Zavrieť

Porady

Namontovanie elektromeru

muž
Milí poraďáci, mám takýto problém: po strýkovi som zdedil domček. Problém je v tom, že on býval v CZ a v poslednej dobe pred smrťou neplatil za elektrinu preto mu odmontovali elektromer. Ja to teraz chcem dať napojiť, ale v elektrárni mi povedali, že zo zákona musím dať urobiť kompletnú novú prípojku s revíznou správou a že ma to bude stať cca v prepočte 500 eura. Vie mi niekto z Vás poradiť ? Veď prípojka je tam, len elektromer odmontovali aj to bez toho, aby ho na to upozornili že neplatí. Veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Predpokladám že ten elektromer bol v interiéri domu.A z toho vyplýva že vy teraz musíte elektromer umiestniť na plot domu tak aby bol voľne prístupný pracovníkom ktorý chodia odpisovať stav elektromera.K tej cene.500 € je málo.Neviem ako daleko je dom od plotu ale nedávno sme niečo podobné robili pri prerábke RD a cena sa mohla pohybovať niekde okolo 1200-1500 €.Inak bez toho vám ten elektromer nezapoja.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
220870 Pozri príspevok
Predpokladám že ten elektromer bol v interiéri domu.A z toho vyplýva že vy teraz musíte elektromer umiestniť na plot domu tak aby bol voľne prístupný pracovníkom ktorý chodia odpisovať stav elektromera.K tej cene.500 € je málo.Neviem ako daleko je dom od plotu ale nedávno sme niečo podobné robili pri prerábke RD a cena sa mohla pohybovať niekde okolo 1200-1500 €.Inak bez toho vám ten elektromer nezapoja.
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale chcel by som doplniť, že elektromer bol namontovaný na vonkajšej stene domu v domovej skrini ktorá bola daná len asi v roku 2002 pracovníkmi elektrárni pretože nebohému strýkovi montovali el. bojler a akum. pec. Je k tomu aj revízna správa, tak prečo by som ja teraz mal znova robiť tak, ako by som pripájal nový dom? veď skriňa s ističmi a aj s vtedy namontovaným elektromerom bola prístupná bez toho, aby bol musel byť niekto doma. Teraz to už nevyhovuje ? Ja som čítal nejaký zákon a tam bolo, že prípojka je od vzdušného vedenia k najbližšiemu strešniku, alebo stožiaru. Tak je to aj na tomto dome. Môžte mi to nejak vysvetliť? alebo poradiť?
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Podľa nových noriem a zákonov to musí byť tak aby pracovník opisujúci elektromer nemusel vstupovať na váš pozemok.nepoznám a neviem aké presné podmienky sú na vašom dome.Niečo podobné je aj u plynomerov a vodomerov.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Oni to bezne zapojuju po starom, len robia zbytocne obstrukcie, pravdepodobne zamerne. Ide totiz o to, ze vacsina ludi sa potom zariadi tak, ze vyhlada miestneho montera elektrarrni a "dohodne" sa priamo s nim. Je to neporovnatelne rychlejsie a lacnejsie.

Ak by chcel niekdo pindat ohladne etikety Porady, tak ja som ti nic neporadil, iba som ti napisal, ako to chodi.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

