Zavrieť

Porady

Druhý pilier dôchodkového poistenia pre študentov

Ak študent VŠ v období možnosti vstupu do II. piliera, od 1. 1. 2005 do 30. 06. 2006, pracoval dva mesiace na riadnu pracovnú zmluvu, má možnosť vstúpiť do II. pilira len počas týchto mesiacov alebo bo bude môcť urobiť ešte aj po skončení VŠ, teda po 30. 06. 2006?
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Katuška
Ak študent VŠ v období možnosti vstupu do II. piliera, od 1. 1. 2005 do 30. 06. 2006, pracoval dva mesiace na riadnu pracovnú zmluvu, má možnosť vstúpiť do II. pilira len počas týchto mesiacov alebo bo bude môcť urobiť ešte aj po skončení VŠ, teda po 30. 06. 2006?
Katuška, vitaj na Porade.:p

Chýbajú mi dve informácie podmieňujúce jednoznačnú odpoveď:
1) či tento študent už bol dôchodkovo poistený pred 1.1.2005 alebo nie,
2) či v období od 1.1.2005 do 30.6.2006 bude prerušená sústavná príprava na budúce povolanie alebo nie.
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

1) Myslím, že tento študent zažil obdobie, kedy štát za neho už odvádzal
odvody a súčasne sa na neho vzťahuje štatút nepretržitého študenta, keďže po
strednej škole následne nastúpil na štúdium na VŠ.
2) Sústavná príprava na povolanie určite v tomto období prerušená nebude.
Vlastne je to študent, ktorý ukončil 3. ročník denného štúdia na VŠ a cez
prázdniny si chce zarobiť trošku peniažkov. A po prázdninách znova normálne
pokračuje v štúdiu v ďalšom - 4. ročníku.
Budem teraz chvilku Katuskou... Ona totizto nema momentalne pristup k Porade... :-)
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Pomozte, prosim, prosim...
0 0
Katuška Katuška

Katuška je offline (nepripojený) Katuška

Ahojte, nejako sa mi podarilo sa pripojiť už aj to v práci (máme totižto len obmedzený prístup na net). ZuzulkaB sa veľmi snaží (aj za mňa) - ďakujem. Tak ak niekto vie s tým mojím malým (ale dosť dôležitým) problémom pomôcť, tak skúste. Budem vďačná.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

ZuzulkaB
1) Myslím, že tento študent zažil obdobie, kedy štát za neho už odvádzal
odvody a súčasne sa na neho vzťahuje štatút nepretržitého študenta, keďže po
strednej škole následne nastúpil na štúdium na VŠ.
2) Sústavná príprava na povolanie určite v tomto období prerušená nebude.
Vlastne je to študent, ktorý ukončil 3. ročník denného štúdia na VŠ a cez
prázdniny si chce zarobiť trošku peniažkov. A po prázdninách znova normálne
pokračuje v štúdiu v ďalšom - 4. ročníku.
Budem teraz chvilku Katuskou... Ona totizto nema momentalne pristup k Porade... :-)
V tomto prípade sa musí pre vstup do druhého piliera rozhodnúť najneskôr počas posledného dôchodkového poistenia, ktoré jej vznikne do 30.6.2006.

Nemusí to byť práve počas trvania toho dvojmesačného pracovného pomeru.
Môže to byť, napríklad aj tak, že sa dobrovoľne dôchodkovo poistí od 1.6.2006 s minimálnym vymeriavacím základom. V období od 1.6.2006 do 30.6.2006 uzavrie s vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou zmluvu o vstupe do druhého piliera a po zaregistrovaní zmluvy v sociálnej poisťovni ukončí dobrovoľné dôchodkové poistenie. Takto bude neodvolateľne poistená aj v druhom pilieri.
Uvedený príklad je len jednou z možností. Dúfam, že Katuška sa dokáže na základe tohoto príkladu rozhodnúť k vlastnej spokojnosti.:p
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Dakujem za Katusku... ;-)
0 0
Katuška Katuška

