Zavrieť

Porady

Refaktúracia škody

Prosím o radu ak má niekto s tým skúsenosti.Naša firma je v prenajatých priestoroch pršalo a zatiekol nám tovar ,ktorý bol uznaný poisťovňou.Majiteľ priestorov dostal peniaze od poistovne.Škoda za tovar bola refakturovaná majiteľovi priiestorov.Nám zostal tovar naďalej a môžeme ho predať za prijateľnú cenu.Neviem si poradiť ako tú refakturovanú škodu máme zaúčtovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kejt
    Prosím o radu ak má niekto s tým skúsenosti.Naša firma je v prenajatých priestoroch pršalo a zatiekol nám tovar ,ktorý bol uznaný poisťovňou.Majiteľ priestorov dostal peniaze od poistovne.Škoda za tovar bola refakturovaná majiteľovi priiestorov.Nám zostal tovar naďalej a môžeme ho predať za prijateľnú cenu.Neviem si poradiť ako tú refakturovanú škodu máme zaúčtovať.
    Pozrite si časť týkajúcu sa škôd:
    http://www.porada.sk/t17311-najeaste...azky--dph.html
    Zároveň uvádzam:
    Vo vašom prípade sa nejedná o refakturáciu škody ale o predpis škody osobe, ktorá vám ju spôsobila, t.j. o riadnu fakturáciu. Ak majiteľ skladovacích priestorov spôsobil škodu nájomcovi tým, že nehnuteľnosť nemohla slúžiť riadnemu výkonu jeho činnosti a škodu uznal, je osobou, voči ktorej môže byť škoda riadne uplatnená. Škodu je potrebné dokladovať zápisom o jej vzniku, uznaním zo strany prenajímateľa a pod., čiže dokumentáciou.
    Ak vám škoda vznikla a účtujete v sústave podvojného účtovníctva, mali by ste účtovať o jej vzniku aj o predpise k náhrade, napr.
    549/132 (škoda na tovare),
    378/648 (predpis škody prenajímateľovi).
    Škoda nie je dodaním služby ani dodaním tovaru a preto na túto fakturáciu daň neuplatňujeme.
    Predmetné účtovanie sa týka roku 2005.

    Predaj poškodeného tovaru bude pre vás ďalší výnos.

    Kejt je offline (nepripojený) Kejt

    Kejt
    Ešte by som sa predsa niečo opýtala vy uvádzate,že na fakturáciu sa daň neuplatňuje,ale napríklad keď niekom predpíšete manko na sklade a bolo uznané tak z toho sa DPH odvádza a tiež to nieje služba ani dodanie tovaru.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kejt
    Ešte by som sa predsa niečo opýtala vy uvádzate,že na fakturáciu sa daň neuplatňuje,ale napríklad keď niekom predpíšete manko na sklade a bolo uznané tak z toho sa DPH odvádza a tiež to nieje služba ani dodanie tovaru.
    Neodvádza. Pozreli ste si pripnutý link? Mám za to, že je to tam uvedené. Ak nie, doplním .-)

    Kejt je offline (nepripojený) Kejt

    Kejt
    Keď je nakúpim tovar s DPH to mám daň na vstupe a keď mi ho niekto odcudzí to znamená,že vznikne manko musím odviesť DPH na výstupe.

    Kejt je offline (nepripojený) Kejt

    Kejt
    Pozerala som to,ale aj tak nie som o tom presvedčená musím si to podrobne naštudovať.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Kejt
    Keď je nakúpim tovar s DPH to mám daň na vstupe a keď mi ho niekto odcudzí to znamená,že vznikne manko musím odviesť DPH na výstupe.
    Inventarizačný rozdiel zistený pri inventúre sa posudzuje oddelene od "krádeže". V prípade krádeže vzniká povinnosť odviesť daň podľa § 53 ods. 5 vo výške, ktorú platiteľ odpočítal. Podrobnosti v spomínanom ustanovení zákona.
    Inventarizačný rozdiel môže vzniknúť rôznymi spôsobmi ... ak sa preukáže, že vznikol v dôsledku krádeže, dodaňuje sa.

    Mám za to, že vznik manka je potrebné posúdiť v závislosti od konkrétnych podmienok jeho vzniku a dôvodov vyčíslenia. O krádeži spravidla každá účtovná jednotka vie a tomu prispôsobuje svoje kroky pri jej riešení.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.