misomiso Pozri príspevok
Oni to bezne zapojuju po starom, len robia zbytocne obstrukcie, pravdepodobne zamerne. Ide totiz o to, ze vacsina ludi sa potom zariadi tak, ze vyhlada miestneho montera elektrarrni a "dohodne" sa priamo s nim. Je to neporovnatelne rychlejsie a lacnejsie.
To nemyslíš vážne, že v tom je ten zámer? Aj keď pripúšťam, že je pravda, že často to robí ten montér.
Tu ide o to, že existujú nejaké predpisy a naviac je to celkom dobrý a právne čistý nástroj ako donútiť neplatičov, aby za elektrinu už v budúcnosti poctivo platili. Neviem ako v Čechách, ale myslím že u nás ti dajú ešte opäť zaplatiť pripojovací poplatok.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
220870 Pozri príspevok
Podľa nových noriem a zákonov to musí byť tak aby pracovník opisujúci elektromer nemusel vstupovať na váš pozemok.nepoznám a neviem aké presné podmienky sú na vašom dome.Niečo podobné je aj u plynomerov a vodomerov.
Veľmi pekne Vám ďakujem, ale viete ja bývam na dedine a ten domček je tiež v tej dedine a všetci čo sme stavali domy, alebo ešte naší rodičia máme namontované elektromery na vonkajšej stene domu, takže Tí, ktorí chodia robiť odpočty vstupujú do každého dvora, mimo novostavieb, to znamená, že potom by sme všetci v dedine mali mať taktiež nové prípojky zo zákona nie? Nechcem to naťahovať, ešte ráz Vám ďakujem a ak by z Vás ešte niekto vedel poradiť nejakú výnimku budem vďačný.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Elektromer musiš dať do plota. Keby si sním nehýbal, tak by si nemusel.Zatiaľ je to tak, že ak pohneš elektromerom, už ti ho nedajú na dom, ale do plota. K tomu, aby ti ho dali do plota potrebuješ plány, stavebné povolenie, skriňu do plota, vykopať pre kábel. Elektrikári ti zemou prevedú kábel po skrinku. Ďalšie zemné vedenie bude od doterajšieho umiestnenia elektromeru po skrinku v plote. Zavoláš revízneho technika. S revíznou správou zájdeš za elektrikármi, ktorí ti zapoja elektrinu na stĺpe. A je to.
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Postup pre zapojenie elektromeru v Regionalnej sprave sieti STRED a v ostatnych len s malymi obmenami:
- ist do elektrarni vypisat ziadost o pripojenie (dohodne sa aj maximalna rezervovana kapacita)
- projektant urobi projekt
- elektrarne schvalia projekt stanovia poziadavky a predpisy
- na obecnom alebo mestskom urade (treba stavebny urad) sa poziada o ohlasenie o drobnej stavbe (OoDS)
- ak sa buduce vedenie bude v zemi krizovat s inymi vedeniami treba dolozit k ohlaseniu o stavbe od kazdej dotknutej stavby vyjadrenie (SPP, vodari...) - daju aj peciatku do projektu
- ak sa ide pod statnu cestu treba aj povolenie regionalnej spravy ciest (od 15 novebra do 15 marca neudeli ziadne povolenie koli zimnej udrzbe) - toto sa dolozi k OoDS
- po vydani ohlasenia sa zapocnu prace
- pretlacanie popod cestu vam urobia aj ty ktory vam pretlacali vodu, plyn..., netreba na to drahu firmu, treba sa spytat po okoli usetrite na tom niekolko stoviek eur ( miestni borci 1m - 4-8eur, firma 1m 20-30eur)
- plati: po SPP skrinku ktora je na stlpe verejneho vedenia si platite vsetko sam. SPP skrinku a elektricky kabel z vedenia davaju elektrarne v prip. rekonstrukcie zadarmo, nova pripojka cca 180eur. (neviem ako v pripade odpojenia z dovodu neplatenia)
- pripojku moze robit len ten ktory ma vydane z technickej inspekcie Povolenie na elektricke pripojky. (ak si to chcete robit sam, potom si zozente peciatku osoby ktora to ma)
