Zavrieť

Porady

Rozohodujúce obdobie pre výpočet výšky materskej

Dobrý deň,

prosím o radu. Som dlhodobo zamestnaná na TPP u jedného zamestnávateľa, s tým, že mzdu mám na základe manažérskej zmluvy rozdelenú na fixnú mesačnú mzdu + prémie, vyplácané 1x ročne. Termín pôrodu mám 02.12.2012. Nieje mi celkom jasné z akého rozhodujúceho obdobia mi bude rátaná výška materskej, resp. či by túto výšku vedela ovplyvniť dohoda so zamestnávateľom o postupnom vyplácaní predpokladanej ročnej prémie vopred...( teoreticky od nasledujúceho mesiaca 05/2012 až do nástupu na materskú...)
Ako inak by sa dala ešte v tomto období dosiahnuť maximálna výška materskej ... doplnkovým poistením už nestihnem 270 dní
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Rozhodujúcim obdobím je rok 2011. Tento rok Ti materskú neovplyvní, leda by si dala výpoveď a zamestnávateľ ťa znova prijal, no to by som asi neriskovala.
0 0
VRUBE02 VRUBE02

VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

Prosím vás, tiež TPP u jedného niekoľko rokov, robí a asi v októbri má termín. Ukončiť TPP súčasný nemá problém, len neviem koľko musí odpracovať v novom zamestnaní, aby sa jej materská počítala z nového pracovného pomeru. Ja som to čítala tak, že 26 týždňov, čo sa mi moc nezdá. Prosím pozrite mi na to. Ďakujem,
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

90 kalendárnych dní.....
26 týždňov je pri DNP.....
0 0
VRUBE02 VRUBE02

VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

Som jej volala, potešila sa, ale vznikla ešte otázka, že či môže zostať v terajšom TPP a od 1.6. 2012 by sa zamestnala v novom zamestnaní, t.j. mala by 2 zamestnania a to prvé zamestnanie by ukončila k 31.8.2012. Prosím vás z čoho by sa jej počítala materská.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

iba z jedného poistenia, nakoľko nárok na MD vzniknú iba v prípade, že poistenie ku dňu pôrodu trvá 270 dní (minimálne)
0 0
VRUBE02 VRUBE02

VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

Aha, to má logiku. Tak si teda myslím, že materská by sa počítala z poistenia z nového pracovného pomeru, t.j. z roka 2012 a to čo bolo doteraz je jedno, nebude mať z toho nič, tak je jedno kedy ukončí terajší prac.pomer.
Je to tak prosím.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak som tvoju otázku pochopila správne bude mať ZC 2 pracovné pomery a pred MD sa jej jeden ukončí?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
iba z jedného poistenia, nakoľko nárok na MD vzniknú iba v prípade, že poistenie ku dňu pôrodu trvá 270 dní (minimálne)
no a ja si myslím, že by v takom prípade (ak ukončí prvé zamestnanie za trvania druhého) mala mať nárok na materské z dvoch poistení .
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Katy a R Pozri príspevok
no a ja si myslím, že by v takom prípade (ak ukončí prvé zamestnanie za trvania druhého) mala mať nárok na materské z dvoch poistení .
počítala si dni? ak dosiahne aj v druhom 270 dní tak áno....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
počítala si dni? ak dosiahne aj v druhom 270 dní tak áno....
.. a nemusí - pripočíta sa starý PP (ukončené poistenie) ... pozri odpovede zo SP (ak sa ti chce hľadať)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

veď to predsa viem.....
ale ako bude mať MD z oboch poistení?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
veď to predsa viem.....
ale ako bude mať MD z oboch poistení?
no z jedného z ochrannej lehoty (starý PP) a z druhého normálne - druhý PP bude trvať

Len by som upozornila, že v dnešnej dobe si naozaj treba rozmyslieť, či len tak ukončím dlhotrvajúci PP ... lebo stať sa môže všeličo !!!!

pre Vrube ešte doplním: ak sa tak rozhodneš - dobre to naozaj treba prepočítať - a nespraviť chybu! (aj maličkosť rozhoduje! .. a hádam do augusta sa zákon nezmení ???)
Naposledy upravil Katy a R : 14.04.12 at 20:09
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ale to isté poistenie sa v tomto prípade by rátalo dvakrát.....
jedenkrát by sa počítalo v ochrannej dobe a druhýkrát pre prepočte dávky v druhom PP.....
0 0
VRUBE02 VRUBE02

VRUBE02 je offline (nepripojený) VRUBE02

Obávam sa, že Mila 123 má pravdu. Ukončiť PP musí aj tak kvôli dochádzke. Ešte napíšem na ústredie SP.
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s katy

ak bola dlhodobo poistená a v období dva roky pred pôrodom v súčte z oboch aspon 270+270dní nem.poistenia (ak by mala menej, tak neviem), tak podla terajších zákonov a výkladov zákona soc.poistovnou by jej nárok vznikol z oboch nem.poistení (ak skončí prvý pp pred nástupom na md ale až po vzniku druhého pp). Ale či zákon a výklad budú aj v čase nástupu na md rovnaké. A tiež pozor na súbeh dvoch prac.pomerov, ak by náhodou v súčte prekročili max. vym.základ. To potom záleží na konkrétnych sumách. A bolo by zaujímavé, ako by rátali materské, ak by druhý pp netrval 90dní pred nástupom na md. Predpokladám nejde o toho istého zamestnávatela. Tak snád by brali dvakrát vym.základ z roku 2011?? (ak netrvá pp aspon 90dní, tak sa berie vz z prechádz. kalend. roku.)
ten dotaz na ústredie je dobrý nápad
1 0
majamka majamka

majamka je offline (nepripojený) majamka

Dobrý deň.
Prosím poradte mi. Bola som zamestnaná u zamestnavateľa A od 1.6.2008 do 30.5.2012. Teraz aktuálne precujem u zamestnávateľa B od 1.6.2012 ale max do 30.8.2012, lebo už teraz mi avizoval, že zasa ma prezamestná do spoločnosti A od 1.9.2012 na dobu neurčitú. Termín nástupu na MD mám 1/2013. Z ktorého zamestnania sa mi bude počítať materská? Prosím o radu nechcem podpísať zmenu pracovnej zmluvy aby som si nepoškodila. On ešte nevie že som tehotná.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majamka Pozri príspevok
Dobrý deň.
Prosím poradte mi. Bola som zamestnaná u zamestnavateľa A od 1.6.2008 do 30.5.2012. Teraz aktuálne precujem u zamestnávateľa B od 1.6.2012 ale max do 30.8.2012, lebo už teraz mi avizoval, že zasa ma prezamestná do spoločnosti A od 1.9.2012 na dobu neurčitú. Termín nástupu na MD mám 1/2013. Z ktorého zamestnania sa mi bude počítať materská? Prosím o radu nechcem podpísať zmenu pracovnej zmluvy aby som si nepoškodila. On ešte nevie že som tehotná.
Z prac.pomeru od 1.9.2012, lebo bude trvať viac ako 90 dní (ak sa nezmení zákon)
0 0
majamka majamka

majamka je offline (nepripojený) majamka

ďakujem
0 0
majamka majamka

majamka je offline (nepripojený) majamka

A ešte jedna otázka. Nebude socialna poisťovňa priemerovať tie vymeriavacie základy. Nakoľko sa bude jednať o jedného zamestnávateľa A aj v 2011 aj od 1.9.2012? (to isté IČO)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majamka Pozri príspevok
A ešte jedna otázka. Nebude socialna poisťovňa priemerovať tie vymeriavacie základy. Nakoľko sa bude jednať o jedného zamestnávateľa A aj v 2011 aj od 1.9.2012? (to isté IČO)
Nie nebude, len aby nepredlžili lehotu z 90 dní na 26 týždňov - ako je to pri DNP (kdesi som už aj o takomto návrhu čítala)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať