Zavrieť

Porady

Výplata podielov na zisku

Spoločníci si idú dať vyplatiť podiel na zisku. V minulých rokoch bol podiel 20%:80%, od tohto roku sa ich podiel zmenil, a je 30%:70%.

Ideme vyplatiť podiel na zisku za roky minulé (ten sa bude samozrejme zdaňovať 19%). Nie som si ale istá, v akom pomere ich máme vyplatiť, či podľa nového rozdelenia, alebo podľa starého. Čo by ste vy na to povedali?

Vopred ďakujem.
Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Lucka, ja si myslím, že po starom.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Podla mna tiez, ale nie je dolezite, co si myslime my, ale spolocnici. Oni si schvalili zmenu v spolocenskej zmluve? A neosetrili odkedy to plati a prechodne ustanovenie o tom, co so starym nerozdelenym ziskom? Verim, ze keby to jeden z nich napadol, mohlo by sa to sudne tahat dlho.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ja mam iny problem, ale nezanedbajte prosim kvoli nemu ten povodny.

Z roka 2003 bola strata 700.000. Za rok 2004 bol uctovny zisk 1.000.000, od neho sa odpocitala cela strata 700.000 a zdanili ZD 300.000, cize dan bola 57.000.

Cize mi vychadza zisk po zdaneni 943.000, 5% z neho musia dat do zakonneho rezervneho fondu a zvysok co? Musia nim uctovne pokryt tu stratu alebo si ho mozu rozdelit? Teda, oni by si ho cely radi rozdelili, a tych 700.000 by nadalej strasilo na 429 ako doteraz. Alebo by sa tych 700.000 mohlo pokryt z 428 kde su zisky za roky 1999-2002 (nic si nedelili, nemali z coho)?
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ala13, podľa môjho názoru musia postupovať podľa § 179 ods. 3 písm.a Obchodného zákonníka, ktorý hovorí okrem iného, že rodelený môže byť vždy len čistý zisk znížený o prídely do RF.... , a neuhradenú stratu z minulých období. (Pre s.r.o. § 123)
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Súhlasím s Petrou
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Mne audítorka povedala "jednoduché" pravidlo, pred rozdelením zisku na účtoch 428 a 429 nemôže byť zostatok súčasne. Musí sa 429 znulovať a čo ostane, to si môžu rozdeliť.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

jeden zo spoločníkov je zahraničná firma, keď jej vyplatíme podiel na zisku, máme povinnosť odviesť zrážkovú daň, alebo zabezpečiť daň? mám na mysli §43 a §44 zákona o dani z príjmu - ešte som nevyplácala podiely na zisku, tak neviem postup ...
a druhá osoba je z tuzemska, tej to proste vyplatím, a ona si to zdaní 31.03. v daňovom priznaní?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem za vsetky rady, ale mne vysli sucasne i 428 (roky 99-02) a 429 z 2003 mali moznost podla dan.zakona umorit v roku 2004, tak som to nechala preuctovane na 429. Bola povinnost umorit stratu z roku 2003 voci ziskom minulych rokov?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
maja
Mne audítorka povedala "jednoduché" pravidlo, pred rozdelením zisku na účtoch 428 a 429 nemôže byť zostatok súčasne. Musí sa 429 znulovať a čo ostane, to si môžu rozdeliť.
Mozem ta citovat v inej debate, kde sa hadaju o 427 a 428?
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Luckasari
jeden zo spoločníkov je zahraničná firma, keď jej vyplatíme podiel na zisku, máme povinnosť odviesť zrážkovú daň, alebo zabezpečiť daň? mám na mysli §43 a §44 zákona o dani z príjmu - ešte som nevyplácala podiely na zisku, tak neviem postup ...
a druhá osoba je z tuzemska, tej to proste vyplatím, a ona si to zdaní 31.03. v daňovom priznaní?
podiely na zisku sa vyplácajú zo zdaneného zisku.
a kedže sú to už zdanené lowe, tak ich spoločníci daniť nebudú
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Trošku by som to upresnil - podiely na zisku právnických osôb sa nezdaňujú od 1.1.2004 ( v zmysle prechodného ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP ). Nevyplatené podiely na zisku z období do r. 2004 a evidované na účte 428, sa zdaňujú sadzbou dane z príjmu platnou v tom období, kedy sa zisk vypláca (v r. 2005 19%). Tento príjem sa má spoločníkom vyplatiť nezdanený, daňovo si ho vysporiadajú v daňovom prizaní za príslušný rok.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andrej_rv
Trošku by som to upresnil - podiely na zisku právnických osôb sa nezdaňujú od 1.1.2004 ( v zmysle prechodného ustanovenia § 52 ods. 24 ZDP ). Nevyplatené podiely na zisku z období do r. 2004 a evidované na účte 428, sa zdaňujú sadzbou dane z príjmu platnou v tom období, kedy sa zisk vypláca (v r. 2005 19%). Tento príjem sa má spoločníkom vyplatiť nezdanený, daňovo si ho vysporiadajú v daňovom prizaní za príslušný rok.
ďakujem, to zdaňovanie mi bolo jasné, je to vyplatenie zisku za minulé roky, takže jasne, že zdaňujeme, len neviem, čo s tým spoločníkom - firma v zahraničí, či vyplatiť, a nestarať sa o to, ako si to zdaní, alebo musím ja zabezpečiť daň, alebo použiť zrážkovú daň ... ???
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
maja
Mne audítorka povedala "jednoduché" pravidlo, pred rozdelením zisku na účtoch 428 a 429 nemôže byť zostatok súčasne. Musí sa 429 znulovať a čo ostane, to si môžu rozdeliť.
Audítorka môže povedať a citovať zákon, ale vy sa musíte držať spoločenskej zmluvy, ktorá bola pri založení s.r.o. a podľa toho rozdeliť - nerozdeliť zisk, uhradiť- neuhradiť stratu atď.... a na základe schválenej účtovnej závierky (zápisnice), ako sa rozhodla valná hromada - zaúčtovať.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Luckasari
ďakujem, to zdaňovanie mi bolo jasné, je to vyplatenie zisku za minulé roky, takže jasne, že zdaňujeme, len neviem, čo s tým spoločníkom - firma v zahraničí, či vyplatiť, a nestarať sa o to, ako si to zdaní, alebo musím ja zabezpečiť daň, alebo použiť zrážkovú daň ... ???
Podľa mňa tu tiež treba použiť ustanovenia § 52 ods. 24 účinné od 1.5.2004 s prihliadnutím na to, či je priamy podiel zahraničného spoločníka na základnom imaní firmy, ktorá vypláca zisk, do alebo nad 25 %, a či má sídlo v EÚ:
- ak nemá sídlo v EÚ (alebo má, no jeho podiel na ZI je menší ako 25%), podiely na zisku za zdaňovacie obdobia do 31.12.2003 sa zdania 19% zrážkovou daňou podľa § 43
- ak má sídlo v EÚ a jeho priamy podiel na ZI je aspoň 25%, podiel na zisku od nie je predmetom dane
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

