Zavrieť

Porady

SZČO a materská dovolenka

Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
<!-- / message -->
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Elen1
Na materskú som nastúpila 28.10.2005. Od 01.01.2005 mám obnovenú živnosť /v roku 2004 som mala živnosť pozastavenú/, no v roku 2005 som nemala žiadny príjem zo živnosti. Popri tom mám pracovný pomer od 01.04.2003.
Chcela by som sa spýtať, či môžem mať počas materskej príjem zo živnosti a či som povinná nahlásiť sa do SP a ZP?
Počas materskej môžeš mať príjem zo živnosti. Neviem, čo myslíš pod "nahlásiť sa do SP a ZP". Ak poberáš materské, tak to zrejme na SP nahlásené je, a do ZP to bolo treba tiež nahlásiť.
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

Nie som si istá, či som povinná počas materskej platiť odvody do SP a ZP. Bolo mi jasné, pokiaľ za mňa platil odvody zamestnávateľ, že túto povinnosť, keďže som za rok 2004 nemala žiadny základ dane, nemám. Len neviem, či to platí aj pri poberaní materskej /myslím že áno/ a tiež neviem, ako je to pri poberaní rodičovského príspevku. Myslím, že štát pri poberaní rodičovského príspevku za mňa neplatí, tak neviem, či nemusím platiť nič, alebo ako???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Počas materskej nemusíš platiť poistné do SP a keď si mala 0 základ dane v r. 2004 tak do 30.6.2006 ani do ZP. Počas rodičovskej, ak nemáš prerušenie źivnosti poistné platiť musíš, do SP minimálne z minimálnej nmzdy, do ZP budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba nevzťahuje). Po skončení roku si urobíš ročné zúčtovanie a ak vymeriavací základ bude nižší ako 41400 Sk, poistné do ZP bude za teba platiť štát a zaplatené preddavky sa ti vrátia. Ak VZ bude vyšší, budeš musieť za obdobie poberania RP prípadne doplatiť poistné zo skutočného VZ (minimálne z minimálnej mzdy za obdobie poberania RP).
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

A čo v prípade, že môj vymeriavací základ za rok 2005 bude 30 000,-- Sk. Budem aj tak povinná platiť odvody do SP a ZP??? Ak nie, je z hľadíska odvodov jedno, či pozastavím živnosť, alebo v nej budem pokračovať. Ide mi o to, že sa viem s klientmi dohodnúť na vyplácaní odmeny formou DVP, je to však troška zložitejšie. Platiť odvody zo živnosti sa mi vzhľadom k mojim príjmom neoplatí.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pre platenie do SP nie je dôležitý VZ ale príjem. Ak tvoj príjem zo živnosti (hrubý, bez odpočítania výdavkov) v r.2005 bol do 82800, nemusíš od 1.7.2006 platiť poistné do SP, ale ani nebudeš nemocensky poistená (dôchodkvo budeš ak splníš podmienku osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa). To by mohlo mať za následok, že v prípade ďalšej materskej nesplníš podmienku 270 dní nem.poistenia. Takže aj v takomto prípade doporučujem dobrovoľne sa nemocensky poistiť.

Do ZP budeš platiť preddavky z VZ, ktorý si dosiahla v r.2005. Ak pozastavíš živnosť, preddavky neplatíš. Ak nepozastavíš živnosť, ale tvoj VZ bude 0, resp. spolu s VZ zo zamestnania bude nižší ako 41400, zaplatené predavky sa ti vrátia. Kým si zamestnancom alebo SZČO, neplatíš ZP z dohôd, ani príjem z dohôd sa nezahŕňa do príjmu pre posúdenie hranice 41400 Sk.
0 0
Elen1 Elen1

Elen1 je offline (nepripojený) Elen1

Takže ak môj hrubý príjem zo živnosti bol v roku 2005 30 000,--, VZ tieť 30 000,-- a príjem zo závislej činnosti 400 000,-- z akého VZ budem pratiť preddavky na ZP v prípade, že nepozastavím živnosť???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Neviem, či 30000 je príjem bez odpočítania výdavkov, alebo po odpočítaní výdavkov.
Ak je to po odpočítaní výdavkov a predpokladám, že ZP si neplatila, tak VZ pre preddavky na ZP bude 30000/12/2,14 =1169. 14% bude 164 Sk mesačne.
Ak je to bez odpočítania výdavkov, môžeš si odpočítať výdavky 25%, VZ bude 22500/12/2,14= 877. 14% bude 123 Sk.

Príjem zo závislej činnosti je pre výpočet preddavkov SZČO nepodstatný.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ahojte,
včera som sa bola v Sociálnej poisťovni pýtať na materskú ale mám z toho trochu chaos. Od roku 2004 presnejšie od júla som SZČO. Nemocenské som si neplatila ani dobrovoľné ani povinné až do roku 2005. Teda minulý rok v roku 2005 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské cca od konca júna. Platila som si najvyššiu čiastku 1045 aby som potom materskú mala čo najvyššiu čo som si platila ešte aj tento rok. Včera som bola v poisťovni a pani mi poradila, že tento rok nemusím platiť také vysoké poistné, že materská sa mi bude rátať z minulého roku. Takže som si znížila poistné na základ 304,- a toto budem platiť dobrovoľne ďalej do konca júna. V priebehu júna by som mala na materskú nastúpiť. Lenže teraz neviem či je dobre že som si to znížila a nebude sa mi to nejako priemerovať. Ona si to aj zisťovala a vravela mi že nebude. lenže ma nenapadlo sa spýtať či sa mi to nebude priemerovať za minulý rok keď poistenie som si platila len 6 mesiacov a 6 mesiacov na začiatku roka som neplatila nič, či sa mi budú brať do priemeru aj mesiace kedy som neplatila. Lebo takto by som tú najvyššiu sumu materskej už nedosiahla. Poradíte mi niekto ako to vlastne je? Hádam som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
0 0
zuzanakalafusova zuzanakalafusova

zuzanakalafusova je offline (nepripojený) zuzanakalafusova

Ahojte všetci poraďáci!
Aj ja by som sa chcela informovať ohľadom tejto témy: SZČO a materská. Bola som síce už aj v SP, ale nezdá sa mi to, tak mi skúste poradiť vy. Som tehotná, a termín pôrodu mám 6.6.2006. Od 7.2.2000 až do 31.7.2005 som bola trvalo zamestnaná bez prerušenia. Zároveň od 1.1.2004 som bola SZČO a vlastne až doteraz som. Od 1.7.2005 si platím preddavky do SP aj do ZP z minimálnej mzdy. Mal by sa mi pre výpočet materskej brať do úvahy kalendárny rok 2005, t.j. do 31.7.2005 som bola zamestnanec a od 1.7.2005 doposiaľ som SZČO. Chystám sa živnosť prerušiť ku koncu apríla a nastúpiť na materskú dovolenku. Pani zo SP mi povedala, že môj vymeriavací základ bude len z príjmu SZČO za rok 2005, len za ten polrok, to znamená, že len z minimálnej mzdy. Má pravdu, alebo ma len rýchlo "odbila"?
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ešte chcem k môjmu predošlému dnešnému príspevku dodať že ako SZČO chcem pokračovať aj počas materskej, teda živnosť nejdem kvôli tomu prerušiť.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jennys
Ahojte,
včera som sa bola v Sociálnej poisťovni pýtať na materskú ale mám z toho trochu chaos. Od roku 2004 presnejšie od júla som SZČO. Nemocenské som si neplatila ani dobrovoľné ani povinné až do roku 2005. Teda minulý rok v roku 2005 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské cca od konca júna. Platila som si najvyššiu čiastku 1045 aby som potom materskú mala čo najvyššiu čo som si platila ešte aj tento rok. Včera som bola v poisťovni a pani mi poradila, že tento rok nemusím platiť také vysoké poistné, že materská sa mi bude rátať z minulého roku. Takže som si znížila poistné na základ 304,- a toto budem platiť dobrovoľne ďalej do konca júna. V priebehu júna by som mala na materskú nastúpiť. Lenže teraz neviem či je dobre že som si to znížila a nebude sa mi to nejako priemerovať. Ona si to aj zisťovala a vravela mi že nebude. lenže ma nenapadlo sa spýtať či sa mi to nebude priemerovať za minulý rok keď poistenie som si platila len 6 mesiacov a 6 mesiacov na začiatku roka som neplatila nič, či sa mi budú brať do priemeru aj mesiace kedy som neplatila. Lebo takto by som tú najvyššiu sumu materskej už nedosiahla. Poradíte mi niekto ako to vlastne je? Hádam som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
Je to tak akopovedali v SP - materské sa bude počítať z minulého roku, do úvahy sa bude brať iba tých 6 mesiacov platenia, t.j. urobí sa podiel sumy VZ, z ktorých si platila poistné deleno počet dní, koľko si platila, nie celý rok.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jennys
Ešte chcem k môjmu predošlému dnešnému príspevku dodať že ako SZČO chcem pokračovať aj počas materskej, teda živnosť nejdem kvôli tomu prerušiť.
To je OK .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

zuzanakalafusova
Ahojte všetci poraďáci!
Aj ja by som sa chcela informovať ohľadom tejto témy: SZČO a materská. Bola som síce už aj v SP, ale nezdá sa mi to, tak mi skúste poradiť vy. Som tehotná, a termín pôrodu mám 6.6.2006. Od 7.2.2000 až do 31.7.2005 som bola trvalo zamestnaná bez prerušenia. Zároveň od 1.1.2004 som bola SZČO a vlastne až doteraz som. Od 1.7.2005 si platím preddavky do SP aj do ZP z minimálnej mzdy. Mal by sa mi pre výpočet materskej brať do úvahy kalendárny rok 2005, t.j. do 31.7.2005 som bola zamestnanec a od 1.7.2005 doposiaľ som SZČO. Chystám sa živnosť prerušiť ku koncu apríla a nastúpiť na materskú dovolenku. Pani zo SP mi povedala, že môj vymeriavací základ bude len z príjmu SZČO za rok 2005, len za ten polrok, to znamená, že len z minimálnej mzdy. Má pravdu, alebo ma len rýchlo "odbila"?
Má pravdu, nárok na materské zo zamestnania nemáš, lebo už uplynula ochranná lehota. Ak chceš zvýšiť materskú, môźeš sa ešte dobrovoľne pripoistiť. Potom by sa mala platiť materská z oboch VZ, ale je možné že SP bude robiť s tým problémy - ale aj na Porade sú prípady, kedy to SP nakoniec uznala, skús pohľadať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OPRAVA 5.4.2006: Zle som si prečítal príspevok od Jennys, domnieval som sa, že dobrovoľné nem.poistenie platila DO júna 2005, v skutočnosti ale OD júna 2005 začala dobrovoľné nem.poistenie platiť. Preto nasledovný text je zlý, z hľadiska kontinuity ďalších reakcií ho to však ponechávam. Pardon.

Ad Jennys:
nesúhlasím s Jankou, pretože Jennys ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie v júni 2005 a v tomto roku sa znovu prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie je preto podľa § 54 ods.2 písm. b) zákona obdobie odo dňa prihlásenia sa ako dobr.nem.poistená osoba v roku 2006 do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na materskú.

A denný vymeriavací základ, tj. materská, sa bude vypočítavať z vymeriavacieho základu tohto roka.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 05.04.06 at 14:10
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

SOMIJ vďaka, hádam to teda je tak ako si písala. Ale ešte pre uistenie sa, aj keď s tým zasa otravujem. Takže: počítať mi to budú len za tie mesiace čo som platila a polroka čo som neplatila nič mi do úvahy brať nebudú?
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Pán Mihál,
teraz tomu už naozaj nerozumiem. Ja som nebola do júna 2005 dobrovoľne nemocensky poistená. Ale som sa dobrovoľne poistila od konca júna kedy som si platila tých 1045 až doteraz, zaplatila som túto sumu ešte aj v marci. Od apríla by som však mala platiť 304,- keďže som si znížila túto sumu na základe rady pani z poisťovne, že keď tohto roku v júni nastúpim na MD tak sa mi materská bude rátať za minulý rok. Len som potrebovala vedieť či mi to neovplyvnia, teda neznížia materskú, mesiace ktoré som si minulý rok neplatila vôbec, či to nebudú v poisťovni nejako priemerovať. Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jozef Mihál
Ad Jennys:
nesúhlasím s Jankou, pretože Jennys ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie v júni 2005 a v tomto roku sa znovu prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie je preto podľa § 54 ods.2 písm. b) zákona obdobie odo dňa prihlásenia sa ako dobr.nem.poistená osoba v roku 2006 do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na materskú.

A denný vymeriavací základ, tj. materská, sa bude vypočítavať z vymeriavacieho základu tohto roka.
Asi si si to zle prečítal - Jennys skončila poistenie zo zamestnania v júli 2005. Dobrovoľné poistenie jej trvá od 7/2005 (alebo 6/2005) doteraz bez prerušenia. Chce si iba od apríla zmeniť výšku VZ.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

SOMIJ,,

ale ja som poistenie zo zamestnania neskončila v júni 2005. Začala som podnikať v júli 2004 a v tom čase som si neplatila žiadne poistenie ani dobrovoľné. Dobrovoľné nemocenské som začala platiť až od konca júna 2005 a platím až doteraz.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jennys
SOMIJ,,

ale ja som poistenie zo zamestnania neskončila v júni 2005. Začala som podnikať v júli 2004 a v tom čase som si neplatila žiadne poistenie ani dobrovoľné. Dobrovoľné nemocenské som začala platiť až od konca júna 2005 a platím až doteraz.
Už som z toho domotaná, idem si tie príspevky ešte raz prečítať, kto čo píše.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Takže trvám na tom, čo som napísala v príspevku 52, z dôvodu, že dobrovoľné poistenie trvá od 6/2005 doteraz bez prerušenia.
0 0
Načítať ďalšie