Zavrieť

Porady

nevymožiteľná pohľadávka

prosim o radu, mam v evidencii pohľadávok vedené 3 faktúry na sumy s DPH 781,50 Sk, 430,50 Sk a 1660,50Sk. prvé dve faktúry su este z roku 2000 a tá posledna z roku 2001. Je mi viac ako jasne,ze ich nedostaneme uhradene, lebo firmy uz asi ani neexistuju....Poradte mi co mam s tym urobit. Ci to mozem nejako zlikvidovat, odpisanim....a ci to mam dat do nákladov...atd. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Podľa zákona sa môžu trvale odpísať pohľadávky menšie ako 1000,- Sk. Je to aj daňový náklad. Čo sa týka tej tretej pohľadávky, treba si pozrieť prechodné ustanovenia par.52 ods.19. ktorý za určitých podmienok umožňuje odpis starších pohľ.
    :-) dik, mafia som u nas ja.... mam basebal-ku a prísny ton v hlase...a vymahat to uz nejdem...:-))))
    pomoze mi prosim najst niekto paragraf, ktorý umoznuje uplatnit odpis pohladavky, viem, ze to bol par 24 ods. 2 pís. s, no ten uz poníma o niecom inom...dakujem
    dakujem jozef, uz som si to pekne zatriedila, tie dve, co su do 1000 dam podla par. 19 odst 2 pis i/ a tu nad 1000 sk dam podla 19 odst 2 pis f (resp. par 20 odst. 14)

    dakujem este raz....

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Asi je to už neskoro, ale par. 20,ods. 14 sa dá použiť len an pohľadávky, ktoré vznikli po účinnosti zákona - viď par. 52, ods. 18.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tonkat
    Asi je to už neskoro, ale par. 20,ods. 14 sa dá použiť len an pohľadávky, ktoré vznikli po účinnosti zákona - viď par. 52, ods. 18.
    ja som si to utriedila nasledovne - postupovat sa da aj podľa zakona 366/1999 aj 595/2003 - je tam prechodné ustanovenie.

    pohľadavky so splatnostou od 1.1.2002 mohla sa tvorit v roku 2004 opravna polozka danova 50%, v roku 2005 celkom 75%
    v roku 2005 sa da tvorit 50% danova opravna polozka aj na pohladavky so splatnostou v roku 2003 (a v roku 2006 dalsich 25%).
    pohľadavky so splatnostou od 1.1.2004 po 3 mesiacoch 25%, po 6 mes. 50%, atd. az do 100%.
    so starymi pohladavkami so splatnostou po 1.1.2002 - je mozne na zaklade pisomnej dohody odpisat trvalo (upustit od vymahania), ale dlznik ich reciprocne musi dat do vynosov (a musi byt zo SR). A danovo sa to bude uplatnovat 4 roky po 25% u oboch.
    No a do 1000,- Sk, dalej konkurzné pohl a ostatne - to je po starom - poznáme.
    Naposledy upravil KEJKA : 06.04.05 at 20:14

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.