Zavrieť

Porady

nárok na vdovský dôchodok , možnosť priznania

Moja svokra ovdovela v 1997 roku ako 56 ročná. Bola v predčasnom dôchodku. Zomrelý bol v čase smrti 56 ročný podnikateľ. Podnikal od roku 1992. Mal však dlžobu na poistnom, takže jej nebol priznaný vdovský. Viete mi poradiť, či je možné nanovo posúdiť možnosť priznania vdovského? Je už 20 rokov bez vdovského, má 77 rokov a veľmi nízky dôchodok. Ďakujem
9 komentárov     zbaliť
Mila123 a ako dopadlo dedičské konanie?
mivera Práveže ja som nebola zúčastnená. Bola som v tom čase vydatá rok za syna zomrelého a šlo to mimo mňa a neschcela som zasahovať do priebehu. Ale predmetom dedičstva bol dom, tuším auto k podnikaniu a žiadne financie. Synovia sa vzdali dedičstva v prospech matky.
Mila123 aj dlhy sa dedia, teda dlh v SP sa nededil?
mivera Myslím, že toto nebolo v dedičskom, lebo SP to ani nevymáhala, vyšlo to na povrch až pri vybavovaní dôchodku. On si odvody platil, ale minimálne. V tom období to Sociálka asi neriešila akútne, keď niekto dlžil. Dnes reaguje SP rýchlo a hneď je z toho exekucia.
veronikasad Aký veľký je ten dlh ? Ak by jej ho dali teraz doplatiť, neprekročil by vysoko sumu vdovského dôchodku, na ktorý by jej vznikol nárok ?
Xanti A možno by vdovský v takom prípade vyplatili tri roky spätne čo je maximum, tak možno by sa oplatilo zistiť koľko dlhuje.
mivera Totoneviem Ale hovorila, že to bolo okolo 60.000 alebo 90.000 SKK
veronikasad Treba sa pohrabať v starých dokladoch, možno to bude uvedené v rozhodnutí o nepriznaní vodvského dôchodku. Aby ste nepichli do osieho hniezda. Alebo poradiť sa s právnikom, či ten dlh už nie je premlčaný.
mivera Skúsim zájsť na SP so svokrou a "otvoriť to". Ďakujem Vám
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    nárok na vdovský dôchodok , možnosť priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.