Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
linko linko

linko je offline (nepripojený) linko

prosím poraďte mi Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
linko
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
1. Dajte si pozor, aby ste na MD nastúpili pred uplynutím ochrannej doby - tj. maximálne 6 mesiacov po skončení zamestnania - predpokladám, že toto sa Vám podarí, ak ste boli zamestnaná do konca septembra 2004 a na MD nastúpite pred koncom marca 2005
2. Kedže nárok na materské Vám vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia, teda ku dňu ukončenia pracovného pomeru (viď § 54 ods.3 zákona 461/2003). Rozhodujúce obdobie teda bude jún až december 2003 - teda obdobie roka 2003 odkedy ste sa zamestnala.
3. Denný vymeriavací základ (DVZ) dostaneme ako súčet vymeriavacích základov na nemocenské poistenie, ktoré ste dosiahli od júna do decembra 2003, a tento súčet sa vydelí počtom kalendárnych dní Vášho zamestnania od júna do decembra 2003. Z tohto počtu dní sa odpočítajú dni, počas ktorých sa nemocenské poistenie neplatilo - PN, OČR, nepl.voľno...
4. Za každý (kalendárny) deň materskej dostanete 55% z tohto DVZ.

Ak máte čas, prečítajte si ešte toto:
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Pre pana Mihala!

Precitala som si vas clanok o vypocte materskej a mam na Vas otazocku.
Ja tiez nastupujem na matersku dovolenku koncom februara 2005. Predpokladany datum porodu je 8.4.2005. Som riadny zamestnanec bez prerusenia uz par rokov, takze mojim rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej bude rok 2004 /VZ pre NP zo zamestnania 180230,-/. Okrem toho som aj SZCO, tiez niekolko rokov a od 1.7.04 som povinne poistena v SP aj ako SZČO. /VZ pre NP za obdoboe 7-12/04 mam 37740,-/.

Nie je mi jasne ci sa bude zamestnanie a živnosť posudzovat kazde zvlast alebo spolu. Tzn. ci budem mat dve rozhod.obdobia /RO/, z ktorych sa zvlast vypocita materske, ktore sa nakoniec scita, alebo budem mat len jedno RO a v tom pripade mi nie je jasne ake bude to RO, ked odvody zo živnosti platim az od 7/04?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Problém, na ktorý seriózne odpovedať neviem, záleží, aký má výklad zákona Sociálna poisťovňa.
Myslím si toto:

Ako zamestnanec sa určí jedno rozhodné obdobie a z neho denný vymeriavací základ. Z neho potom výška materskej, označme ju M1.

Ako SZČO sa určí druhé rozhodné obdobie a z neho druhý denný vymeriavací základ. Z neho potom výška druhej materskej, označme ju M2.

Sumy M1 a M2 sa sčítajú a výsledok - ako jediná dávka - sa poukáže na účet matky.

Avšak problém je, či ako SZČO budete mať nárok na to M2, kedže ako SZČO platíte len od 7/04 a zákon hovorí o dobe 270 dní nemocenského poistenia = § 48 ods.1.
Môj názor je, že Vám Soc.poisťovňa tento nárok neuzná, lebo bude osobitne posudzovať Vaše nemocenské poistenie ako zamestnanca a osobitne vaše nemocenské poistenie ako SZČO.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Preco by mi to neuznala, ved 270 dni sa posudzuje do dna porodu /asi predpokladaneho/, nie nastupu na matersku dovolenku. Tak je to vysvetlene aj v tom Vasom prispevku. Takze podmienku poistenia 270 dni zo zivnosti za posledne 2 roky splnim /vychadza mi to 282 dni/
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya, máte pravdu, zle som si to spočítal. Doba 270 dní sa skutočne posudzuje odo dňa začiatku poistenia do dňa pôrodu. Takže to stíhate. Hm, ale pozor na predčasný pôrod, dávajte na seba pozor.

Mimochodom dúfam, že sa s Vami onedlho podelím s praktickými skúsenosťami "ako vyťažiť z materskej čo najviac"...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 11.01.05 at 12:22
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

Dobry den,
dovolte, aby som sa zapojila do Vasej diskusieMam otazocku: Som tehotna, termin porodu mam v polovicke maja 2005. Od oktobra 2003 som zamestnana u terajsieho zamestnavatela. V oktobri 2004 som bola na PN ( 10 dni PN platena zamestnavatelom +3 dni zo SP nemocenske) a potom este v decembri som bola na PN od 2.12 do 23.12 vrátane. Moj hruby prijem je 15000.-. Chcela by som si preratat vysku materskeho - ako sa mam postavit k dnom pn?Nie je mi to jasne, prosim o radu....Dakuujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak Váš hrubý príjem v roku 2004 bol približne 15000 Sk mesačne, tak Vaša mesačná materská bude približne 55% z 15000 Sk.

Ak si to chcete spočítať presne, tak:
Spočítajte vymeriavacie základy, z ktorých ste platila nemocenské poistenie, za celý rok 2004,
a vydeľte to počtom dní, daným ako:
366 mínus dni PN (13 dní v októbri, 22 dní v decembri). Čiže počet dní je 331.

Výsledok je denný vymeriavací základ, 55% z neho dostanete za každý deň materskej.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Myslite, ze tych 270 dni sa berie do skutocneho dna porodu? Ja si myslim, ze ocakavaneho, cize urceneho lekarom.
Ved ako by mi pri nastupe na matersku vyratali materske, ked nevedia kedy skutocne porodim? Hadam, by mi pri predcasnom porode neprepocitavali nanovo matersku a spatne by som im cast uz vyplatenej nemusela vracat.
I ked na Slovensku je vsetko mozne!
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

to adam:

Presne ako pises, ja som mala u nas v praci tiez podobny pripad a pomohla som kolegyni zvysit materske o 2000 Sk mesacne.
V pripade cerpania neplat. volna treba na registracnom liste SP oznamit prerusenie poistneho. Ak to bude len jeden den, al. vies presne obdobie odkedy dokedy bude neplat. volno, staci to uviest v jednom registrac. liste.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Dosla som k zaveru, ze ak by som z materskeho chcela vytazit co najviac /nastup na matersku 25.2.05, predpokl.den porodu 8.4.05/, za predpokladu, ze by mi pocitali 2 rozhod. obdobia, t.j. zvlast zo zamestnania a zvlast zo zivnosti je pre mna najlepsie napr. 1.2.04 si zobrat neplatene volno, za mesiac 2/04 dosiahnut v zamestnani alikvotnu cast max. VZ pre NP, t.j. 21547/28x23dni= 17700,-Sk.

Vypocet materskej
1/ zamestnanie RO 2.2.05-24.205
VZ v RO 17700,-
počet dní v RO 23
DVZ v RO zo zamestnania 769,5652

2/ zivnost RO 1.7.04-31.12.04
VZ v RO 37740,-
pocet dni v RO 184
DVZ v RO zo zivnosti 205,1087
---------------------------------------------
Spolu DVZ 974,67 Sk
55% z DVZ 536,07 SK


Materske v mesiaci s 30 kal.dnami 16082,-
Materske v mesiaci s 31 kal.dnami 16618,-

Co vy na to pan Mihal? Bolo by to celkom zaujimave. Uz len ci sa ozaj pocita zamestnanie a SZCO zvlast. Zvysit si materske o cca 5tis. Sk nie je k zahodeniu!
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Ďakujem za odpoveď! Je to dobrý a legálny spôsob na zvýšenie materskej ženám
s nizkym príjmom. Nie je to nijak spochybniteľné pri kontrole???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
adam
Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!
Áno, tak sa to robí.
Len sa čudujem, prečo jej dáte plat len 12.000 Sk? Určite si zaslúži zvýšenie platu alebo vyplatenie nejakých odmien pred nástupom na MD tak, aby jej VZ za apríl bol 21.548 Sk, teda maximálny možný VZ.
Vtedy by jej materská bola približne 11.500 Sk mesačne.
Pri kontrole to nie je nijako spochybiteľné a kontrole sa s prepáčením môžete akurát tak vysmiať. Celá SP dobre vie, o čo ide ale - nepomôžu si, keď niekto túto dieru v zákone využije.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya, Vy sa máte, ako človek, ktorí platí poistné dvakrát, si takto skutočne môžete "vychutnať" Sociálnu poisťovňu. Urobte to tak, ako píšete.

Veľmi poučné pre všetky ženy, ktoré si platia nemocenskú ako zamestnanec i ako SZČO! Ak by existoval nejaký zlatý fond Porady, tak toto tam určite patrí.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 13.01.05 at 10:48
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Nad výškou VZ budem vážne uvažovať, našej upratovačke sa ani nesníva aké prekvapenie jej chystáme......
Ďakujem za radu i celú Poradu......
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Poprosila by som Vas o vaše názory na doleuvedenu vec. V duchu viac hláv, viac rozumu.
Pracovnička ide cca od 1.6.2005 na MD. Od 1.4.05 až do nástupu na materskú dovolenku sa plánuje súkromne zdržiavať v zahraničí. Pýtala sa ma, čo je pre ňu ( aj pre zamestnávateľa) po všetkých stránkach výhodnejšie. Dať k 31.03.05 výpoveď a byť dobrovoľne nezamestnaná až do nástupu na MD, alebo od 1.4.05 až do nástupu na MD čerpať neplatené voľno?
Myslím si, že po stránke výšky materskej je to jedno. Jej pravdepodobný VZ by sa rovnal VZ z rozhodného obdobia 2004 a keďže je pre nemocenské dávky maximálny, už na ňom neni čo zvyšovať.
Ďakujem za každý postreh.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Materskú platí zamestnávateľ alebo Soc.poisťovňa?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

materské plati soc.poistovna
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevok 13 (Yuya) a môj príspevok 16.

Rozmýšľaľ som o tom ešte trošku, a zistil som, že...:

V pohode sa dajú zariadiť si veci tak, aby materská bola povedzme až cca 34.000 mesačne! A tým to nekončí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať