Zavrieť

Porady

Dôchodok zo zahraničia?

Zdravím Vás.
Nedávno mi prišla zo sociálnej poisťovne informácia o stave účtu.
S hrôzou som zistil, že môj osobný mzdový bod je 0.7dačo.
V roku 2003 až 2004 som bol pracovať na dve sezóny v Taliansku. Spolu som tam bol cca 9 mesiacov. Riadne som platil dane a tiež odvody. Mám nárok na nejaký dôchodok z Talianska?
Ďakujem za Vašu radu.

Roman
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    U nás na Slovensku je podmienka nároku na dôchodok byť dôchodkovo poistený (platiť odvody) 10 rokov. Nepoznám Talianský zákon o dôchodkoch ale pochybujem, že stačí 9 mesiacov byť poistencom. Som presvedčená, že nárok za taký krátky čas určite nemáš, aj keď nie som v obraze s talianskými paragrafmi, ako som spomínala.

    romanpp je offline (nepripojený) romanpp

    romanpp
    Podľa mojich posledných informácií nárok na dôchodok z Talianska vzniká po odpracovaní 15-tich rokov (v Taliansku).

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Od vstupu do EÚ by sa mali počítať aj odpracované doby v zahraničí (v EÚ), ale či sa bude započítavať aj odpracovaná doba pred vstupom do EÚ, neviem, pozri tento príspevok (mal by sa vzťahovať aj na dôchodok) :http://www.porada.sk/showpost.php?p=345390&postcount=36
    Požiadaj o stanovisko SP.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Chcela by som len upresniť, že články citované v odkaze sa týkajú priamo Dávok v nezamestnanosti
    Základný princíp:zohľadňovanie dôb poistenia v iných členských štátoch však zostáva zachovaný.

    Dôchodok zo zahraničia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.