Zavrieť

Porady

SZČO a materská dovolenka

Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
<!-- / message -->
Usporiadat
007gituska 007gituska

007gituska je offline (nepripojený) 007gituska

nárok má len z jedného poistenia /toho vyššieho/.
270 dní - musí byť účastný na poistení, teda musí sa platiť. ak je na PN = neplatí = má smolu
0 0
kometa kometa

kometa je offline (nepripojený) kometa

Ďakujem za odpoveď ohľadom živnosti a materskej. A mám to teda chápať tak, že do zdravotnej poisťovne musím platiť odvody i keď som síce na materskej, ale keď mi beží živnosť - tak skrátka musím. Ja platím 1.064,- mesačne.
0 0
okko okko

okko je offline (nepripojený) okko

Dobry den,
som SZCO viac ako 3 roky a prispevky do poistovni platim z minimalnej mzdy, t.j.zakladne. Platim si aj 14eur navyse ako nemocenske. Aky prispevok v materskej dovolenke mi zhruba vyjde? Planujem pozastavit zivnost, aby som pocas materskej neplatila odvody, a kedze sa mi naskyta moznost asi po 5-7 mesiacoch, zarobit mesacne 390eur, chcem sa opytat aj na pravdepodobnu vysku rodicovskeho prispevku, aby som vedela, ci sa mi vyplati obnovit si zivnost a popri tomto zarobku platit aj odvody, alebo radsej zostat doma a poberat prispevok. Dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Počas materskej odvody nebudeš platiť, takže nemusíš zastavovať ani pozastavovať živnosť. Je výhodnejšie pre teba ked Ti bude živnosť cez materskú bežať. Materská ti výjde na cca 300 eur.

Iné je to počas poberania rodičovského príspevku. Ak ten chceš tak živnosť musí byť pozastavená.
Rodičovský bude vo výške 256 eur.
0 0