorej patrím ma informovali, že dôležitý je práve posledný príjem za mesiac 06/2005 z ktorého sa výška bude rátať. Realita je však iná – akonáhle mi prišla platby, telefonicky som sa kontaktovala a bolo mi oznámené, že: Prerušenie považujú za nový pracovný pomer, v ktorom nespĺňam podmienku 270 dní a tak mi to rátajú podľa predchádzajúceho obdobia. A tu sa vynára otázka – podľa akého obdobia? Zároveň som totiž obdržala informáciu, že za 31 dní teraz dostanem čiastku 7.150,- Sk (Matematika snáď nepustí ani SP, nie? Veď 2.770,- za 15 kal. dní a 7.150,- za 31?). Zároveň som obdržala aj informáciu, že výmery neposielajú a tak človek ani nevie ako výpočet zrealizovali, či aké kroky môže človek podniknúť, pokiaľ nesúhlasí s vypočítanou výškou a pod......

Pre úplnosť na MD som nastupovala 7 týždňov pred termínom, ale pôrod bol nakoniec skôr (15.7.2005).

Vie niekto postup ako sa ohradiť voči výške zaslanej materskej? A čo hovoríte k samotnej výške materskej podľa daných parametrov (najmä pre p. Mihála, ale uvítam všetky názory a príspevky). <o:p></o:p>

P.S. Celé je to ako zlý sen, alebo skôr spôsob SP ako vykázať na konci roka úsporu/zisk, aby opäť ostalo na mastné odmeny vedeniu SP?<o:p></o:p>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    SP takto postupuje približne od apríla a robiť sa s tým pravdepodobne nedá nič - štát v štáte. Že ten ich postup je nezmysel, tu už na Porade bolo veľakrát povedané. Odvolať sa voči výške vymeranej nemocenskej dávky, teda i materskej, sa dá len v rámci SP takže je to o ničom. Pokiaľ dnes viem, na občiansky súd sa s týmto ísť nedá.

    K výpočtu.
    Rozhodujúce obdobie berú ako 1.7.2004 - 31.12.2004. Spočítajte si za toto obdobie úhrn vymeriavacích základov, z ktorých ste platili poistné na nemocenské poistenie (mali by ste to mať uvedené na výplatnej páske) a tento súčet vydeľte počtom kalendárnych dní za toto obdobie, čiže

    31 + 31 + 30+ 31 + 30 + 31 - dni PN.

    Výsledok je tzv. denný vymeriavací základ. Z neho vypočítajte 55% a to je suma materskej, ktorá Vám náleží za jeden kalendárny deň.

    Odhadom - pri plate 12500 Sk by materská mala byť cca 55% z tej sumy, čiže v priemere 6875 Sk mesačne.

    Materská dovolenka - verzus SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.