- ak je vsetko hotove treba reviznu spravu - urobi revizny technik, plan skutocneho vyhotovenia a firmu ktora elektricku pripojku vyhotovila. Toto vsetko aj s OoDS zanesiete do elektrarni kde si s vami dohodnu termin kedy vam pridu namontovat elektromer a zapojit SPP.
Cele ak si to budete robit sam a vyznate sa v elektrike vas to vyde cca 300eur (10m privod zo stlpa s podtlacanim popod cestu - rozvadzac - 10m privod do domu) ak si to date robit elektrikarovy zaplatite zhruba o 250 - 300eur viac. Ak niekto vypyta viac tak sa chce nabalit. Najdite si druheho.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Prilis komplikovane. V praxi sa to robi ovela jednoduchsie.
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Napis ako.
Toto bol moj postup ked som robil ja pripojku. A este som tam zabudol napisat ze treba aj stavebny dozor. Bez tych vsetkych papierov mi nechceli dat ohlasenie o drobnej stavbe. A bez toho by ma nezapojili elektrarne.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
elkibo Pozri príspevok
Postup pre zapojenie elektromeru v Regionalnej sprave sieti STRED a v ostatnych len s malymi obmenami:
- ist do elektrarni vypisat ziadost o pripojenie (dohodne sa aj maximalna rezervovana kapacita)
- projektant urobi projekt
- elektrarne schvalia projekt stanovia poziadavky a predpisy
- na obecnom alebo mestskom urade (treba stavebny urad) sa poziada o ohlasenie o drobnej stavbe (OoDS)
- ak sa buduce vedenie bude v zemi krizovat s inymi vedeniami treba dolozit k ohlaseniu o stavbe od kazdej dotknutej stavby vyjadrenie (SPP, vodari...) - daju aj peciatku do projektu
- ak sa ide pod statnu cestu treba aj povolenie regionalnej spravy ciest (od 15 novebra do 15 marca neudeli ziadne povolenie koli zimnej udrzbe) - toto sa dolozi k OoDS
- po vydani ohlasenia sa zapocnu prace
- pretlacanie popod cestu vam urobia aj ty ktory vam pretlacali vodu, plyn..., netreba na to drahu firmu, treba sa spytat po okoli usetrite na tom niekolko stoviek eur ( miestni borci 1m - 4-8eur, firma 1m 20-30eur)
- plati: po SPP skrinku ktora je na stlpe verejneho vedenia si platite vsetko sam. SPP skrinku a elektricky kabel z vedenia davaju elektrarne v prip. rekonstrukcie zadarmo, nova pripojka cca 180eur. (neviem ako v pripade odpojenia z dovodu neplatenia)
- pripojku moze robit len ten ktory ma vydane z technickej inspekcie Povolenie na elektricke pripojky. (ak si to chcete robit sam, potom si zozente peciatku osoby ktora to ma)
- ak je vsetko hotove treba reviznu spravu - urobi revizny technik, plan skutocneho vyhotovenia a firmu ktora elektricku pripojku vyhotovila. Toto vsetko aj s OoDS zanesiete do elektrarni kde si s vami dohodnu termin kedy vam pridu namontovat elektromer a zapojit SPP.
Cele ak si to budete robit sam a vyznate sa v elektrike vas to vyde cca 300eur (10m privod zo stlpa s podtlacanim popod cestu - rozvadzac - 10m privod do domu) ak si to date robit elektrikarovy zaplatite zhruba o 250 - 300eur viac. Ak niekto vypyta viac tak sa chce nabalit. Najdite si druheho.
300€ toľko stojí len projekt elektrárne pýtajú daľších 100-300€ +nová el. skriňa s ističmi 100-200.kábel tuším okolo 1€/mb.+ sa to musí zamurovať a omietnuť a vykopať a kábel posdypať pieskom,zahrabať a väčšinou aj zasekeť do fasády.
bavíme sa o rekonštrukcii nie o novostavbe.
0 0
pistik8 pistik8

pistik8 je offline (nepripojený) pistik8

Elkibo.....

Dakujem za PLNOHODNOTNY a KONKRETNY POSTUP........ doteraz to tu nikto bod po bode nenapisal....

MisoMiso.....

Trafena hus zagagala .... KEBY, si tu Tvoju prax aj napisal, mozno by sme Ti aj uverili velke reci, skutek utek
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

220870 Pozri príspevok
300€ toľko stojí len projekt elektrárne pýtajú daľších 100-300€ +nová el. skriňa s ističmi 100-200.kábel tuším okolo 1€/mb.+ sa to musí zamurovať a omietnuť a vykopať a kábel posdypať pieskom,zahrabať a väčšinou aj zasekeť do fasády.
bavíme sa o rekonštrukcii nie o novostavbe.
Ak niekto potrebuje projekt tak dam vam kontakt na jedneho projektanta ktory vam to urobi za 70eur ked ho doveziete vlastnym autom na stavbu. ked nie dopravu si zauctuje zvlast.
Dalej, dam vam cislo na chlapika ktory vam RE rozvadzac preda za 73eur vratane isticov, certifikatu a reviznej spravy.
Rekonstrukciu v pripade vzdusneho vedenia na podzemne robia elektrarne bezplatne.
Rozvadzac sa NEMUSI zamurovat pokial ho nechcete zamurovat. Da sa osadit do ohrady, bez toho aby ste ho obmurovavali. Jednoducho sa pripevni 4 srobami do jestvujucej ohrady. Musi ale byt v kazdom pripade min. 60cm nad povrchom terenu.
Kabel pokial sa vam ho nechce kopat, si najdite chlapika z dediny alebo studenta a za 3eur na hodinu vam ho s radostou vykope. Na ulici musi byt ryha hlboka 100cm - 10cm pieskove lozko - kabel - 10cm pieskovy zasyp - na to tehla - vykopova zemina - 30cm nad kablom date elektrikarsku cervenu vystraznu foliu s bleskom - zeminu kazdych 20cm udusat.
Na vasom pozemku ho staci zakopat 50cm tiez do pieskoveho lozka + oznacit aby ste si ho v buducnosti neprettali.
Do domu z rozvadzacu vam bohate staci kabel CYKY 5*10mm utiahne trvalo cca 70A pokial je v zemi a 60A pokial je v chranicke (1mm - 6A).
Zo stlpa do rozvadzaca ide kabel NAYY 4*16mm.
Ak je najblizsi uzemneny stlp verejneho vedenia dalej ako 40m musite uzemnovat aj rozvadzac. Odpor uzemnenia musi byt mensi 5 ohmov. Ak je pieskova zem - malo vodiva - oplati sa ist na hlbku s uzemnenim ist do hlbky - pouziju sa 2m tyce. Ak je vodiva stacia metrove tyce prepojene zemniacov pasovinou 3*40mm. Pocet urci vysledny odpor.
Nova pripojka sa nerozlisuje ci ide do novostavby alebo ci sa rekonstruuje. Elektrarne si nauctuju v pripade novej pripojky cca 180eur naviac. Rozdiel je v tom ci si budete burat uz existujucu omietku v dome, na dome, alebo budete sekat privodny kabel do holej steny a potom to zapucuje murar vsetko naraz aj s izbami.

Najednoduchsie je, ak mate elektricke vedenie hned pri plote. Vtedy vam odpada kopec papierovaciek a roboty.
Naposledy upravil elkibo : 31.01.09 at 19:26
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Zriaďovanie novej prípojky je nová stavba. Ak som dobre pochopil, tak prípojka je t.č. OK. Doporučujem dať si vypracovať len revíznu správu a na rozvodných závodoch požiadať o umiestnenie elektromeru, ktorý sú povinný dodať elektrickú energiu zo zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike.
V žiadnom prípade nazriaďovať novú prípojku, ak je OK.

Rozvodné závody dávajú podmienku merania mimo pozemku pri nových stavbách, alebo prestavbách. Využívajú možnosť svojho vyjadrenia, ako podkladu k stavebnému konaniu a aj sa im to darí.

To, že je elektromer na pozemku a nie v oplotení nebráni tomu, aby rozvodné závody RD opätovne pripojili. Voči majiteľovi RD majú zákonné ustanovenie - postup podľa § 30 ods. 2 písm. a) zákona.

§ 30
Práva a povinnosti odberateľa elektriny v domácnosti
(2) Odberateľ elektriny v domácnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,


CIMOM
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

Svokor robi v elektrarnach presne zistim co v pripade odpojenia z dovodu neplatenia. Podla mna ak odpojili za neplatenie, tak pripoja za poplatok. Ak zobrali elektromer tak to bude podla mna komplikovanejsie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

pistik8 Pozri príspevok
Elkibo.....

Dakujem za PLNOHODNOTNY a KONKRETNY POSTUP........ doteraz to tu nikto bod po bode nenapisal....

MisoMiso.....

Trafena hus zagagala .... KEBY, si tu Tvoju prax aj napisal, mozno by sme Ti aj uverili velke reci, skutek utek
Ale ja som to napisal jasne. Musite sa dohodnut s obvodnym monterom. Jediny problem moze byt zohnat nanho kontakt. Bude treba asi trocha detektivnej prace. Potom to uz zvykne ist ako po masle.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
elkibo Pozri príspevok
Ak niekto potrebuje projekt tak dam vam kontakt na jedneho projektanta ktory vam to urobi za 70eur ked ho doveziete vlastnym autom na stavbu. ked nie dopravu si zauctuje zvlast.
Dalej, dam vam cislo na chlapika ktory vam RE rozvadzac preda za 73eur vratane isticov, certifikatu a reviznej spravy.
Rekonstrukciu v pripade vzdusneho vedenia na podzemne robia elektrarne bezplatne.
Rozvadzac sa NEMUSI zamurovat pokial ho nechcete zamurovat. Da sa osadit do ohrady, bez toho aby ste ho obmurovavali. Jednoducho sa pripevni 4 srobami do jestvujucej ohrady. Musi ale byt v kazdom pripade min. 60cm nad povrchom terenu.
Kabel pokial sa vam ho nechce kopat, si najdite chlapika z dediny alebo studenta a za 3eur na hodinu vam ho s radostou vykope. Na ulici musi byt ryha hlboka 100cm - 10cm pieskove lozko - kabel - 10cm pieskovy zasyp - na to tehla - vykopova zemina - 30cm nad kablom date elektrikarsku cervenu vystraznu foliu s bleskom - zeminu kazdych 20cm udusat.
Na vasom pozemku ho staci zakopat 50cm tiez do pieskoveho lozka + oznacit aby ste si ho v buducnosti neprettali.
Do domu z rozvadzacu vam bohate staci kabel CYKY 5*10mm utiahne trvalo cca 70A pokial je v zemi a 60A pokial je v chranicke (1mm - 6A).
Zo stlpa do rozvadzaca ide kabel NAYY 4*16mm.
Ak je najblizsi uzemneny stlp verejneho vedenia dalej ako 40m musite uzemnovat aj rozvadzac. Odpor uzemnenia musi byt mensi 5 ohmov. Ak je pieskova zem - malo vodiva - oplati sa ist na hlbku s uzemnenim ist do hlbky - pouziju sa 2m tyce. Ak je vodiva stacia metrove tyce prepojene zemniacov pasovinou 3*40mm. Pocet urci vysledny odpor.
Nova pripojka sa nerozlisuje ci ide do novostavby alebo ci sa rekonstruuje. Elektrarne si nauctuju v pripade novej pripojky cca 180eur naviac. Rozdiel je v tom ci si budete burat uz existujucu omietku v dome, na dome, alebo budete sekat privodny kabel do holej steny a potom to zapucuje murar vsetko naraz aj s izbami.

Najednoduchsie je, ak mate elektricke vedenie hned pri plote. Vtedy vam odpada kopec papierovaciek a roboty.
Ja tiež poznám jedného deda čo urobil komplet elektriku v dome za 2000€ ( 120m2 obytnej plochy).Ostatný pýtali za to isté od 4300€.
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

220870 Pozri príspevok
Ja tiež poznám jedného deda čo urobil komplet elektriku v dome za 2000€ ( 120m2 obytnej plochy).Ostatný pýtali za to isté od 4300€.
Ta cena za pracu deda je realna - ak na to vystavil aj doklad a ak to bolo bez materialu.
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

elkibo Pozri príspevok
Svokor robi v elektrarnach presne zistim co v pripade odpojenia z dovodu neplatenia. Podla mna ak odpojili za neplatenie, tak pripoja za poplatok. Ak zobrali elektromer tak to bude podla mna komplikovanejsie.

Takze info priamo z elektrarni:
Ak Vas odpojili z dovodu neplatenia a ak Vam aj zobrali elektromer, TAK NEMUSITE ROBIT NOVU PRIPOJKU.
Date si vypracovat reviznu spravu. V elektrarnach u obvodneho technika kde spadate si poziadate o znovupripojenie - kde napisete hodnotu hlav. istica, napisete kolko fazovy odber budete mat . Zaplatite poplatok, nedoplatok, vypisete zmluvu o pripojeni, podpisete a je to. Dohodnete si termin a uz len pockate kedy vas pridu zapojit
0 0
elkibo elkibo

elkibo je offline (nepripojený) elkibo

misomiso Pozri príspevok
Ale ja som to napisal jasne. Musite sa dohodnut s obvodnym monterom. Jediny problem moze byt zohnat nanho kontakt. Bude treba asi trocha detektivnej prace. Potom to uz zvykne ist ako po masle.

Papiere na pripojenie novej pripojky si musite vybavit sam. To za vas nikto nespravi. Ani obvodny monter, ani obvodny technik. Obvodny monter (najdete ho v miestnych elektrarnach) tak zozenie akurat nejake kontakty kedze sa pohybuje v tomto prostredi a urobi pripojku ako fusku.
Naposledy upravil elkibo : 02.02.09 at 18:34 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať