Zavrieť

Porady

DPH a nárok na odpočet

obyčajná ženská
Kedy má SZČO, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo nárok na odpočet DPH z faktúry. Keď ju zaeviduje do záväzkov, alebo až keď ju uhradí? Napr. kúpi auto, faktúru zaeviduje 27.3.2012, ale uhradí až 25.5.2012. Má nárok na vrátenie DPH v 1.štvrťroku 2012, alebo až v 2.štvrťroku 2012???
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ajjjjka Pozri príspevok
Kedy má SZČO, ktorá vedie jednoduché účtovníctvo nárok na odpočet DPH z faktúry. Keď ju zaeviduje do záväzkov, alebo až keď ju uhradí? Napr. kúpi auto, faktúru zaeviduje 27.3.2012, ale uhradí až 25.5.2012. Má nárok na vrátenie DPH v 1.štvrťroku 2012, alebo až v 2.štvrťroku 2012???
Nárok si môže uplatniť už v prvom kvartáli, ale môže aj v poslednom.
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.



Nárok na odpočet si uplatňuješ z vystavenej faktúry, bez ohľadu na úhradu. Dôležitý je dátum dodania tovaru, služby. Nárok na odpočet vzniká najskôr v mesiaci dodania - vystavenia faktúry, najneskôr v poslednom mesiaci zdaniteľného obdobia - kalendárneho roku.
1 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

poprosím Vás o názor k tomuto prípadu
Firma autobazár zakúpila mot.vozidlo 30.04.2012 je tam odpočet DPH .Firme by vyhovovalo , keby dodanie tovaru bolo v máji ,majiteľ volal p.účtovníčke , ktorá na margo toho , že sme chceli či by nám nezmenili dátum dodania tovaru na 02.05.2012 , aby sme si to mohli uplatniť až mesiaci máj podotkla, že ,,si môžeme,, uplatniť DPH hocikedy bez toho aby tam bol zmenený dátum , že ony to tak robia , a že sú audítorska firma a audítor nemá námietky voči tomu keď to tak robia ,. Teraz neviem ako to vlastne má byť .pokiaľ viem tak tak na uplatnenie DPH je rozhodujúce ,kedy je na FA dátum dodania služby alebo tovaru bez ohľadu na to či je FA uhradená ,alebo neuhradená.
Já to robím takto a ak mám nejakú faktúru , ktorá sa týka napr.zdniteľného obdobia v marci a príde mi v apríli , keď už mám daňové podané tak si odložím obálku a dám odpočet DPH v mesiaci apríl nepodávam dodatočné DP.

Ďakujem
IVETA N
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

IVETA N Pozri príspevok
poprosím Vás o názor k tomuto prípadu
Firma autobazár zakúpila mot.vozidlo 30.04.2012 je tam odpočet DPH .Firme by vyhovovalo , keby dodanie tovaru bolo v máji ,majiteľ volal p.účtovníčke , ktorá na margo toho , že sme chceli či by nám nezmenili dátum dodania tovaru na 02.05.2012 , aby sme si to mohli uplatniť až mesiaci máj podotkla, že ,,si môžeme,, uplatniť DPH hocikedy bez toho aby tam bol zmenený dátum , že ony to tak robia , a že sú audítorska firma a audítor nemá námietky voči tomu keď to tak robia ,. Teraz neviem ako to vlastne má byť .pokiaľ viem tak tak na uplatnenie DPH je rozhodujúce ,kedy je na FA dátum dodania služby alebo tovaru bez ohľadu na to či je FA uhradená ,alebo neuhradená.
Já to robím takto a ak mám nejakú faktúru , ktorá sa týka napr.zdniteľného obdobia v marci a príde mi v apríli , keď už mám daňové podané tak si odložím obálku a dám odpočet DPH v mesiaci apríl nepodávam dodatočné DP.

Ďakujem
IVETA N
Nárok na odpočet si môžete uplatniť ak máte fa, takže už aj v apríli, ale môžete si ho uplatniť aj hociktorý iný mesiac po mes. dodania, najneskôr v dec. 2012. Celú citáciu § 51 máš aj v príspevku č. 3.
3 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Ivetka ver audítorom, prípadne si prečítaj §51.2, odpočítať daň môžeš kľudne aj neskôr /max. do konca kalendárneho roka/ a to aj bez obálky :-)
1 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N

PS : tam je mi to jasne , že keď mám už ,,daňové podane ,,, že to nie je odomňa ,,špekulacióó,,
ale čo vy na to kukmal hore čo som písala......
Naposledy upravil IVETA N : 09.05.12 at 11:18
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

IVETA N Pozri príspevok
ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N
Nie, nie je, zákon to umožňuje, ale nemusíš to využívať. Nie je to povinnosť, len možnosť takto postupovať.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
IVETA N Pozri príspevok
ďakujem za ,, rýchlosť ,,
verím audítorom , ale ako sa hovorí ,, dôveruj ale preveruj ,,
podľa tohto čo je v § 51 .2/môj názor / je to také , že si môžem Fa presúvať vlastne a tým korigovať keď mám veľký ,,nadmerák,,do ďalších mesiacov až vlastne do dec.2012. Nie je to z mojej strany špekulácia?

Iveta N

PS : tam je mi to jasne , že keď mám už ,,daňové podane ,,, že to nie je odomňa ,,špekulacióó,,
ale čo vy na to kukmal hore čo som písala......

Takéto "presúvanie" faktúr je vhodné hlavne pri výrobných firmách. Mám firmu, ktorá vyrába eurookná a veľakrát mám nadmerný odpočet a o mesiac na to úhradu DPH. Keďže firma najprv musí nakúpiť výrobný materiál, spracovať a až neskôr fakturuje hotový výrobok. Pri väčších zákazkách aj ja uplatňujem DPH v neskorších mesiacoch, až keď je hotový výrobok predaný.
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

Mám záujem kúpiť auto kde je možný odpočet DPH.Kedy mi vzniká ako podnikateľovy nárok na odpočet DPH?poprosím o vysvetlenie pre laikov a nie napísať zákony.Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kyči Pozri príspevok
Mám záujem kúpiť auto kde je možný odpočet DPH.Kedy mi vzniká ako podnikateľovy nárok na odpočet DPH?poprosím o vysvetlenie pre laikov a nie napísať zákony.Ďakujem
Ak máš doklad od platiteľa a sám si jej platiteľom.
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

jáj tak že mi stači zmluva od leasingovej spoločnosti a aby som bol platca DPH?plati to aj pre leasing?..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kyči Pozri príspevok
jáj tak že mi stači zmluva od leasingovej spoločnosti a aby som bol platca DPH?plati to aj pre leasing?..
Áno, platí.
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

super dakujem.je aj nejaká daňová úľava alebo neviem čo čo sa tíka služobných ciest ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kyči Pozri príspevok
super dakujem.je aj nejaká daňová úľava alebo neviem čo čo sa tíka služobných ciest ?
Tomuto akosi nerozumiem. Čo si tým chcel napísať? Aká úľava na dph?
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestou
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

kyči Pozri príspevok
no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestou
ak je auto firemné a lízované tak pohonné hmoty + napr. diaľničná známka, ..... + treba oznámiť vznik daňovej povinnosti na daň z mv miestne príslušnému dú
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kyči Pozri príspevok
no nemyslím práve daňovú úľavu ale nie čo som čítal na internete že ak si živnostník tak si mozes dat do nakladov vsetky vydaje spojene so sluzobnou cestou
srska Pozri príspevok
ak je auto firemné a lízované tak pohonné hmoty + napr. diaľničná známka, ..... + treba oznámiť vznik daňovej povinnosti na daň z mv miestne príslušnému dú
+ servis + náhradné pneumatiky, náhradné diely, doplnky do auta + stravné t.j. diéty (aj ked sa to netýka priamo auta)
+ autolekárnička, iná povinná výbava, vesta ap.
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

toto vsetko co ste napisali si mozem dat do nakladov?ak si to chcem dat do nakladov napriklad aj odpocet DPH z auta tak ho musim kupit uz ako zivnostnik?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

kyči Pozri príspevok
toto vsetko co ste napisali si mozem dat do nakladov?ak si to chcem dat do nakladov napriklad aj odpocet DPH z auta tak ho musim kupit uz ako zivnostnik?
príspevok tweety č. 11
0 0
kyči kyči

kyči je offline (nepripojený) kyči

no ano ale auto uz musim kupovat ako zivnostnik,ci mozem si kupit auto-zalozit zivnost a dat do nakladov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať