Zavrieť

Porady

daň zo mzdy

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.Firma mala preplatok na dani zo mzdy 823,72 EUR.Na daňovom bolo konateľke povedané,že nemusí o ňu žiadať ale bude si z tejto sumy odrátavať ďalšiu daňovú povinnosť až kým túto sumu nevyčerpá. Takže daň nebola hradená ale zamestnancom bol vyplatený tento preplatok. Potrebovala by som poradiť so zaúčtovaním v PÚ aby mi sadol účet 342 aj 331.Vopred ďakuje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Marysa33 Pozri príspevok
    A mám si tento preplatok dať cez ID na 342/331?
    ...ak myslíš predpis toho, čo si vracala zamestnancom tak áno.... ale ozaj netuším na čo myslíš. Inak preplatky z RZZD sa už dávno vracali...331 po výplatách Ti ostáva "čistá"?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...ale Ty účtuješ, tak ako Ti písala už Kejka, len predpis miezd -HM, odvody zamestnanca, odvody zamestnávateľa. No a tým, že budeš mať účtovaný predpis aj na 342, ale žiadnu úhradu, tak sa Ti to vyrovná (skôr alebo neskôr). Ako dlho už robíš účtovníctvo?

    Negoti je offline (nepripojený) Negoti

    Negoti
    VRUBE02 Pozri príspevok
    Dobrý deň, podarilo sa mi nezraziť daň zamestnankyni dôchodca za máj a jún. Teraz som na to prišla. Prosím, aké sú možnosti opravy?
    Je to len 8 eur.
    Ďakujem
    cez RZD, či DP......popr. bude vedieť aký ročný príjem dosiahla dôchodkyňa......či nebude možné vrátiť jej celú zaplatenú daň (vo forme preddavkov) .....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    všetko účtuješ ako obvykle, takže ak sa zam-com preplatok vyplatil 331 budeš mať ku dňu úhrady miezd nulový
    účet 342 bude vykazovať pohľadávku z titulu preplaatku, ktorá sa postupne bude znižovať účtovaním záväzku z aktuálnych miezd až do úplného vyrovnania

    Marysa33 je offline (nepripojený) Marysa33

    Marysa33
    Bohužial som prebrala účto po jednej pani účtovníčke a je to veselé. Dávam teraz do poriadku celé mzdy.Ja spracovávam len účto a podklady ku mzdám sú mi vždy dodané takže preto mám v tom chaos. Nahodila som si všetko za daný mesiac cez ID - hrubá mzda,daň zo mzdy,daňový bonus...... a ako pozerám tak pozerám ale nesedí mi to keďže daň zo mzdy nebola odvádzaná ale má sa zrážať z tohoto preplatku. Už nad tým maturujem 3 deň a neviem ako ďalej. Neviem prísť na to premostenie - kompletné zaúčtovanie tohoto preplatku

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    Žiaden ID nevystavuj. Preplatok mzdy zamestnanca vznikol pri zaúčtovaní miezd a to:
    zaúčovanie mzdy, dan/pravdaže okrem iných častí mzdy/: 342/331
    vyplatenie mzdy/aj iných častí mzdy: 331/211,221, je v tom zahrnutý aj preplatok dane
    Konateľka mala písomne žiadať o preplatok, lebo ak nebude mať povinnosť platiť daň z dalších mesačných miezd/napr. minimálne mzdy/, tak tento preplatok sa jej bude ťahať možno aj rok, pokiaľ nebude musieť platiť inú daň. Ak by jej DÚ vrátil preplatok, tak až tento zaúčtuje: 221/342. Ak by mala v ďalších mesiacoch povinnosť platiť daň zo záv. činnosti, tak o tom neúčtuješ, samé sa Ti to bude odpočítavať z 342, zo zaúčtovaných miezd. Ak by mala napr. nedoplatok na DPH, alebo z povinnosti na konci roka platiť daň z príjmu, tak potom preúčtuješ len medzi týmito daňami. Napr. povinnosť platiť DPH: 343/342, alebo daň z príjmu: 341/342. Konateľke preto tak kázali, aby jej nemuseli vrátiť preplatok, ale vyše 800 Eur je veľa, ja by som ich žiadala vrátiť.

    Marysa33 je offline (nepripojený) Marysa33

    Marysa33
    Druhý rok ale takéto niečo som nemala...teda myslím takéto podklady pre mzdy,ktoré nie sú robené cez program ale ručne. Ja nie som odborník na mzdy takže kým sa dopracujem k správnemu zaúčtovaniu tak to trvá pretože aj mzda bola vyplácaná v hotovosti a mám pocit,že nie vždy správne.Viem,že toto sú základné veci ale doteraz sa to vždy vyžiadalo a daňový úrad to vrátil.Ale tuto jej to bolo na daňovom povedané takto a ja mám z toho hlavu v smútku

    VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

    VRUBE02
    Dobrý deň, podarilo sa mi nezraziť daň zamestnankyni dôchodca za máj a jún. Teraz som na to prišla. Prosím, aké sú možnosti opravy?
    Je to len 8 eur.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.