andrej_rv
Podľa mňa tu tiež treba použiť ustanovenia § 52 ods. 24 účinné od 1.5.2004 s prihliadnutím na to, či je priamy podiel zahraničného spoločníka na základnom imaní firmy, ktorá vypláca zisk, do alebo nad 25 %, a či má sídlo v EÚ:
- ak nemá sídlo v EÚ (alebo má, no jeho podiel na ZI je menší ako 25%), podiely na zisku za zdaňovacie obdobia do 31.12.2003 sa zdania 19% zrážkovou daňou podľa § 43
- ak má sídlo v EÚ a jeho priamy podiel na ZI je aspoň 25%, podiel na zisku od nie je predmetom dane
no ten zahraničný spoločník vlastní viac ako 25%, a nemá sídlo v EÚ - takže mi z toho vychádza zrážková daň (hmmm, a s tou nemám žiadne skúsenosti, a vôbec neviem, ako funguje ...) - ak teda môžte, prosím vás o radu, ako previesť to vyplatenie ...
0 0
papmi papmi

papmi je offline (nepripojený) papmi

takže ak som to dobre pochopila, ak ide o vyplatenie zisku za rok 2004 nezdaňuje zahraničný spoločník za žiadnych okolností rovnako ako našinec?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Aj ja to potrebujem vediet, a nezdani to on teda doma spolu s inymi svojimi prijmami? Ale hlavne ma trapi, ci ja tu mam zahr.spolocnikovi nieco zrazkovou danou (predpokladam 19%) zrazit a odviest? A on nech si to vysporiada vo svojej krajine? Tento nas je 60%-ny majitel sro. 40 % ma PO, aj ta je zahranicna, ani tam neviem, ci nieco nezrazit.
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Dávam do pozornosti poslednú novelu ZDP - http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=134 zatiaľ som to len prebehla narýchlo očami a nerozumiem tomu ani zbla vie to niekto vysvetliť po slovensky a nie po právnicky, čo to pre prax znamená? týka sa to podielov na zisku, vypadli tam slová "po zdanení"..... ja mám "depku" (rozumej DPH ) ... neni čas lúštiť právničtinu
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
ala13
Aj ja to potrebujem vediet, a nezdani to on teda doma spolu s inymi svojimi prijmami? Ale hlavne ma trapi, ci ja tu mam zahr.spolocnikovi nieco zrazkovou danou (predpokladam 19%) zrazit a odviest? A on nech si to vysporiada vo svojej krajine? Tento nas je 60%-ny majitel sro. 40 % ma PO, aj ta je zahranicna, ani tam neviem, ci nieco nezrazit.
A menilo sa teda nieco na vyplacanych podieloch tou novelou?
0 0
daniela1109 daniela1109

daniela1109 je offline (nepripojený) daniela1109

žena, daniela1109@post.sk
Prosím vás poradte aj mne.
Fungujeme od 2003. Za 2003 aj 2004 bol zisk. Teraz sa konatelia rozhodli že si budú vyplácať podiel na budúcom zisku /predtým si nič nevyplácali/ 80 000 mesačne.
Čo teraz, ako to urobiť , zdaniť im to, atd ???????????????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať