Zavrieť

Porady

Nákup tovaru pred začiatkom podnikania

Dobrý deň,
prosím všetkých skúsených poraďákov o radu.
Momentálne mám pozastavenú živnosť do 1.5.2007, ktorú chcem obnoviť. Moja otázka znie:
Môžem si zakúpiť tovar (za výhodnú cenu), ktorý budem používať (predávať) na podnikanie skôr, ako obnovím živnosť?
Ak áno, s akým dátumom budem učtovať (jednoduché účtovníctvo).
Moja predstava je nasledovná:
K dátumu 1.5.2007 začnem viesť jednoduché účtovníctvo, kde do pokladne vložím istú sumu peňazí, ako osobný vklad podnikateľa. FA za kúpu tovaru zaevidujem k tomuto dátumu, čím si znížim sumu v pokladni o hodnotu FA za tovar. Následne ho zaevidujem na skladových kartách...
Neviem však, či je možné mať vystavenú Fa so skorším dátumom, ako je dátum začiatku podnikania ( 1.5.2007). Platbu za tovar zaplatím v hotovosti z osobných finančných prostriedkov.
Táto otázka je pre mňa dôležitá, nakoľko sa jedná o výhodnú kúpu, a preto prosím Vaše rady. Pekne ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marekmm je offline (nepripojený) marekmm

    marekmm
    tak asi najjednoduchsie a najistejsie by asi bolo mat znameho (podnikatela) ktory by to kupil na seba a potom by ti to akoze predal, samo, za rovnaku cenu, nie ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Blonde Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím všetkých skúsených poraďákov o radu.
    Momentálne mám pozastavenú živnosť do 1.5.2007, ktorú chcem obnoviť. Moja otázka znie:
    Môžem si zakúpiť tovar (za výhodnú cenu), ktorý budem používať (predávať) na podnikanie skôr, ako obnovím živnosť?
    Ak áno, s akým dátumom budem učtovať (jednoduché účtovníctvo).
    Moja predstava je nasledovná:
    K dátumu 1.5.2007 začnem viesť jednoduché účtovníctvo, kde do pokladne vložím istú sumu peňazí, ako osobný vklad podnikateľa. FA za kúpu tovaru zaevidujem k tomuto dátumu, čím si znížim sumu v pokladni o hodnotu FA za tovar. Následne ho zaevidujem na skladových kartách...
    Neviem však, či je možné mať vystavenú Fa so skorším dátumom, ako je dátum začiatku podnikania ( 1.5.2007). Platbu za tovar zaplatím v hotovosti z osobných finančných prostriedkov.
    Táto otázka je pre mňa dôležitá, nakoľko sa jedná o výhodnú kúpu, a preto prosím Vaše rady. Pekne ďakujem

    Predpokladám, že živnosť neobnovíš do podania daňového priznania teda k 31.3.2007. Ak áno, tak prerušenie živnosti sa bude považovať za ukončenie živnosti. Si povinný ku dňu prerušenia živnosti zostaviť mimor.účtovnu závierku, uzavrieť účtovné knihy a upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 zdp. Ku dňu obnovenia živnosti sa postupuje podľa môjho názoru , tak ako pri založení živnosti a kúpené zásoby sa budú považovať za zriaďovacie výdavky.

    § 4 ods. 4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. ...

    Výdavok za tovar (zásoby) sa zahrnie do VOZD ako uzavierková operácia cez ID k 31.12.

    Nákup tovaru pred začiatkom podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.