Zavrieť

Porady

Materská a SZČO

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, nakoľko mám už v tom chaos. Od 1.1.2011 som SZČO a od 29.6.2011 som si začala platiť DNP z minimál. vymeriavac.základu /14,47 eur/. V januári by som chcela zvýšiť toto poistné na maximum, nakoľko plánujem otehotnieť /január,február/ a platila by som ho až do porodu, aby som mala nárok na maximálnu materskú. Prosím Vás tie zmeny, ktoré majú byť platné od 1.1.2012 sa budú týkať aj mňa? A ak by som toho januára fakt otehotnela , tak od 1.7.2012 koľko budem platiť DNP, keď mi vlastne vznikne povinnosť platiť sociálne poistenie, nakoľko už teraz som prekročila tú hranicu cca 3800 eur v hrubom?
Ďakujem za každú odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anka1977 Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, nakoľko mám už v tom chaos. Od 1.1.2011 som SZČO a od 29.6.2011 som si začala platiť DNP z minimál. vymeriavac.základu /14,47 eur/. V januári by som chcela zvýšiť toto poistné na maximum, nakoľko plánujem otehotnieť /január,február/ a platila by som ho až do porodu, aby som mala nárok na maximálnu materskú. Prosím Vás tie zmeny, ktoré majú byť platné od 1.1.2012 sa budú týkať aj mňa? A ak by som toho januára fakt otehotnela , tak od 1.7.2012 koľko budem platiť DNP, keď mi vlastne vznikne povinnosť platiť sociálne poistenie, nakoľko už teraz som prekročila tú hranicu cca 3800 eur v hrubom?
    Ďakujem za každú odpoveď.
    povinným platitelom odvodov do SP sa staneš od 1.7.2012.

    Čo nám páni poslanci schvália, nevedia ešte ani oni sami ...

    anka1977 je offline (nepripojený) anka1977

    anka1977
    Áno od 1.7. sa stanem povinným platiteľom do SP? A koľko budem platiť na DNP? cca 48 eur DNP a povinné SP cca 108 eur?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anka1977 Pozri príspevok
    Áno od 1.7. sa stanem povinným platiteľom do SP? A koľko budem platiť na DNP? cca 48 eur DNP a povinné SP cca 108 eur?
    Na druhú časť otázky ti nikto nedá odpoveď, lebo netušíme ako bude s DNP v roku 2012.
    Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (bola si pred začiatkom podnikania napr. zámestnancom), môžeš do konca roka v prípade PN-ky poberať nemocenské (ale len z min.vymer.základu).

    anka1977 je offline (nepripojený) anka1977

    anka1977
    veronikasad Pozri príspevok
    Na druhú časť otázky ti nikto nedá odpoveď, lebo netušíme ako bude s DNP v roku 2012.
    Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch (bola si pred začiatkom podnikania napr. zámestnancom), môžeš do konca roka v prípade PN-ky poberať nemocenské (ale len z min.vymer.základu).
    Pracovala som ale viac na dohody, ako na pracovnú zmluvu. Takže asi nemám nárok ani na PN.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anka1977 Pozri príspevok
    Pracovala som ale viac na dohody, ako na pracovnú zmluvu. Takže asi nemám nárok ani na PN.
    skús si spočítať, či nájdeš 270 dní.

    anka1977 je offline (nepripojený) anka1977

    anka1977
    veronikasad Pozri príspevok
    ku dňu nároku na dávku. Skús napr. k 1.9.
    Tak asi okolo 180 dní a ostatné dni som robila na dohodu? Tak ak dobre chápem, takže ani v prípade PN by som nemala nárok na dávku?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    anka1977 Pozri príspevok
    Tak asi okolo 180 dní a ostatné dni som robila na dohodu? Tak ak dobre chápem, takže ani v prípade PN by som nemala nárok na dávku?
    Kým nemáš splnenú podmienku 270 dní - nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.