Zavrieť

Porady

Koeficient a DPH

Prosim Vas o radu. Mam faktury kde si firma moze uplatnit plny odpocet dane a faktury kde si uplatnuje ciastocne odpocitanie dane. Pouziva na vypocet dph koeficient. Mozem mat v danovom priznani dph kombinaciu plny odpocet s ciastocnym alebo musim vsade aj na tie s plnym odpoctom dat ciastocne odpocitanie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tu Vám prikladám jedno Usmernenie , je síce staršieho dáta , ale je to tam pekne vysvetlené , čo a ako účtovať pri koeficiente a čo ide do DP DPH ,vytvorenie analytických účtov a podobne .
    Naposledy upravil Zita5 : 25.02.13 at 06:40

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Mozes kombinovat. Dokazovacie bremeno je na daňovníkovi.8
    Katarína Cigánová
    mondes Pozri príspevok
    Tak teraz zase nechápem ja. Aby ste boli v obraze, tak ešte raz. V r. 2012 som mala príjmy oslobodené od DPH, z tohto dôvodu som mala povinnosť DPH na výstupe, prepočítavať koeficientom. V mojom prípade to boli bločky za PHM a telefón. (Neviem presne z bločkov určiť, či som PHM nakupovala za účelom dosiahnutia príjmov oslobodených od DPH, aleboo príjmov s nárokom na plný odpočet DPH.) Ale, ak v r. 2013 nebudem mať príjmy oslobodené od DPH, tak mi nevzniká povinnosť prepočítavať DPH koeficientom, uplatním si plný odpočet DPH. Ak by som ako vravíte opäť celý rok prepočítavala nakúpené PHM a telefón koeficientom, tak nikdy sa nedostanem ku koeficientu 1. Takže ešte raz, ten predpokladaný koeficient v programe si nevšímať?
    Koeficient v roku používaš vždy z údajov predchádzajúceho roka. / okrem 1. roka - kde používaš pravdepodobný / a tento vždy v poslednom zdaňovacom období prepočítaž za celý rok a tento prepočítaný používaš v ďalšom roku.
    Takže predpokladám , že prvýkrát si mala oslobodené príjmy v roku 2012 . Celý rok si používala nejaký - predpokladaný / mohol byt aj 1/ koeficient , ktorý si v poslednom zdaňovacom období / u teba predpokladám ten 4Q/ prepočítala ale z príjmov celého roka 2012 , vrátila si sa ku všetkým vstupom za celý rok 2012 a dovysporiadala si v poslednom zdaňovacom období daňovú povinnost na koeficientovaných vstupoch / tie PHM a telefony , zvyčajne su to aj kancelárske potreby apod./ za celý rok.
    Tento vypočítaný koeficient z roku 2012 používaš celý rok 2013 a zasa v decembri - resp. v 4Q si prepočítaš koeficient z reálnych príjmov roku 2013 / ak zistíš , že si žiadne oslobodené príjmy nemala , koeficient ti vyjde 1 , a až teraz dovysporiadaš zasa všetky koeficientované vstupy roku 2013 - teda douplatníš si nárok na odpočet do 100% .
    Teda zhrnutie : koeficient z roku 2012 používaš celý rok 2013 a až v poslednom zdaňovacom období presne posudzuješ či si bola povinná používat v roku 2013 koeficient a v akej výške .
    Vlastne celý rok pracuješ akoby "predbežne " s tými koeficientovanými vstupmi a vysporiadaš ich až na konci roka.
    Fu snažila som sa čo najviac polopatisticky

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ahojte, opäť si neviem dať rady, či koeficientovať v tomto roku DPH, alebo nie. SZČO mala v r. 2010 PSS (Prvú stavebnú sporiteľňu), čiže príjmy boli oslobodené od DPH. Používala koeficient. Ešte aj v r. 2011. Od r. 2012 (ja som prebrala účtovníctvo), už PSS nemala, ale spočiatku roka jej cca 2x prišla provízia z PSS, takže som prepočítavala PHM a telefón koeficientom. V tomto roku 2013 už tvrdí, že nebude mať žiadnu províziu z PSS. (zistím to z BV). Ale medzi dokladmi som našla novú zmluvu o sprostredkovaní na rok 2013. A moja otázka znie: Musím prepočítavať DPH koeficientom, ak síce zmluvu má, ale žiadny príjem z toho mať nebude? Vďaka.
    A v prípade ak nemusím, tak to mám nahlásiť na DU, alebo čo s tým koeficientom, ktorý mi vyšiel v 4.Q.2012 na rok 2013?
    Katarína Cigánová
    mondes Pozri príspevok
    Ahojte, opäť si neviem dať rady, či koeficientovať v tomto roku DPH, alebo nie. SZČO mala v r. 2010 PSS (Prvú stavebnú sporiteľňu), čiže príjmy boli oslobodené od DPH. Používala koeficient. Ešte aj v r. 2011. Od r. 2012 (ja som prebrala účtovníctvo), už PSS nemala, ale spočiatku roka jej cca 2x prišla provízia z PSS, takže som prepočítavala PHM a telefón koeficientom. V tomto roku 2013 už tvrdí, že nebude mať žiadnu províziu z PSS. (zistím to z BV). Ale medzi dokladmi som našla novú zmluvu o sprostredkovaní na rok 2013. A moja otázka znie: Musím prepočítavať DPH koeficientom, ak síce zmluvu má, ale žiadny príjem z toho mať nebude? Vďaka.
    A v prípade ak nemusím, tak to mám nahlásiť na DU, alebo čo s tým koeficientom, ktorý mi vyšiel v 4.Q.2012 na rok 2013?
    V roku 2013 používaš koeficient , ktorý ti vyšiel z udajov roka 2012. Tento používaš celý rok 2013 . V decembri 2013 zasa prepočítaš údaje z celého roka 2013 a tieto budeš používat v roku 2014 . Teda nie zmluvy sú smerodajné , ale príjmy dosahované v tom - ktorom roku.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    V roku 2013 používaš koeficient , ktorý ti vyšiel z udajov roka 2012. Tento používaš celý rok 2013 . V decembri 2013 zasa prepočítaš údaje z celého roka 2013 a tieto budeš používat v roku 2014 . Teda nie zmluvy sú smerodajné , ale príjmy dosahované v tom - ktorom roku.
    Vďaka, to viem, ako mám prepočítavať koeficient, avšak mňa skôr zaujíma, či mám povinnosť v r. 2013 prepočítavať DPH koeficientom, ak nemám žiadne príjmy oslobodené od DPH, až na tú zmluvu. Ale ako píšeš, príjmy sú smerodajné, nie zmluvy. Takže čo mám urobiť s tým koeficientom, ktorý mi vyšiel v 4.Q.2012 na r. 2013? Jednoducho ho nechať tak a nepoužívať ho, alebo v programe ho prepísať na 1? Vďaka.
    Katarína Cigánová
    mondes Pozri príspevok
    Vďaka, to viem, ako mám prepočítavať koeficient, avšak mňa skôr zaujíma, či mám povinnosť v r. 2013 prepočítavať DPH koeficientom, ak nemám žiadne príjmy oslobodené od DPH, až na tú zmluvu. Ale ako píšeš, príjmy sú smerodajné, nie zmluvy. Takže čo mám urobiť s tým koeficientom, ktorý mi vyšiel v 4.Q.2012 na r. 2013? Jednoducho ho nechať tak a nepoužívať ho, alebo v programe ho prepísať na 1? Vďaka.
    Neviem prečo hovoríš iba o 4Q2012 . V decembri 2012 si prepočítala príjmy za celý rok 2012 , vypočítala si koeficient. Tento používaš celý rok 2013 , bez ohladu aké máš v roku 2013 príjmy. príjmy z roku 2013 ta budú zaujímat zasa až v decembri 2013.
    Takže ak ti za rok 2012 vyšiel koeficient napr. 0,95 , tak celý rok 2013 používaš koeficient 0,95.
    Príde december 2013 , urobíš nový prepočet a vysporiadaš koeficientované vstupy .
    a ano ak ti vyšiel koeficient iný ako 1 za rok 2012 , tak máš povinnosť celý rok 2013 tento používat.
    Naposledy upravil Katarína Cigánová : 11.04.13 at 12:14 Dôvod: doplnenie

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Katarína Cigánová Pozri príspevok
    Neviem prečo hovoríš iba o 4Q2012 . V decembri 2012 si prepočítala príjmy za celý rok 2012 , vypočítala si koeficient. Tento používaš celý rok 2013 , bez ohladu aké máš v roku 2013 príjmy. príjmy z roku 2013 ta budú zaujímat zasa až v decembri 2013.
    Takže ak ti za rok 2012 vyšiel koeficient napr. 0,95 , tak celý rok 2013 používaš koeficient 0,95.
    Príde december 2013 , urobíš nový prepočet a vysporiadaš koeficientované vstupy .
    a ano ak ti vyšiel koeficient iný ako 1 za rok 2012 , tak máš povinnosť celý rok 2013 tento používat.
    Tak teraz zase nechápem ja. Aby ste boli v obraze, tak ešte raz. V r. 2012 som mala príjmy oslobodené od DPH, z tohto dôvodu som mala povinnosť DPH na výstupe, prepočítavať koeficientom. V mojom prípade to boli bločky za PHM a telefón. (Neviem presne z bločkov určiť, či som PHM nakupovala za účelom dosiahnutia príjmov oslobodených od DPH, aleboo príjmov s nárokom na plný odpočet DPH.) Ale, ak v r. 2013 nebudem mať príjmy oslobodené od DPH, tak mi nevzniká povinnosť prepočítavať DPH koeficientom, uplatním si plný odpočet DPH. Ak by som ako vravíte opäť celý rok prepočítavala nakúpené PHM a telefón koeficientom, tak nikdy sa nedostanem ku koeficientu 1. Takže ešte raz, ten predpokladaný koeficient v programe si nevšímať?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Môj názor je, že koeficient používam iba vtedy, ak uskutočňujem oslobodené plnenia.
    A iba vtedy ak prijaté plnenia používam na kombinované plnenia (aj zdaňované aj oslobodené).

    Ak by v roku 2013 neboli žiadne oslobodné plnenia, čiže logicky prijaté plnenia nebudem používať na kombinované plnenia, lebo budem poskytovať iba zdaňované plnenia, tak koeficient nepotrebujem použivať .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.