Katuška je offline (nepripojený) Katuška

Aj Katuška ďakuje.
Ak by ma ešte niečo k tejto téme napadlo a nesedelo mi, tak sa určite ozvem.
Ozaj a čo situácia, keby sa tento študent po skončení štúdia na VŠ (neprerušeného) do stanovených 7 dní zaregistroval na úrade práce? V tomto konkrétnom prípade by to bolo v roku 2007. Tiež by už prešvihol možnosť vstúpiť do II. piliera, keby sa teda aj dobrovoľne dôchodkovo nepoistila do 30. 06. 2006?
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Katuška
Aj Katuška ďakuje.
Ak by ma ešte niečo k tejto téme napadlo a nesedelo mi, tak sa určite ozvem.
Ozaj a čo situácia, keby sa tento študent po skončení štúdia na VŠ (neprerušeného) do stanovených 7 dní zaregistroval na úrade práce? V tomto konkrétnom prípade by to bolo v roku 2007. Tiež by už prešvihol možnosť vstúpiť do II. piliera, keby sa teda aj dobrovoľne dôchodkovo nepoistila do 30. 06. 2006?
Ak by študent nemal dôchodkové poistenie v období od 1.1.2005 do 30.6.2006, je možný aj takýto "vstup" do druhého piliera. S týmto by som neriskoval. Nie je známe, aké pravidlá budú pre druhý pilier platiť v roku 2007.

Ak niekto mal dôchodkové poistenie v období od 1.1.2005 do 30.6.2006, posledný deň pre jeho rozhodnutie na vstup do druhého piliera je podľa teraz platných pravidiel 30.6.2006.
Naposledy upravil endrju : 27.07.05 at 09:27
0 0
Lucka13 Lucka13

Lucka13 je offline (nepripojený) Lucka13

ja som 26rocna studentka denneho studia na univerzite v tretom rocniku z piatich (studium nepretrzite). v rokoch 2001-2002 som pracovala na normalnu pracovnu zmluvu (po strednej skole som isla na dva roky - 1999-2000 - do zahranicia, aj januar-september 2003 som bola v zahranici - dobrovolne nezamestnana). od novembra 2005 pracujem na dohodu o vykonani prace. mam zaujem o vstup do II. piliera, ale neviem, ci kontaktovat socialnu poistovnu alebo uz priamo nejaku konkretnu poistovnu a ako to bude s poplatkami, kedze nemam staly prijem. viete mi poradit??? dakujem!
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Lucka13
ja som 26rocna studentka denneho studia na univerzite v tretom rocniku z piatich (studium nepretrzite). v rokoch 2001-2002 som pracovala na normalnu pracovnu zmluvu (po strednej skole som isla na dva roky - 1999-2000 - do zahranicia, aj januar-september 2003 som bola v zahranici - dobrovolne nezamestnana). od novembra 2005 pracujem na dohodu o vykonani prace. mam zaujem o vstup do II. piliera, ale neviem, ci kontaktovat socialnu poistovnu alebo uz priamo nejaku konkretnu poistovnu a ako to bude s poplatkami, kedze nemam staly prijem. viete mi poradit??? dakujem!
Lucka, podľa všetkého mi vychádza, že máš na rozmyslenie ešte čas, pretože si bola od 1.1.2005 do 30.6.2006 nepretržite študentom (ak sa mýlim, oprav ma). Ty máš na vstup čas do 30 dní, odkedy sa zamestnáš. Do 8 dní po nástupe do zamestnania ťa musí zamestnávateľ, (alebo pokiaľ budeš SZČO, ty sama) zaregistrovať do sociálnej poisťovne a do už spomínaných 30 dní uzatvoriť zmluvu s niektorou správcovskou spoločnosťou. Ak máš záujem o vstup už teraz, musíš sa zahlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, následne zaplatiť odvod a uzatvoriť zmluvu s nejakou DSS. Týmto splníš "klauzulu" a v II. pilieri si zapojená.. Nie je podmienkou, aby si si poplatky sama platila, aj keď počas obdobia trebárs nezamestnanosti, si tieto môžeš následne doplatiť. Prispievať začneš, keď budeš zamestnaná.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Podľa mojich znalostí má Lucka13 čas na prihlásenie do II. piliera len do 30.06.2006.
Dôvod: v rokoch 2001-2 pracovala na pracovnú zmluvu, t.z. že za ňu boli odvádzané príspevky (odvody) na dôchodkové zabezpečenie podľa predch. zákona.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

