Zavrieť

Porady

odvod do ZP

Ak zamestnanec pracuje na skráteny prac. uvazok 10 hod. týždenne s mesačnou mzdou 1700.-Sk, odvod do ZP 10% 170.-Sk
odvod do ZP 4% 68.-Sk
Sme povinní odviesť 238-Sk alebo len 170.-Sk nakoľko preddavok za zamestnanca nepresahuje 100.-Sk?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Viď metodické usmernenie Úradu pre dohľad (prikladám) - preddavok za zamestnanca sa neodvádza, ak je menší ako 100 Sk.

    V danom prípade odvediete 170 Sk.

    anka je offline (nepripojený) anka

    anka
    Dnes mi došlo zo Siderie oznámenie o chybnom výpočte preddavkov. Mzda 1440.-Sk, 10% 144.-Sk 4% 58.-Sk, odvedené len 144.-Sk. Tvrdia, že je potrebné odviesť celú sumu 202.-Sk, že sa preddavok nedovádza len ak súčet za zamestnanca nepresiahne 100.-Sk. Tak ako to je?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ach jaj, bolo mi to treba.
    § 16 ods.8 je moje dieťa, ale myslel som to tak, že sa to vzťahuje len na SZČO. Žiaľ nebol som už pri záverečnom dolaďovaní zákona a vsuvka, že to platí len pre SZČO sa do § 16 ods.8 napokon nedostala. Takže toto ustanovenie si žije vlastným životom a čo inštitúcia, to iný názor.

    Môj osobný názor je, aby ste preddavky za zamestnanca i za zamestnávateľa odvádzali vždy, aj keby boli 1 Sk, či jednotlivo alebo v akomkoľvek súčte.

    V konkrétnom Vašom prípade ide o ďalší spor, či veta z Vestníka:

    "Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom."

    sa chápe ako preddavok samotného zamestnanca (môj názor je že takto, viď i príspevok č.2) alebo ako súčet preddavku zamestnanca a alikvótnej časti preddavku zamestnávateľa za tohto zamestnanca (názor Siderie).

    Na záver opakujem, že vzhľadom na tieto nejasnosti bude najlepšie, keď preddavok za kohokoľvek a akokoľvek posudzovaný, vždy odvediete bez ohľadu na jeho výšku.
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.05.05 at 05:59

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    To je pravda, že firmu to "nepoloží", ale keby vysvitlo, že nemala odviesť takú sumu, tak pri kontrole na daň z príjmu by sa mohlo stať, že daniari to neuznajú ako daňový náklad.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Palino, preddavky sú preddavky, čiže akési zálohové platby a nie poistné. Do nákladov sa dáva poistné. Aj ten, kto ako zamestnanec tie pod-100-korunové preddavky neplatí, v konečnom dôsledku v ročnom zúčtovaní zaplatí všetko poistné.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ani nie, kus máte pravdu a v skutočnosti to môže byť zapeklitý problém, keďže podľa návrhu novely zákona sa zúčtovanie za január až júl robiť nebude a zaplatené preddavky sa budú považovať za zaplatené poistné...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.