Zavrieť

Porady

Staronoví zamestnanci - dôchodcovia

Existujú nejaké obmedzenia pri dojednaní dĺžky pracovného pomeru so zamestnancami, ktorí sú v predčasnom starobnom dôchodku? Jedná sa o bývalých zamestnancov, ktorí odišli do predčasného starobného dôchodku a obratom podpísali s pôvodným zamestnávateľom nové pracovné zmluvy. Môžu byť takéto zmluvy dojednané na dobu určitú?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Netka je offline (nepripojený) Netka

    Netka
    Dôchodca môže pracovať koľko vládze. Teda môže podpísať prac. zmluvu.
    Podľa mňa môže mať zmluvu aj na dobu určítú.

    Opravte ma, ak sa mýlim.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Pracujúci dôchodca je v pracovnom pomere ako každý iný zamestnanec. Môže pracovať na plný úväzok, na dobu určitú alebo neurčitú, je to úplne jedno. Bez žiadnych obmedzení.
    Rozdiel je jedine v odvodoch do poisťovní a uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky.

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    Nebude však prípadný problém v tom, že zamestnanci zo zmluvou na dobu neurčitú odídu na predčasný starobý dôchodok napr. k 31.7 a od 1.8 budú mať zmluvu na dobu určitú s tým istým zamestnávateľom, hoci ako dôchodcovia. Nie je to v rozpore so ZP?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    cerviacik
    Nebude však prípadný problém v tom, že zamestnanci zo zmluvou na dobu neurčitú odídu na predčasný starobý dôchodok napr. k 31.7 a od 1.8 budú mať zmluvu na dobu určitú s tým istým zamestnávateľom, hoci ako dôchodcovia. Nie je to v rozpore so ZP?
    Nie, nebude.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    cerviacik
    Nebude však prípadný problém v tom, že zamestnanci zo zmluvou na dobu neurčitú odídu na predčasný starobý dôchodok napr. k 31.7 a od 1.8 budú mať zmluvu na dobu určitú s tým istým zamestnávateľom, hoci ako dôchodcovia. Nie je to v rozpore so ZP?
    Ja myslím, že nie je. Je to ukončenie jedného pracovného pomeru a následne nový pracovný pomer.

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    ok podme dalej.....ked si to rozsirim, tak ak to ( "prechod" z doby neurcitej na urcitu) mozem s dochodcami,co ma blokuje aby som to previedol aj s "normalnimi" zamestnacami? Neviem akosi sa mi to nezda...

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    cerviacik
    ok podme dalej.....ked si to rozsirim, tak ak to ( "prechod" z doby neurcitej na urcitu) mozem s dochodcami,co ma blokuje aby som to previedol aj s "normalnimi" zamestnacami? Neviem akosi sa mi to nezda...
    Aký máš dôvod robiť to s klasickými zamestnancami?
    Z akého dôvodu im dáš výpoveď? Dôchodca ti podpíše dohodu o ukončení PP, pretože chce požiadať o predčasný dôchodok, a následne ho znovu zamestnáš. Prečo by ti to ale mal podpísať normálny zamestnanec? Čo by tým získal?
    Nerozumiem tvojmu uvažovaniu, čo by si tým získal ty, ako zamestnávateľ?

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    je to cista utopia..takym smerom sa neplanuje hadam nikto vydat, ALE... ked sa uz pytas- ziskam zamestnanca zamestnaneho na dobu urcitu, teda...jeho prac. pomer sa skonci uplynutim doby...

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    cerviacik
    je to cista utopia..takym smerom sa neplanuje hadam nikto vydat, ALE... ked sa uz pytas- ziskam zamestnanca zamestnaneho na dobu urcitu, teda...jeho prac. pomer sa skonci uplynutim doby...
    No a myslím, že práve preto by s tebou ten zamestnanec dobrovoľne neukončil PP uzatvorený na dobu neurčitú. Musela by si mu dať klasickú výpoveď a to už by bolo moc komplikované.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    cerviacik
    Existujú nejaké obmedzenia pri dojednaní dĺžky pracovného pomeru so zamestnancami, ktorí sú v predčasnom starobnom dôchodku? Jedná sa o bývalých zamestnancov, ktorí odišli do predčasného starobného dôchodku a obratom podpísali s pôvodným zamestnávateľom nové pracovné zmluvy. Môžu byť takéto zmluvy dojednané na dobu určitú?
    cerviacik
    ok podme dalej.....ked si to rozsirim, tak ak to ( "prechod" z doby neurcitej na urcitu) mozem s dochodcami,co ma blokuje aby som to previedol aj s "normalnimi" zamestnacami? Neviem akosi sa mi to nezda...
    cerviacik
    ...ziskam zamestnanca zamestnaneho na dobu urcitu, teda...jeho prac. pomer sa skonci uplynutim doby...
    Cerviacik, chcem sa Ťa opýtať, aký cieľ sleduješ takýmto "rozvíjaním" diskusie?

    Pôvodná otázka bola o pracovnom pomere na dobu určitú uzavieranom s dôchodcom. Teraz to rozširuješ na zamestnancov "nedôchodcov" a špekuluješ o zamestnávaní všetkých zamestnancov na dobu určitú.

    Možno by bolo vhodné, keby si najprv venoval(a) trochu času preštudovaniu ustanovení §48 Zákonníka práce o pracovnom pomere na určitú dobu a potom sformuloval(a) otázku, na ktorú hľadáš a zatiaľ si nenašiel (nenašla) odpoveď.
    Naposledy upravil endrju : 21.08.06 at 10:34 Dôvod: oprava preklepu

    cerviacik je offline (nepripojený) cerviacik

    cerviacik
    nesledujem ziadne tajne ciele, proste mi to operativne napadlo...ak je to problem tak potom sorry :-(

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    cerviacik
    nesledujem ziadne tajne ciele, proste mi to operativne napadlo...ak je to problem tak potom sorry :-(
    Ďakujem za odpoveď.
    Začal som "strácať niť" v tej diskusii a preto som si dovolil otázku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.