benka
Podľa mojich znalostí má Lucka13 čas na prihlásenie do II. piliera len do 30.06.2006.
Dôvod: v rokoch 2001-2 pracovala na pracovnú zmluvu, t.z. že za ňu boli odvádzané príspevky (odvody) na dôchodkové zabezpečenie podľa predch. zákona.
Príspevky boli za ňu odvádzané aj predtým do sociálnej poisťovne, ona už bola dôchodkovo poistenou osobou v minulosti (teraz je vysokoškoláčka). Sledované obdobie v jej prípade je obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006. A vtedy bola študentom, štúdium nemala prerušené...Iná situácia je pre študentov stredných škôl, druhákov, tretiakov, tí musia ísť povinne, pretože neboli ešte nikdy dôchodkovo poistení.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Viera123
Príspevky boli za ňu odvádzané aj predtým do sociálnej poisťovne, ona už bola dôchodkovo poistenou osobou v minulosti (teraz je vysokoškoláčka). Sledované obdobie v jej prípade je obdobie od 1.1.2005 do 30.6.2006. A vtedy bola študentom, štúdium nemala prerušené...Iná situácia je pre študentov stredných škôl, druhákov, tretiakov, tí musia ísť povinne, pretože neboli ešte nikdy dôchodkovo poistení.
Máte pravdu, je to v §14 / 3 Zč.43/2004
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
MMiro MMiro

MMiro je offline (nepripojený) MMiro

Zaujimavu diskusiu o II pilieri najdete:
http://www.financnik.sk/financie.php...usia&oblast=18
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
posúvam...nejde mi o výhody či nevýhody II.piliera, ae o štatút v zmysle otázky....možno mimo témy, pardon, ale sem idú odborníci na II.pilier....
Lida
mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Lida
mám ujasnené, že dcéra sa nemusí registrovať pre II. pilier do 30.6., ale stačí jej až ked ukončí školu.... to je jasné, zdôrazňujem.
Ale je v 3. ročníku a bude Bc. magisterské chce absolvovať (aj ked nemusí) externou formou. Pracovať nebude, len bude študovať externe. Otázka je, či
eterný študent stráca štatút študenta a bude sa nanho vzťahovať ta lehota pre II. pilier, mal by sa zrejme zamestnať, alebo zaevidovať na úrade práce, rersp. zevidovať na SP ako dobrovoľne nezamestnaný...
a ak teda nebude mať štatút študenta, akým dátumom?
Zápisom do 4.ročníka, alebo rozhodnutím - súhlasom školy s touto formou štúdia?
..................
alebo si robím zbytočné starosti, a dcéra, kedže sa bude pripravovať bez prerušenia na budúce povolanie, bude študentka síce externá, aj tak za ňu štát neplatí, tak je to to isté, ako keby študovala dennou formou?
.................
Vopred dakujem za odpoved.
Lidka, pozerám v príručkách štatút externého študenta, ktorý tam ale, žiaľ, nikde nevidím. Mohla by som okolo toho popísať viac, ale všetko už určite vieš a veľa vecí tu odznelo. Mne to jednoznačne vychádza tak, že ak sa stane externým študentom, má čas len do 30.6.2006, resp. po ukončení dennej formy štúdia. Ktorý je to dátum, to naozaj neviem, to pod II. pilier nespadá, to treba overiť asi niekde ine.
Všetci máme na rozhodnutie čas len do 30.6.2006. Študenti, ktorí boli počas celej doby (1.1.2005 - 30.6.2006) nepretržite študentami a nezamestnaní, ktorí boli celú dobu (detto) evidovaní na úrade práce (nie dobrovoľne nezamestnaní), dostali výnimku z tohto obdobia, podmienky už vieš.
Mám tu tiež poznámku (zdroj: www.dochodok.gov.sk): Dôležité! Keď skončíte SŠ/VŠ, budete napr. pol roka nezamestnaným a potom sa zamestnáte, o vstupe do 2 piliera sa musíte rozhodnúť do 30.6.2006, po tomto termíne vstup do 2. piliera pre vás nie je možný!!! (aj keď toto mi vychádza, že znamená, že nemôžem kombinovať štatút SŠ/VŠ a nezamestnaný v rozhodujúcom období).Čiže keď tento prípad je posudzovaný tak striktne, určite nebudú vychádzať na SP v ústrety ľuďom, ktorí sa budú chcieť do II. piliera zapojiť a nie je celkom jasný ich štatút.
Napríklad aj to, keď študent SŠ, či VŠ skončí školu a nemá zamestnanie, musí sa prihlásiť do evidencie nezamestnaných do 7. dní od ukončenia strednej, vyšokej školy. Ak tento termín premešká, čo len o jeden deň, na rozhodnutie o vstupe do II. piliera má tiež termín len do 30.6.2006. Aj to svedčí o ráznom obmedzení vstupu...

Môžem prípad tv. dcéry overiť, aby si si bola istá, ale skôr to vidím tak, že SP bude proti ďalším odlivom ľudí z I. piliera, ako by vstup do II. piliera povzbudzovala možno nepresnou interpretáciou v zákone. Ja by som to neriskla a radšej sa dobrovoľne zapojila (na základe tej prvej interpretácie vytlačenej boldtom).
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ďakujem,
Kedže je na dennom štúdiu a iba požiada o zmenu na externé štúdium, tak k 30.6. určite ešte štatút študenta má. Ale ak dostane rozhodnutie že môže prejsť na externé...tak tam už pôjde o dátum a bude si to musieť odsledovať, aby nepremeškala termín...pravdepodobne sa bude musieť alebo zamestnať na trvalý PP, alebo zaevidovať na úrade ráce.....a registrovať sa do II. piliera.
................
Takže asi som urobila dobre, ak som sa rozhodla ju zaregistrovať dobrovoľne aj teraz, aspoň sa vyhneme prípadnému budúcemu dohadovaniu.
Ona totiž ešte nie je definitívne rozhodnutá zmeniť tú dennú formu na externú...a nemuia jej ani vyhovieť, ale konať treba, je najvyšší čas.
Takže oceňujem, pomohla si mi.
rozležalo sa mi, že otázka štatútu je tu mimo témy, tak som otázku zadala do vhodnejšej témy...ak by ste na ňu naďabili, tak som to urobila vedome. Tu riešime postup pri vstupe do II. piliera v tomto špecifickom prípade, a v inej téme povinnosti externého študenta.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Lidka čítam v Poradcovi komentár k §227 - dohoda o brigádnickej práci študentov a citujem z neho : Neoddeliteľnou, t.j. podstatnou náležitosťou je potvrdenie o štatúte študenta. Čo je to "štatút študenta" však nie je celkom jasné.Predpokladáme , že zákonodarcovia mysleli pod týmto pojmom študentov stredných a vysokých škôl. Ide však o nejasnú formuláciu , pretože nemôžeme pojem "študent" spájať s pojmom "nezaopatrené dieťa".
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čiže prechodom na externé štúdium moje deťa bude "zaopatrené", ale naďalej bude mať štatut študenta vysokej školy a preto bude môcť pracovať na DBPŠ. Tak sa mi to javí. Asi najlepšie bude, ak pôjde na študijný odbor a opýta sa, či jej budú naďalej dávať Potvrdenie o návšteve školy. Ak nie alebo to tlačivo bude vyzerať inak pre externistov, bude to jasné.
Ďakujem za ďalšie ujasnenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať