Zavrieť

Porady

Kedy založiť živnosť? Obdobie, je v tom rozdiel (odovody do soc. poisťovne)?

Zdravím, zisťujem si podmienky pre založenie živnosti, no stále mi nieje jasné či je rozdiel alebo nieje, kedy si založiť živnosť (dátum) nakoľko všade som sa dočítal že platenie odvodov do sociálnej poisťovne je dobrovoľné v prvom roku živnosti respektíve od 1. júla. Znamená to teda že ak si zdriadim živnosť napr. 8. augusta 2015 tak platiť do socíalnej budem musieť (ak prekročím istú hranicu obratu) až 1. júla 2017 ??? (keďže 12 mesiacov uplinie 8.8.2016). Alebo keď si založím živnosť hneď teraz t.j. 24.6.2015 tak odvody do soc. budem musieť platiť už 1.7.2016 ??? Poprípade viete mi to niekto polopate vysvetliť?
veronikasad aký príjem = tržby predpokladáš do konca roku 2015 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    skúsim .. vždy sa skúma povinnosť platiť odvody po podaní DP (to sa podáva do konca marca za predchádzajúci rok) - k 1.7. resp ak je odklad tak k 1.10.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre povinnú registráciu do SP nie je dôležitý dátum vzniku živ.oprávnenia, ale výška príjmu. Ak tvoj príjem=tržby, uhradené faktúry, presiahnu 12-násobok min. vymeriavacieho základu, stávaš sa od 1.7.2016 povinným platitelom odvodov do SP.

    Pre výpočet preddavkov do ZP sa sleduje aj dátum vzniku živ.oprávnenia, pri vysokom základe dane ťa môže prekvapiť výška preddavkov od 1.1.2017

    Kedy založiť živnosť? Obdobie, je v tom rozdiel (odovody do soc. poisťovne)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.