Zavrieť

Porady

Plnenie odvodov FO s jednorazovým príjmom na základe zmluvy o dielo

Dobrý deň.
Som fyzická osoba s príjmom zo závislej činnosti. Pri zmene zamestnania som uzavrel so svojim bývalým zamestnávateľom zmluvu o dielo na dokončenie práce (programová dokumentácia). Ide teda o jednorazový príjem (vo výške cca 600€).
Viem, že budem musieť podať daňová priznanie (tzn. nemôžem o to požiadať súčasného zamestnávateľa), ale dostal som informáciu, že keďže sa zmluva odvoláva na aj na § 39,40 zák. č. 618/2003 Z. z. O autorskom práve, tak musím požiadať o DIČO (Žiadosť o registráciu fyzickej osoby).
Pýtam sa či je to naozaj tak, keďže sa jedná o jednorazový príjem, resp. ako správne postupovať. V tej súvislosti Vás prosím aj o informáciu, v akej výške si môžem uplatniť náklady.

Ďakujem za možnosť konzultácie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    môj názor.....

    ak je to jednorázová, náhodilá či príležitostná činnosť nemusíš mať vybavené Dič.....

    zdaniš to spolu so svojou mzdou cez DP typ B podľa § 8 zák. č. 595/2003.....

    príde ti aj RZZP zo svojej ZP (predpokladám mierny nedoplatok, ale ten závisí, od príjmu zo zamestnania)

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    chcela by som sa opýtať, ak od nového roka 2013 uzavriem zmluvu o dielo a príjem bude nepravidelný, aké odvodové povinnosti sa ma budú po novom týkať? Je táto zmluva výhodná? Doteraz som robila na dohodu o vykonaní práce a platby boli realizované dva krát v roku. Poradí mi niekto?
    ďakujem
    Aj ked je to zmluva o dielo, zamestnavatel musi odvadzat preddavky na dan z prijmu 19%, par. 3 Z. 563/2009, par. 5 Z. 595/2003, a tiez musi ti dat o tom doklad, ty to budes riesit az v danovom priznani za tento rok. Iba ak by si bola podnikatel, da ti peniaze "v hrubom" a nestara sa.
    Naposledy upravil mariola68 : 07.10.12 at 07:04

    cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

    cowboyka
    vďaka za infošku, ale mne povedali, že mi pošlu všetky peniaze na základe tej dohody, tým pádom, ja by som si z toho mala odviesť iba tú 19% daň v daňovom priznaní za rok 2013? Správne som to pochopila?

    Plnenie odvodov FO s jednorazovým príjmom na základe zmluvy o dielo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.