Zavrieť

Porady

Poslanec obecného zastupiteľstva a zdravotné poistenie

Dobrý deň,

<O:pprosím o kvalifikovanú radu.
<O:p</O:p
<O:pProblém - poslanec obecného zastupitaľstva neuvoľnený na výkon funkcie, je zamestnaný - má pracovnú zmluvu a poberá zdaniteľnú odmenu ako poslanec.</O:p
<O:p</O:p
<O:pNiektoré zdravotné poisťovne tvrdia, že poistné do zdravotnej poisťovne neplatí na základe zákona 580/2004 §11 bod 3 písmeno f) </O:p
<O:p"poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie."</O:p
<O:pIné zdravotné poisťovne tvrdia, že poistné do zdravotnej poisťovne platí na základe<O:p</O:p
</O:p
zákona 580/2004 §11 bod 3 písmeno h)
"člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby, 27c) ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu, 27d)<O:p</O:p
účinné už od 01.09.2005.<O:p</O:p
V odvolávke 27c) Napríklad zákon č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z.z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 16/2004 Z.z. o Slovenskej televízii, zákon č. 619/2003 Z.z. o Slovenskom rozhlase.

Otázka - má neuvoľnený poslanec platiť z odmien zdravotné poistenie alebo nie.

Ďakujem za odpovede<O:p</O:p
<O:p</O:p
Skočka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    Nemusí ak nie je uvoľnený na výkon funkcie. Podľa mňa poslanec obecného zastupiteľstva nie je člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby,

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Ja som tiež toho názoru, no zdravotky (ktoré tvrdia, že poslanec má platiť) argumentujú, že obec je právnická osoba a v odvolávke je "napríklad". Ak by bol ich argument správny, potom nechápem, prečo je v predchádzajúcom písmene taxatívne vymenovaný poslanec, ktorý je dlhodobo uvoľnený z funkcie.
    Neviem, aký mám použiť protiargument.

    Ďakujem za názory a argumenty.

    Skočka

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Môj výklad je totožný s Peterka.

    Danabard je offline (nepripojený) Danabard

    Danabard
    Prosím Vás o radu. Zamestnanec, poslanec mestského zastupiteľstva, sa pravidelne raz mesačne zúčastňuje riadneho zasadania mestského zastupiteľstva. Má nárok na náhradu mzdy za ten deň? A ako je to so zvyšovaním si kvalifikácie, ktoré nie je z podnetu zamestnávateľa, ale robí to zamestnanec dobrovoľne? Má si zobrať dovolenku alebo pracovné voľno? Ďakujem za odpoveď. Dana

    skocka je offline (nepripojený) skocka

    matka - podnikateľka skocka
    Jozef Mihál
    Môj výklad je totožný s Peterka.
    Ďakujem veľmi pekne obom za odpoveď.

    Skočka

    jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

    jvp111
    Dobrý deň prajem,
    poprosila by som vás o radu: uvoľnenému poslancovi sa po skončení volebného obdobia máme vyplácať po dobu 6 mesiacov plat vo výške rozdielu medzi schváleným mesačným platom a platom dosiahnutým v organizácii, do ktorej nastúpil pracovať. Z rozdielu sa mu bude zrážať len zdravotné poistenie a daň?
    Ďakujem Vám vopred za pomoc.

    Poslanec obecného zastupiteľstva a zdravotné poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.