Zavrieť

Porady

Kurzové rozdiely?

Mám menší dotaz. Ak fakturujem slovenskému odberateľovi v Sk, ale na faktúre je uvedená aj čiastka v EUR, on to uhradí v EUR vznikne mi nejaký kurzový rozdiel, môžem to zaúčtovať na 563 alebo 663? Neuhrádza nám však čiastku presne v EUR, pri vkladaní na náš účet to stále zaokrúhli na celé eurá, čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ak ti to uhradí v hotovosti tak ti vznikne kurzový rozdiel, lebo EUR prepočítaš kurzom NBS, ku dňu prijatia hotovosti. Ak cez účet tak takisto vzniká kurzový rozdiel na 563 alebo 663.

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    ja by som ten rozdiel pri zaokrúhľovaní nedávala na kurzové rozdiely, ale ako rozdiely zo zaokrúhľovania

    Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

    Eva99
    Ja by som dala rozdiel zo zaokruhlovania na 548 (+/-) a kurzovy rozdiel 563 (663). Trosku viac roboty, ale rozdelila by som to...

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    kurzový rozdiel vzniká, ja uhrádzam tak isto a je to 563 resp. 663, ale tie rozdiely by som dal na halierové rozdiely na 501 analytiku.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    prečo dávaš halierové rozdiely na 501???? ved to nemá s tým nič spoločné!!

    Jendo je offline (nepripojený) Jendo

    Jendo
    babenko1
    prečo dávaš halierové rozdiely na 501???? ved to nemá s tým nič spoločné!!
    sme vyrobny podnik a max.nákladov nám ide práve cez 501. nieje to síce dôvod na účtovanie ale pravdu poviem som ten účet na halierové vyrovnanie nákladov zdedil na 501 a tam by som ten rozdiel aj účtoval.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Halierové zaokrúhlenie výdavku môže byť účtované rôzne. Jedným zo spôsobov je účtovať ho aj súbežne s hlavným účtovaným nákladom, t.j. ak účtujeme náklad na 501, súvisiace zaokrúhlenie môže ísť na 501. Rovnako aj 518 atď. To, že sa v praxi využíva viac 548 je pravda, ale ani iné účtovanie nemožno vylúčiť.

    Vevey je offline (nepripojený) Vevey

    Vevey
    Kde je na to opora v zakone? My totiz uctujeme (aby sme usetrili jeden riadok zakazdym) tiez priamo na 501 ci 518 tu sumu +- 20 halierov, ale keby chcel niekto vediet preco, tak ozaj neviem odpoved. Lebo sa mi to zda cez 548 pracne a nasit na to zasadu hospodarnosti? Ked som to skusala na 548, tak sa sucet zaokruhlovani (raz je to plus raz minus) takmer nuloval, alebo bol max. 2 koruny rocne a o takmer 200 riadkov bolo viac.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Vevey
    Kde je na to opora v zakone? My totiz uctujeme (aby sme usetrili jeden riadok zakazdym) tiez priamo na 501 ci 518 tu sumu +- 20 halierov, ale keby chcel niekto vediet preco, tak ozaj neviem odpoved. Lebo sa mi to zda cez 548 pracne a nasit na to zasadu hospodarnosti? Ked som to skusala na 548, tak sa sucet zaokruhlovani (raz je to plus raz minus) takmer nuloval, alebo bol max. 2 koruny rocne a o takmer 200 riadkov bolo viac.
    Nikde to nie je napísané priamo. To je napríklad jedna z vecí, ktorá môže byť upravená smernicou napr. "pri špecifických účtovných operáciách".

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.