Zavrieť

Porady

odvody a invalidita SZČO

Priatelia poraďaci, prosím, ak viete, poraďte mi, lebo ani pani v soc.
poisťovni nevedela, ako na to.
Som SZČO - malý "veľkosklad" a mám niekoľkých zamestnancov /a zdravotné problémy/. Od 9.9.05 som až doteraz na PN, ale firma prirodzene robí ďalej. 20.12.05 som na posudkovej lekárskej komisii bola
uznaná za invalidnú so zdravotným poškodením viac ako 70%. Posudkový pán doktor ma inštruoval, že keď obdržím výmer zo soc.poisťovne, mám
u svojho lekára ukončiť maródku, aby neprišlo k dvojitému vyplácaniu - teda maródka aj invalid.dôchodok.
Ako PN som od 9.9. neodvádzala poistné do fondov. V piatok 27.1.06 som však poštou dostala pošt.poukážku zo soc.poisťovne a k tomu nič, takže
som iba tušila, že by sa mohlo jednať o inv.dôchodok. Hneď som poslala
našu p.účtovníčku, aby prezvedela, čo teraz, lebo ten dôchodok bol spätne vyplatený od 20.12.05. Ak sa odvtedy mala zrušiť maródka /hoci mi lekár povedal iné, ale lekári nemusia mať jasno v legislatíve, lebo sú tu
od iného/ a vrátiť už vyplatené nemocenské, vystáva otázka čo s odvodmi, ktoré som prirodzene neplatila a ako invalidná by som ich síce v
zníženej sadzbe, ale predsa, mala odviesť. Ešte k tomu je tu koniec roka a už vôbec neviem ako tie prípadne odvody zaúčtovať.
Na moje prekvapenie pani zo soc.poisťovni povedala, že uznanie za plného invalida neznamená aj zákonité ukončenie maródky a že môžem aj maródovať aj poberať invalidný dôchodok. Už som si zvykla, že u nás je veľa vecí proti logike a zdravému rozumu, ale toto akosi stráviť neviem. Bojím sa, že o pol roka zistia iné a ja nielenže budem vracať peniaze, ale
platiť pokuty a penále.
Neviete mi prosím povedať ako to je? Nemá s tým niekto skúsenosti? Ak aj ukončím maródku, koncom februára ma čaká operácia a znovu budem vypísaná PN, lebo budem hospitalizovaná. Alebo nebudem? Ako mám potom pokračovať s odvodmi do poisťovní? Platiť či neplatiť a v akej výške.
Predom moc, moc ďakujem všetkým ochodným ľuďom. A dobrú nôcku...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Nerob si starosti, pani zo soc. poisťovne mala pravdu. Invalidný dôchodok ti bude vyplácaný aj počas PN.

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    Evanka, prosím Ťa a nevieš ako to bude s tými odvodmi, keď budem PN?
    Naša účtovníčka je presvedčená, že keby som poberala inv.dôchodok aj počas PN, treba robiť odvody do fondov.
    Ďakujem za ochotu!

    sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

    zasnívaný idealista... sokrateska
    Si zlatá, ďakujem. Pri všetkej tej smole sa mi to zdá až príliš "dobré a výhodné"
    no nie? Ale verím, že máš pravdu, vyzerá to, že si skúsená poraďáčka s množstvom príspevkov.
    Tak ja sa idem pokúsiť spať a Tebe by som asi radila to isté /to som chutná, čo? Keď už mám odpoveď, posielam Ťa spať!/ Ale bolo ty myslené dobre. Zajtra bude účtovníčka čubrnieť, ako to je s odvodmi. Takže už fakt-brú noc!

    odvody a invalidita SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.