Zavrieť

Porady

Kedy nemusím hradiť daň z motorových vozidiel?

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť ako je to s povinnosťou hradiť daň z MV?
Mám s.r.o. a na firmu je evidované MV, ktoré riadne odpisujeme a PHM dávame do nákladov. Uvedené MV už nechceme používať na podnikanie t.j. nechceme pokračovať v odpisovaní a ani nepotrebujeme do nákladov PHM, MV by ale stále ostalo písané na firmu. Je toto prípad, kedy po oznámení daň.úradu o ukončení používania MV na podnikanie, by sme nemuseli ďalej hradiť daň z MV ?

podľa článku na http://www.etrend.sk/auto/etrend-rad...-vozidiel.html by som povedala, že áno .. ale nie som si istá. 2 rôzne účtovníčky tvrdia 2 rôzne veci, tak som z toho zmätená a potrebujem ďalší názor.

Prosím poraďte akým spôsobom sa zbaviť povinnosti platiť daň z MV v tomto prípade.

Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Upozornenie:
    Na účely zákona o miestnych daniach za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových
    vozidiel možno považovať iba:
    - ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka,
    - prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka,
    - predaj motorového vozidla,
    - vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu a
    - krádež motorového vozidla (daňová povinnosť zanikne dňom krádeže).
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ficzka dakujem pekne za info .. takze predam MV sebe samej ako FO za 1€ a tak to bude o.k., vsak?
    Tweety nemôžeš sama sebe predať MV
    ficzka no pekne .. a mozem ho predat mojej mame za 1€? mama nema nic spolocne s firmou ..
    ficzka aha .. no pekne .. a mozem MV predat mojej mame za 1€, ktorá nemá nic spoločné s firmou ?
    Tweety môžeš, samozrejme, len sama sebe predať nemôžeš, nepostrehla som, že ide o sro. Potom MV môžeš predať aj sebe ako konateľovi.
    marjankaj Aj sebe môže predať. Veď predáva SRO
    ficzka mozem teda ako konatel s.r.o. predat auto zaradene v majetku s.r.o. sebe samej ako fyz. osobe ? .. viete pripadne poradit kde v zakone sa to spomina ?
    marjankaj Konateľ predsa žiadne auto nevlastní. Tak čo chce predávať?
    ficzka nie celkom rozumiem komentaru "Konateľ predsa žiadne auto nevlastní. Tak čo chce predávať?" .. Ja ako konateľ zastupujem moju s.r.o. .. a chcem predat MV s.r.o. seba ako fyzickej osobe .. (t.j. MV sa vyradi z majetku s.r.o. tym ze sa preda) .. Takze je to mozne?
    marjankaj Ak neveríš, tak kukni do technického preukazu. Tam je uvedený vlastník.
    ficzka mne je jasne ze v TP je ako vlastnik uvedena moja s.r.o., ide mi len o to, aby neboli ziadne problemy na dan.urade ze kupno predajna zmluva bude spisana medzi mojou s.r.o. a mnou ako FO ..
    ficzka dakujem pekne tweety za komentar zo 17:54 .. este sa mozem spytat ci mozem predat aj za 1€ .. nikto na DU to nebude riesit ?
    marjankaj Inak by ma celkom zaujímalo.
    Ak ide o prenajaté vozidlo, tak čo sa považuje za ukončenie? Ukončenie nájmu? To im tam akosi chýba.
    ficzka v mojom pripade neide o prenajate MV .. len pre info
    marjankaj Pre info doporučujem naštudovať rozdiel medzi fyzickou a právnickou osobou.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je toto prípad, kedy po oznámení daň.úradu o ukončení používania MV na podnikanie, by sme nemuseli ďalej hradiť daň z MV ?

    Nie, nie je.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ficzka vďaka za info ... viete mi prosim poradiť čo musim urobiť aby som nemusela hradit DzMV ?
    Tweety pokiaľ ho máš v majetku, tak platíš daň
    ficzka o.k. velmi pekne dakujem za info.. a ak si ho z firmy predám sebe samej ako fyz.osobe (napr. za 1€ - už je odpísané v UCT) .. tak tym padom by to malo byt o.k. vsak? do 30 dni nahlasim na DU a dnom predaja mi zanikne povinnosti platit dan, vsak?
    Tweety Ak vozidlo predáš, vyradíš ho z majetku, splníš voči DÚ oznamovaciu povinnosť- odhlásiš ho z dane z MV-nebudeš platiť už zaň daň
    (2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
    pavol54 nie náhodou posledným dňom kedy bolo odhlásené? (ale nechcem robiť guláš).
    Myslím si že nahlásiš že si ho 31.12. predala sebe(fyzickej osobe) nahlásiš to na poisťovňu, políciu a do 30 dní (30.01.) na DÚ ak si plátca dph tak určite elektronicky cez finančnú správu, všeobecné podania.
    ficzka vdaka za info .. tu oznamovaciu povinnost splnim do 30 dni to viem .. a tie ostatne terminy, ze kedy zanika dan. povinnost to uz zistim u uctovnicky .. je to jedno aj tak to idem riesit v najblizsich dnoch .. Ide mi uz len o to, ci to mozem predat za cenu 1€ .. aby nebol nejaky problem na DU
      zbaliť

    Kedy nemusím hradiť daň z motorových vozidiel?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.