Zavrieť

Porady

príjem z príležitostných činností a DP

Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Celý rok som bola zamestnanec a mala som iba príjmy zo závislej činnosti.
Okrem toho som v roku 2006 raz robila účtovnú analýzu pre políciu začo mi vyplatili sumu 5200,-SK. Oni túto sumu nezdanili.
Otázka:Môžem tento príjem považovať za príjem z príležitostných činností? Je tento príjem od dane oslobodený? Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo musím si podať daňové priznanie a tento príjem zdaniť?

ďakujem za skorú odpoved, velmi mi to pomôže.

ahojte

maťa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Petosev je offline (nepripojený) Petosev

    Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac Petosev
    matahaha Pozri príspevok
    Ahojte,
    chcela by som Vás poprosiť o radu.
    Celý rok som bola zamestnanec a mala som iba príjmy zo závislej činnosti.
    Okrem toho som v roku 2006 raz robila účtovnú analýzu pre políciu začo mi vyplatili sumu 5200,-SK. Oni túto sumu nezdanili.
    Otázka:Môžem tento príjem považovať za príjem z príležitostných činností? Je tento príjem od dane oslobodený? Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo musím si podať daňové priznanie a tento príjem zdaniť?

    ďakujem za skorú odpoved, velmi mi to pomôže.

    ahojte

    maťa

    Zalezi na to, aku zmluvu, prip. dohodu si mala s Policiou, ako zadavatelom tejto ulohy. Zatial sa domievam, ze mohlo ist o prijem podla par. 5, zo zav. cinnosti, a kedze ten prekrocil sumu 5.000,-Sk, nie je to prijem danovo vysporiadany podla par. 43 a treba ho vysporiadat bud v rocnom zuctovani alebo v danovom priznani. V tomto pripade, by ti ho ale policia mala zdanit, a vystavit ti Potvrdenie o zrazenych preddavkoch z prijmov zo zav. cinnosti, na zaklade ktoreho sa danova povinnost vyrovna.

    Skus upresnit najma pravny vztah medzi tebou a policiou.

    matahaha je offline (nepripojený) matahaha

    matahaha
    Medzi mnou a políciou nebola uzatvorená žiadna zmluva. Obdržala som len oznámenie 2ks - Pribratie odborného konzultanta - vo veci prečinu podvodu. Uvedená suma bola vyplatená v jeden deň ale dvoma čiastkami, pretože sa jednalo o spôsobenú škodu voči dvom firmám.

    Vie mi niekto poradiť za aký príjem to mám považovať? Môžem teda požiadať o ročné zúčtovanie alebo to musím zdaniť a podať Daňové priznanie?

    ďakujem

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Myslím si, že Tento píjem je Vaším príjmom podľa par. 8 odst. 1 príležitostný príjem,
    Základom dane je Váš príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Pri príležitostnom príjme, nie je možné uplatniť paušálne výdavky, či už vo výške 40%, alebo 60% pri remes.živnostiach, je ich možné uplatniť len pri par.6.
    Príležitostný príjem - tu platí, že tieto príjmy sú podľa ZDP oslobodené v prípade, ak výška príjmu znížená o príslušný výdavok nepresiahne v ZO paťnásobok ŽM, kt. je 23650 Sk prero k 2006. Do ZD sa zahrnú len tie príjmy nad takto ustanovenú sumu a výdavky v rovnakom pomere, v akom je suma oslob. príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do ZD.
    Ak nemáte ešte žiadne iné druhy príjmov podľa par.8, resp. 6 odsek 3, resp. ich výška nepresiahne uvedenú hranicu a ročný príjem z tejto príle. príjmu predstavuje 15 000, Skpôjde o oslobodený príjem, kt. sa neuvádza v DP k DZP.

    príjem z príležitostných činností a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.